Ukąszenia owadów u dzieci – czy są niebezpieczne?
Zapobieganie ukąszeniom owadów i ich leczenie to kwestie, które często niepokoją rodziców. Dlatego chcemy odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań i wytłumaczyć, czy ukąszenia owadów u dzieci bywają niebezpieczne.
Dzieci stanowią łatwy cel dla owadów. Właśnie dlatego rodzice muszą wiedzieć, jak szybko i skutecznie leczyć ukąszenia owadów, tak aby nie zaszkodziły maluchowi.
Zazwyczaj to rodzice muszą chronić dzieci przed ugryzieniami owadów. Reakcja organizmu na ukąszenia zależy od rodzaju insekta, który ugryzł malucha, oraz kilku innych czynników. Większość ugryzień wywołuje ból, opuchliznę, zaczerwienienie i swędzenie.
Bez względu na to, jaki owad ugryzł Twoje dziecko i jakie objawy występują, powinno się unikać drapania i pocierania miejsca ukąszenia. Takie działania mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia jadu i wywołać wtórne zakażenie.
Jak ukąszenia owadów wpływają na dzieci?
Poniżej znajdziesz ukąszenia owadów, które najczęściej występują u dzieci:
Mrówki
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ugryzła mrówka, powinnaś przemyć ukąszony obszar wodą z mydłem. Możesz także użyć maści z hydrokortyzonem, aby zmniejszyć opuchliznę i swędzenie.
Pilnuj także, by dziecko nie doprowadziło do pęknięcia pęcherzy, na przykład mocno się drapiąc. To może wywołać infekcję i zwiększyć ból.
Pszczoły
Gdy dziecko użądli pszczoła, prawdopodobniej znajdziesz pod jego skórą czarne żądło. Usuń je ostrożnie za pomocą pęsety.
Zmniejsz opuchliznę przykładając lód i unosząc ukąszoną część ciała. Aby zmniejszyć ból i swędzenie, możesz nałożyć maść antyhistaminową lub mieszankę sody i balsamu kalaminowego.
Komary
Ugryzienia komarów zdarzają się dość często. Jeśli dziecko zostało ukąszone przez komara, przemyj okolice ugryzienia zimną wodą bez mydła. Możesz także zastosować miejscowo maść, alby złagodzić swędzenie.
Pająki
Większość ugryzień pająków nie wywołuje zbyt dużego dyskomfortu. Jednak niektóre mogą doprowadzić do powstania bąbli i martwicy skóry. Jeszcze inne powodują bóle w klatce piersiowej, mdłości, wymioty i ból brzucha.
Jeśli zaobserwujesz u dziecka którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinnaś natychmiast udać się z maluchem do lekarza.
“Reakcja organizmu na ukąszenia zależy od rodzaju insekta, który ugryzł malucha, oraz innych czynników. Większość ugryzień wywołuje ból, opuchliznę, zaczerwienienie i swędzenie.”
Roztocza
Objawy ugryzienia przez roztocze pojawiają się zazwyczaj od godziny do trzech po ukąszeniu. Zaliczamy do nich silne swędzenie, które trwa przez kilka dni. Co więcej, ugryzione miejsca mogą być zaczerwienione i opuchnięte oraz przypominać pęcherze.
Pomóc może zimna kąpiel lub prysznic. Spróbuj także przyłożyć zimny kompres oraz użyć balsamu kalaminowego lub maści z hydrokortyzonem, aby zmniejszyć swędzenie.
Jak uspokoić dziecko po ukąszeniu owada?
Jeśli Twoja pociecha została ugryziona przez insekta, możesz ją uspokoić w następujący sposób:
- Zachowaj spokój, aby jeszcze bardziej nie wystraszyć dziecka.
- Uspokój malucha używając kojących słów.
- Zmniejsz swędzenie wykorzystując podane przez nas sposoby.
- Przyłóż lód lub zimny kompres, aby zmniejszyć swędzenie i ból.
- Użyj ponownie środka odstraszającego owady.
- Odwrócić uwagę dziecka od bólu i swędzenia zajmując je czymś, co lubi.
Jak unikać ukąszeń owadów u dzieci?
Poniższe porady mogą pomóc Ci uchronić dziecko przed ugryzieniami owadów:
- Używaj bezpiecznego i skutecznego środka odstraszającego owady.
- Unikaj mydeł, kremów i innych produktów, które zawierają dużo środków zapachowych.
- Zadbaj o to, by dziecko nosiło długie spodnie i bluzki z długim rękawem, gdy tylko to możliwe.
- Zachowaj dużą ostrożność podczas przebywania w lasach, krzakach i terenach trawiastych.
- Jeśli masz zwierzęta, zadbaj o to, by nie miały pcheł.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli zauważysz u swojej pociechy jakiekolwiek z poniższych objawów, powinnaś jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej:
- Pogorszenie bólu lub swędzenia,
- Pojawienie się objawów zapalenia, takich jak zaczerwienienie, gorące części ciała lub ogólne rozpalenie, swędzenie lub odwodnienie skóry,
- Gorączka,
- Pokrzywka lub wysypka,
- Mdłości i wymioty,
- Problemy z oddychaniem,
- Ucisk lub ból w klatce piersiowej lub gardle.
Teraz już wiesz, jak ukąszenia owadów mogą wpływać na Twoje dziecko i jak należy je leczyć. Jaki widzisz, zazwyczaj nie ma powodu do obaw, bo ugryzienia insektów zdarzają się dość często i nie dzieje się nic poważnego.
Pamiętaj, że objawy występujące u maluszka są związane z rodzajem owada, który je ugryzł oraz organizmem dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Singh, S., & Mann, B. (2013). Insect bite reactions. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology. https://doi.org/10.4103/0378-6323.107629
- Golden, D. B. K. (2006). Insect allergy in children. Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1097/01.all.0000235904.87676.40
- Olivier, C., & C., O. (1997). [Traveling with small children]. Le Petit Enfant Voyageur.