Smoczek - jak wpływa na zdrowie maluchów? Fakty i mity

Smoczek - jak wpływa na zdrowie maluchów? Fakty i mity
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Od momentu narodzin wielu rodziców decyduje się dać dziecku smoczek, aby uspokoić i pocieszyć je w chwilach kryzysu. Jest to tzw. koło ratunkowe stosowane gdy żadne tradycyjne sposoby nie działają. Smoczek to także sposób na uniknięcie u dzieci złego nawyku ssania kciuka, choć nie zawsze jest to możliwe. Jednak, jeśli zdecydowałaś się dać dziecku smoczek, prawdopodobnie słyszałaś też różne opinie na ten temat.

Smoczek to wcale nie taki zły pomysł!

Wiele matek uważa, że smoczki są złym pomysłem dla niemowląt i należy ich unikać. Rzeczywistość jest taka, że smoczki mogą być czasami niezastąpione, na przykład kiedy dziecko śpi lub jest chore. Smoczek działa uspokajająco, gdy maluch jest niespokojny. Mimo tego musisz pamiętać, że nic nie zastąpi matczynej miłości i czułości, która jest lekarstwem na każde zło. Używanie smoczka przez dziecko nie wpłynie na jego mowę, zęby ani na nic, co byłoby związane z jego zdrowiem.

Dentyści leczący uzębienie małych dzieci i pediatrzy potwierdzają, że używanie smoczka jest zawsze lepsze niż pozostawianie dziecku furtki do ssania kciuka. Oto kilka pospolitych mitów i prawd dotyczących używania smoczka.

Dziecko używające smoczka

Dziecko nigdy nie zrezygnuje ze smoczka

Mit. Czy widziałeś kiedyś 10-letnie dziecko śpiące ze smoczkiem w ustach? Z drugiej strony, dzieci, które ssą kciuk, mogą zachować ten zły nawyk przez wiele lat. Może to powodować problemy ze stawami, a nawet defekty dziąseł, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój ich uzębienia.

Smoczek pomaga dzieciom pocieszyć się, ponieważ ssanie jest dla nich psychicznie uspokajające. Używanie smoczka stanie się problemem tylko wtedy, gdy będzie trwało zbyt długo. Jednakże, dobrze jest ograniczyć stosowanie smoczka przed snem lub gdy dziecko jest w łóżeczku. W przypadku, gdy dziecko śpi może nawet zapobiec nagłemu zespołowi śmierci niemowląt.

Przy karmieniu piersią – dziecko nie gryzie sutków

To prawda! Kiedy zaczniesz karmić piersią, poczekaj przynajmniej kilka tygodni przed wprowadzeniem smoczka. Upewnij się, że dziecko nauczyło się prawidłowego sposobu chwycenia smoczka w buzi. Powinno umieć odróżnić ruch ssący od innego.

Dziecko, które ssie smoczek

Niektóre smoczki są lepsze od innych

To również prawda. Nie da się ukryć, że niektóre smoczki są lepsze dla dziecka od innych. Na przykład smoczek, który jest zbyt mały, może doprowadzić do udławienia. Zalecane jest, aby dać dziecku smoczek odpowiedni dla jego przedziału wiekowego. Powinien być wykonany z jednego kawałka, tak aby jego złamanie w ustach nie było możliwe.

Stosowanie smoczka jest szkodliwe dla zębów

Mit. Smoczki nie mają żadnego wpływu na uzębienie Twojego dziecka. Chyba że zamoczysz je w soku zawierającym cukier. W takim przypadku może spowodować próchnicę. Jednak w tym micie jest trochę prawdy. Jeśli dziecko stale używa smoczka, może to doprowadzić do zwężenia podniebienia, zmiany położenia zębów i złej budowy języka… Takie ryzyko występuje jednak wyłącznie wtedy, gdy jest on używany zbyt długo.

Czy znasz jakieś inne mity na temat smoczków lub prawdy, którymi chciałabyś się z nami podzielić? Pamiętaj, że jeśli chcesz oduczyć Twoje dziecko używania smoczka, musisz to robić stopniowo. Jak sprawiłaś, że Twoje dziecko przestało używać smoczka? Czy było to łatwe czy trudne? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach. Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich nowatorskich i zapewne kreatywnych sposobów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.