Rotawirus - co to w ogóle jest i jakie są jego objawy oraz leczenie?
Czy wiesz czym jest rotawirus? Dowiedz się jak można się nim zarazić, jakie są jego objawy i jak temu zapobiec.
Co to jest w ogóle rotawirus? Jest to częste pytanie wśród matek dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, które mają problemy z jelitami. Ta wysoce zaraźliwa choroba jest związana z zakażeniem znanym jako zapalenie żołądka i jelit, które prowadzi do biegunki, odwodnienia, wymiotów i gorączki.
Rotawirus u dzieci
Rotawirus jest bardzo powszechny i na ogół nie niesie za sobą poważnych konsekwencji dla dzieci. Jednak w wielu krajach mniej rozwiniętych wskaźnik śmiertelności z powodu tej choroby wynosi około 400 tysięcy dzieci rocznie.
Poniżej przedstawiamy wszystkie informacje związane z rotawirusem, abyś mogła dowiedzieć się jak jest przenoszony i jak temu zapobiec.
Co to jest rotawirus?
Rotawirus jest rodzajem wirusa z rodziny RNA reovaridae kręgowców, który wpływa na układ żołądkowo – jelitowy u potomstwa karmionych przez matkę ssaków.
Ten wysoce zaraźliwy wirus dzieli się na sześć grup identyfikowanych literami, które rozbijają się na typ VP6, do którego należą. Grupy A, B i C mogą rozwijać się u ludzi. Typ A to ten, który wywołuje najbardziej intensywne objawy u dzieci.
Wirus dostaje się do ciała przez drogę fekalno – oralną. Szacuje się, że małe dzieci w wieku przedszkolnym prawdopodobnie mogą się nim zarazić przynajmniej raz przed ukończeniem 5 roku życia.
W jaki sposób można zarazić się rotawirusem?
Rotawirus rozprzestrzenia się na drodze fekalno – oralnej. Zakaźne cząstki znajdujące się w powietrzu są wdychane do dróg oddechowych lub wchodzą w kontakt z rękami, gdy dotykają dowolnego rodzaju powierzchni. Dotyczy to obiektów takich jak zabawki wystawione na działanie wirusa.
Rotawirus pozostaje stabilny w środowisku, więc wysiłki zmierzające do jego wyeliminowania przez czyszczenie będą bezużyteczne. Może przetrwać nawet w bardzo higienicznych pomieszczeniach.
Po wejściu wirusa do organizmu okres inkubacji wynosi około dwóch dni. Zapalenie żołądka i jelit (biegunka dziecięca) może wystąpić od 3 do 8 dnia po tym czasie.
Jakie są objawy rotawirusa?
Objawy mogą się różnić w zależności od pacjenta lub być odczuwane z większą lub mniejszą intensywnością. Jednak prawie wszystkie dzieci, które zarażają się wirusem cierpią z powodu:
- Wodnistej biegunki
- Gorączki
- Wymiotów
- Bólu brzucha
- Niektóre z nich mogą mieć problemy z oddychaniem
- W skrajnych przypadkach gorączki dziecko może doświadczać drgawek
- Odwodnienia. Dziecko prezentujące ten stan będzie wyglądać na nerwowe lub pobudzone, spragnione z wyłupiastymi oczami. Ponadto będzie oddawać bardzo mało moczu i będzie miało suche błony śluzowe.
Warto zauważyć, że rotawirusa często można pomylić z norowirusem. Jest to podobna infekcja jelitowa, ale ma mniej poważne objawy. W każdym razie jedynym sposobem ostatecznego zdiagnozowania problemu jest badanie kału.
Leczenie rotawirusa
Leczenie rotawirusa różni się w zależności od zaleceń pediatry i stopnia ciężkości choroby dziecka. Głównym zaleceniem jest, by utrzymać dziecko dobrze nawodnione napojami zawierającymi sole i cukry, aby utrzymać poziom elektrolitów.
W skrajnych przypadkach, zwłaszcza dla bardzo małych niemowląt lub dzieci, płyny można podawać dożylnie lub przez zgłębnik nosowo – żołądkowy. Dzieje się tak dlatego, że one same nie tolerują jeszcze dostarczania im takiego rodzajów płynów.
Zaleca się również karmienie pacjenta po kilku godzinach nawodnienia. Niezależnie od tego, czy jest to dziecko, które żywi się mlekiem matki, czy takie, które je już miękką lub twardą dietę. Spróbuj podać plasterki owoców, bądź trochę jogurtu i płatków zbożowych, w zależności od sytuacji.
Szczepionki
Szczepienie jest kolejną opcją zwalczania rotawirusa. Istnieją dwa rodzaje szczepionek, przeznaczone głównie dla niemowląt. Są bardzo łatwe do użycia. Polega to po prostu na podaniu doustnie jej niskiej dawki.
Ich stosowanie jest zalecane dla dzieci w wieku poniżej 2 lat, które uczęszczają do przedszkola. Ta rekomendacja wzięła się stąd, że ta grupa maluchów jest bardziej narażona na zarażenie tą chorobą. To dlatego, że są w stałym kontakcie z innymi dziećmi i dzielą się między sobą zabawkami i innymi przedmiotami.
Jako ostateczne zalecenie: należy pamiętać zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u dziecka. W ten sposób doktor, by zdiagnozować Twojego malucha przeprowadzi odpowiednie badanie kału, które wykluczy lub potwierdzi tę chorobę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Davidson, G. P., Daniels, E., Nunan, H., Moore, A. G., Whyte, P. B. D., Franklin, K., … & Moore, D. J. (1989). Passive immunisation of children with bovine colostrum containing antibodies to human rotavirus. The Lancet, 334(8665), 709-712.
- Parashar, U. D., Gibson, C. J., Bresee, J. S., & Glass, R. I. (2006). Rotavirus and severe childhood diarrhea. Emerging infectious diseases, 12(2), 304.
- Ruiz-Palacios, G. M., Pérez-Schael, I., Velázquez, F. R., Abate, H., Breuer, T., Clemens, S. C., … & Cervantes, Y. (2006). Safety and efficacy of an attenuated vaccine against severe rotavirus gastroenteritis. New England Journal of Medicine, 354(1), 11-22.