Uderzenia w głowę – jak reagować i kiedy iść do lekarza?

Uderzenia w głowę – jak reagować i kiedy iść do lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2018

Od chwili, gdy dziecko zaczyna chodzić staje się bardzo podatne na upadki i uderzenia w głowę.

Uderzenia w głowę to jedne z najczęstszych wypadków i chociaż nie stanowią one powodu do nadmiernego niepokoju, należy zawsze zwracać na nie szczególną uwagę. Powinniśmy działać szybko i odpowiednio do skali wypadku.

Aby zapobiec poważniejszym problemom i reagować we właściwy sposób w razie wypadku w domu, ważne jest, aby rodzice byli odpowiednio poinformowani i wiedzieli, co robić w razie uderzenia w głowę.

Uderzenia w głowę – jeden z najczęstszych wypadków

Uderzenia w głowę zdarzają się nagminnie od momentu, w którym dziecko zaczyna się poruszać. Wypadki się zdarzają, szczególnie wśród dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Mogą się potykać, a nawet spaść z wysokości i zranić się w głowę.

Spośród wszystkich wypadków z udziałem dzieci, najczęstsze są upadki i właśnie uderzenia w głowę. W rzeczywistości, badacze określili, że blisko 50% z nich występuje u dzieci poniżej 15. roku życia.

Dla najmłodszych najniebezpieczniejsze obszary w domu to między innymi maty do przewijania dzieci, chodziki, stoły, łóżka piętrowe i krzesła.

Wśród starszych dzieci wypadki zazwyczaj występują podczas uprawiania sportu lub udziału w innej aktywności fizycznej.

Jak reagować na uderzenia w głowę

Istotne jest, aby rodzice i krewni dziecka dobrze wiedzieli, co należy robić w razie wypadku, w którego wyniku dochodzi do uderzenia w głowę.

Dzieckiem trzeba się odpowiednio zająć i wiedzieć, kiedy należy zabrać je do lekarza.

Obserwacja

Obserwacja jest jedną z najważniejszych czynności, o których należy pamiętać w razie uderzenia w głowę.

Rodzice powinni monitorować swoje dziecko przez 72 godziny po upadku i natychmiast zabrać je do szpitala w przypadku jakichkolwiek nietypowych objawów.

Uderzenia w głowę - dziewczynka spadłą z roweru

Kiedy iść do szpitala

Istnieją pewne symptomy, które wyraźnie wskazują, że dziecko powinno natychmiast trafić do szpitala. Objawy te są następujące:

  • Utrata przytomności (nawet chwilowa)
  • Wymioty
  • Problemy z mową
  • Utrata koordynacji ruchów
  • Utrata pamięci

Guzy i siniaki

W większości przypadków uderzenia w głowę zwykle kończą się jedynie pewną dawką strachu.

Jeśli u dziecka pojawi się guzek, siniak lub małe rozcięcie, odczuwanie dyskomfortu i bóle głowy, nie ma jeszcze powodu do niepokoju. W takich przypadkach rodzice powinni oczyścić i opatrzyć rany oraz przyłożyć do stłuczenia lód owinięty w szmatkę.

Nawet jeśli uderzenie nie wydaje się poważne, powinni jednak zachować uwagę. Jeśli guzek się powiększa, najlepiej jak najszybciej udać się do szpitala.

Pęknięcie czaszki

Kiedy dojdzie do pęknięcia czaszki lub u dziecka pojawia się jeden z poniższych objawów, należy wezwać pogotowie ratunkowe lub zabrać dziecko do szpitala tak szybko, jak to możliwe.

Objawy pęknięcia czaszki są następujące:

  • Przekrwione oczy
  • Krwawienie z oczu lub nosa
  • Utrata pamięci i koordynacji
  • Kości głowy wydają się poruszać przy ich dotknięciu
  • Problemy z mówieniem
  • Konwulsje
  • Senność
Uderzenia w głowę - dziecko wypadło z łóżeczka

Opieka nad dziećmi

W przypadku małych dzieci rodzice powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ kości czaszki są nadal bardzo miękkie. Dziecko powinno być monitorowane przez kilka godzin po upadku i zabrane do lekarza w następujących sytuacjach:

  • Jeśli guzek rośnie i staje się miękki
  • Jeśli dziecko ma trudności w oddychaniu
  • Senność
  • Drażliwość
  • Wymioty i inne objawy

Uderzenie w głowę najczęściej skutkuje tym, że dziecko cierpi z powodu bólu głowy. W większości przypadków problem ten rozwiązuje się przy pomocy lodu, spokojnego otoczenia i środka przeciwbólowego odpowiedniego dla wieku dziecka.

Jak widzieliśmy, zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci rodzice lub dorośli krewni powinni być wyczuleni na ewentualne objawy, które mogą wskazywać, że dziecko wymaga profesjonalnej opieki.

Chociaż uderzenia w głowę są najprawdopodobniej najczęstszymi wypadkami w dzieciństwie, musimy zdawać sobie sprawę, że głowa jest jedną z najbardziej delikatnych części ciała.

Dlatego powinniśmy być bardziej czujni w takich sytuacjach. Obserwacja jest kluczowa w celu ustalenia, czy konieczne jest zwrócenie się o pomoc lekarską.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.