Spanie w łóżeczku - jak odzwyczaić dziecko od kołyski?

Spanie w łóżeczku - jak odzwyczaić dziecko od kołyski?
Spanie w łóżeczku - jak odzwyczaić dziecko od kołyski?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzice często nie są pewni, jak przenieść dzieci z kołyski do łóżeczka. Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą dziecku przyzwyczaić tej zmiany i sprawią, że spanie w łóżeczku będzie dla niego czymś naturalnym.

Dzieciom nie zawsze łatwo przychodzi spanie w łóżeczku. Tylko dzieci, które już się tego nauczyły i mają wystarczającą dojrzałość emocjonalną, robią to bez żadnych problemów.

Co więcej, potencjalne ryzyko związane z tą zmianą dla dzieci jest kolejnym czynnikiem, który rodzice powinni wziąć pod uwagę. Zanim nawet spróbuje się tej zmiany, mama i tata muszą już wypracować z maluszkiem odpowiednią rutynę przed snem. Maluchy muszą wiedzieć, że są bezpieczne i nic im się nie stanie.

Dlatego ważne jest, aby nawyki dzieci dotyczące snu były prawidłowe. Jeśli co noc postępujesz zgodnie z tą samą rutyną, wszyscy wiecie, że nic się nie wydarzy, a wasz maluch szybko przyzwyczai się do spania w łóżku.

Spanie w łóżeczku – jak odzwyczaić malca od kołyski?

Jeśli rodzice nie zwracają uwagi na sposób, w jaki przeprowadzają ten proces, może to powodować niepotrzebną frustrację u ich maluchów.

Autorka i psycholożka dziecięca Noelia Esteban de la Casa jest specjalistką w tego typu sytuacjach. Według niej rodzice powinni poczekać, aż ich maluchy będą mieć co najmniej 18 miesięcy przed rozpoczęciem tej zamiany. I zarówno rodzice, jak i dzieci będą musieli wykazać wystarczającą dojrzałość emocjonalną, aby bezpiecznie rozpocząć spanie w łóżeczku.

Spanie w łóżeczku - mama i dziecko śpią

Ważne jest również, aby małe dzieci brały udział w tym procesie. Możesz odwoływać się do wieku, odpowiedzialności i zdolności dziecka do podejmowania wyzwań. Powiedz na przykład swojemu dziecku, że jest już duże i gotowe do spania we własnym łóżku.

Ważne jest również, aby nie podawać zbyt wielu wyjaśnień, aby proces był jak najbardziej naturalny. Powinnaś jednak wyjaśnić i odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, które pojawią się u malucha, w zwięzły i spójny sposób.

Stymulowanie procesu

Proces przejścia z łóżeczka do łóżka wymaga stymulacji. W tym celu nie ma nic lepszego niż zabawa, aby proces ten był zarówno naturalny, jak i przyjemny.

Kiedy dzieci mają 12 miesięcy, wiedzą już, jak naśladować wzorce z prawdziwego życia w swojej zabawie. Na przykład wiedzą, jak udawać, że jedzą łyżeczką.

Możesz skorzystać z tego faktu, aby ułatwić Twojemu dziecku przyzwyczajenie się do spania w łóżku w przyszłości. Jest to całkiem łatwe, ponieważ w wieku od 18 do 24 miesięcy dzieci zaczynają tego rodzaju zabawę swoimi lalkami.

Dlatego możesz kazać im położyć swoje lalki i pluszowe zwierzęta do łóżka, ucząc je zaakceptować tę ​​nową sytuację poprzez zabawę.

Rodzice muszą odgrywać rolę wzorców. Innymi słowy, możesz dać przykład, usypiając lalki tak, jakby były Twoimi dziećmi. Możesz opowiadać im historie, śpiewać piosenki i korzystać z wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy, aby Twój maluch zasnął wraz ze swoimi zabawkami.

Jak sprawić, żeby spanie w łóżeczku było dla Twojego dziecka bezstresowe

Przejście z łóżeczka do łóżka wymaga, żeby dzieci miały poczucie bezpieczeństwa i relaksu. Dzieci powinny czuć się dobrze z powodu zmiany i nie stresować się nią. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci są w stanie dokonać przejścia bezproblemowo, ale w niektórych przypadkach może się to skomplikować.

Aby to ułatwić, zwróć uwagę na pomysły, które oferuje ekspert Noelia Esteban:

spanie w łóżeczku - ziewający bobas
  • Dużo mów do swojego dziecka. Choć wydaje się, że maluchy nie rozumieją, dobrze jest, aby przyzwyczaiły się nas słyszeć od najmłodszych lat.
  • Jeśli chodzi o wyjaśnianie czegoś niemowlętom, powinnaś, całkiem dosłownie, “zejść do ich poziomu”. Innymi słowy, przykucnij i spójrz im w oczy.
  • Uspokój płacz swoich dzieci i nie zostawiaj ich samych. Muszą kojarzyć swoje łóżko z bezpieczeństwem i spokojem.
  • Jeśli maluchy mają napady złości, najpierw należy je uspokoić. Gdy będą spokojne, rozmawiaj z nimi powoli. Pamiętaj, aby być cierpliwą, ponieważ proces ten może zająć trochę czasu.
  • Pamiętaj, aby trzymać się rutyny. Bajka, przytulanka, trochę czasu na rozmowę…

 

Później, jeśli Twoje dziecko się obudzi, co jest normalne, oto kilka wskazówek, których możesz użyć, aby zracjonalizować proces i uspokoić dziecko:

  • Sprawdź dzieci bez włączania światła. Usiądź i połóż się z nimi, aby mogły się zrelaksować przed zaśnięciem.
  • Zwracaj uwagę na ich emocje, aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.
  • Jeśli mają koszmar, połóż się, aby poczuły Cię w pobliżu. Pozwól im się uspokoić i nie budź ich.

Każde dziecko jest wyjątkowe, więc przejście z łóżeczka do łóżka będzie w każdym przypadku inne. Pamiętaj, aby być cierpliwym i dawać dziecku wiele uczuć, zrozumienia i bliskości. Z Twoją pomocą dziecko będzie mogło spać w swoim łóżku, gdy będzie gotowe. Jeśli naprawdę masz problemy, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.