Regurgitacje u dzieci - co zrobić aby ich uniknąć?
Regurgitacje u dzieci to objaw bardzo powszechny w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pojawiają się generalnie po jedzeniu u około 40% zdrowych dzieci. Płyn wydostający się z ust gdy pojawiają się regurgitacje u dzieci zawiera tylko nieco mleka. Reszta to ślina i soki trawienne.
Większość dzieci nie będzie miała tego problemu po ukończeniu 12. miesiąca życia. U wielu maluchów objaw znika w ciągu kilku pierwszych miesięcy po narodzinach. Co więcej, regurgitacje u dzieci nie mają wpływu na ich zdrowie ani rozwój.
Niewielki odsetek dzieci wykazuje ten objaw w takim nasileniu, że może to negatywnie odbić się na ich wzroście. Dlatego właśnie dzieci, u których regurgitacje są bardzo częste należy regularnie ważyć.
Regurgitacje u dzieci nie są wywoływane alergią ani nietolerancją pokarmową. Stanowią bardzo częsty objaw i nie wymagają specjalnego leczenia, nawet jeśli wydają się bardzo obfite.
Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym można zmniejszyć regurgitacje u dzieci lub nawet całkowicie ich uniknąć. Opowiemy Ci o nich w dzisiejszym artykule.
Regurgitacje u dzieci i ich przyczyny
Regurgitacje u dzieci mają dwie główne przyczyny: niedojrzały układ pokarmowy dziecka lub zbyt płynny pokarm. Oczywiście, czasami do zjawiska tego przyczyniają się również inne czynniki. Jest to nieuniknione praktycznie u wszystkich niemowląt.
Główną przyczyną regurgitacji jest niewłaściwa praca przełyku – zamiast kierować pokarm do żołądka, umożliwia jego cofanie się. Przez to płynny pokarm nie może zostać strawiony i przetransportowany do jelita cienkiego.
Proces ten jest zwykle regulowany przez mięsień pierścieniowy znajdujący się w miejscu przejścia przełyku w żołądek. Skurcz tego mięśnia uniemożliwia cofanie się pokarmu przez przełyk do ust.
U małych dzieci jednak nie działa on jeszcze w odpowiedni sposób. W rezultacie przełyk jest ciągle częściowo otwarty, co z kolei sprawia, że połknięte mleko wraca do ust dziecka.
Problem rozwiąże się sam kiedy mięsień zacznie się kurczyć w odpowiedni sposób. Dzięki temu pokarm przedostanie się do żołądka i nie będzie się z niego cofać.
Regurgitacje u dzieci – w jaki sposób ich unikać?
Czasami regurgitacje u dzieci są częstsze i bardziej intensywne, zwłaszcza wtedy gdy dziecko jest karmione z butelki. Jeżeli chcesz uniknąć tego problemu, wprowadź w czyn poniższe wskazówki:
- Po jedzeniu dziecku musi się odbić. Dzięki temu będzie w stanie pozbyć się powietrza, jakie połknęło podczas jedzenia.
- Unikaj podawania dziecku dużych ilości mleka, lepiej żeby nie przepełniało ono żołądka.
- Podczas karmienia możesz zrobić dziecku małe przerwy, żeby odbijało mu się na bieżąco.
- Jeżeli karmisz butelką, upewnij się, że dobierasz odpowiedni smoczek i że mleko przepływa należycie.
- Karm dziecko piersią zanim będzie bardzo głodne, dzięki temu nie będzie pić łapczywie i nie połknie dużo powietrza.
- Jeżeli dziecko żywi się z butelki, możesz dodać do mleka naturalne substancje zagęszczające, dzięki czemu nie będzie ono takie płynne. Może to pomóc zapobiec regurgitacjom.
- Na etapie włączania produktów stałych do diety maluszka, problem zwykle zmniejsza się w sposób naturalny.
- Możesz wypróbować specjalne mleko dla dzieci z tym problemem bądź zagęścić zwykłe mleko.
- Na początku trawienia unikaj zbytniego poruszania dzieckiem i podrzucania oraz kołysania go oraz zabawy – zalecany jest spokój.
- Najlepiej jest nie podawać dzieciom soków owocowych, ponieważ kwasy owocowe mogą powodować refluks.
“Większość dzieci nie będzie już cierpieć na regurgitacje w momencie osiągnięcia 12. miesiąca życia.”
Kiedy należy zacząć się martwić?
W większości przypadków nie należy się nadmiernie przejmować. Istnieją jednak pewne objawy, które wskazują na to, że zdrowie naszego dziecka wymaga większej uwagi:
- Dziecko ma problemy ze wzrostem i rozwojem fizycznym.
- Maluch dużo płacze między posiłkami.
- Nie jest w stanie się należycie wyspać.
- Występują często nawracające infekcje.
- Regurgitacje nawracają, są częste i towarzyszy im biegunka.
- Dziecko ma gorączkę.
- Zauważasz w treści żołądka ślady krwi.
Regurgitacje a wymioty – jak je odróżnić?
Regurgitacje u dzieci to nie to samo co wymioty. Podczas tego drugiego zjawiska treść żołądkowa jest wydalana w sposób gwałtowny. To bardzo ważne, by nauczyć się rozróżniać wymioty od regurgitacji, bowiem wymiotowanie u dziecka może wskazywać na chorobę i powodować odwodnienie – zwłaszcza kiedy się powtarza.
Ogólnie rzecz biorąc sporadyczne wymioty, którym nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy nie powinny budzić naszego niepokoju.
Jak widzisz, regurgitacje u dzieci nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Jeżeli pojawiają się one u Twojego maluszka, przedstawione w tym artykule wskazówki mogą się dla Ciebie okazać pomocne. Jako mama, powinnaś wziąć pod uwagę, że jeśli Twoje dziecko ulewa duże ilości mleka bądź regurgitacje są gwałtowne, najlepiej yłoby skonsultować się z lekarzem pediatrą.