Laserowe usuwanie owłosienia w ciąży - czy jest ono niewskazane?
W tym artykule rozwiejemy wątpliwości, jakie budzi laserowe usuwanie owłosienia w ciąży. Czy jest to proces warty bliższego zainteresowania?
Niektóre zabiegi kosmetyczne są mniej zalecane w czasie ciąży, takie jak na przykład depilacja włosów. Czy zastanawiałaś się kiedyś czy laserowe usuwanie owłosienia w ciąży ma na nią jakiś negatywny wpływ?
Co to w ogóle jest laserowe usuwanie owłosienia w ciąży?
Laserowe usuwanie owłosienia w ciąży to metoda, w której mieszek włosowy jest osłabiany przez bezpośrednie zastosowanie laserów na skórze. To powoduje wypadanie włosów.
Samo laserowe usuwanie owłosienia w ciąży nie wyrządza żadnych szkód rozwojowi płodu. Wpływa tylko na zewnętrzną powierzchnię skóry, w żadnym stopniu nie wpływając na przebieg ciąży.
Laserowe usuwanie owłosienia w ciąży – co na to mówią eksperci?
Eksperci nie zalecają depilacji laserowej podczas ciąży. Kiedy jesteś w stanie błogosławionym, nie jest dobrym pomysłem narażanie się na jakikolwiek rodzaj światła, promieniowania lub prądów elektrycznych. W tym przypadku eksperci biorą pod uwagę wszystkie zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Mogą one powodować odrzucanie lasera przez skórę, powodując różne reakcje skórne.
Zabieg laserowego usuwania owłosienia zwiększa ryzyko żylaków. Wynika to z pękniętych naczyń włosowatych i podrażnienia skóry.
Wiadomym jest, że skóra ciężarnych kobiet jest bardzo wrażliwa. Dlatego takie działanie może prowadzić do oparzeń, które następnie powodują blizny. To, w połączeniu ze zmianami hormonalnymi, może prowadzić do zwiększonej pigmentacji i pojawiania się ciemnych plam na skórze.
Laserowa depilacja nie jest jedyną metodą, która nie jest zalecana podczas ciąży. Eksperci podczas tego wyjątkowego okresu nie rekomendują również depilacji gorącym woskiem lub kremami specjalnie do tego przeznaczonymi.
Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nich chemikalia mogą powodować niepożądane reakcje delikatnej skóry kobiet w ciąży. Obejmują one oparzenia i późniejsze blizny, które są trudne do usunięcia.
W takim razie jakie metody są najbardziej bezpieczne do zastosowania?
Z powodów podanych powyżej najbardziej zalecaną metodą jest tradycyjne golenie. Jest to najmniej inwazyjna opcja podczas ciąży. Dzieje się tak, ponieważ wymaga jedynie prostych działań zewnętrznych.
Kiedy mogę ponownie poddać się zabiegowi laserowego usuwania włosów?
Nie oznacza to, że już nigdy nie będziesz mogła poddać się zabiegowi laserowego usuwania włosów. Po urodzeniu dziecka możesz bez żadnych obaw ponownie rozpocząć depilację laserową.
Należy jednak pamiętać, że podczas laktacji należy unikać depilacji laserowej górnej części ciała. Zalecenie to dotyczy głównie obszaru blisko piersi, takiego jak pachy i oczywiście klatka piersiowa. Laserowe usuwanie włosów na pozostałych partiach ciała nie stanowi żadnego problemu.
Jeśli karmisz swoje nowo narodzone maleństwo tylko sztucznym mlekiem dla niemowląt, możesz rozpocząć depilację laserową po upływie sześciu miesięcy od porodu. W ten sposób Twoje ciało będzie miało czas na powrót do normalnego poziomu hormonów, a dzięki temu unikniesz prawdopodobnych reakcji skórnych.
Dodatkowo włosy często stają się grubsze w czasie ciąży i znikają po urodzeniu dziecka.
Jak widzisz, istnieją różne metody do wyboru, więc nie musisz uciekać się do depilacji laserowej podczas ciąży. W rezultacie możesz uniknąć ryzyka związanego ze swoim zdrowiem i zagrożeniem dla Twojego dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arredondo, M. I., Vásquez, L. A., Arroyave, J. E., Molina, V., Del Río, D. Y., & Herrera, J. (2014). Láser en dermatología. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 22(2), 111-125. https://revista.asocolderma.org.co/index.php/asocolderma/article/view/275/253
- Laser hair removal and pregnancy. American Pregnancy Association. Promoting Pregnancy Wellness. [Online] Avaiable at: https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/hair-removal-and-pregnancy/
- Skin care, hair care and cosmetic treatments in pregnancy and breastfeeding. Mothersafe. [Online] Avaiable at: https://www.seslhd.health.nsw.gov.au/sites/default/files/migration/Mothersafe/documents/CosmeticsinPregnancyandBreastfeeding.pdf