Dezorientacja po przebudzeniu u dzieci - dowiedz się więcej!

Dezorientacja po przebudzeniu u dzieci - dowiedz się więcej!
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dezorientacja po przebudzeniu u dzieci jest zaburzeniem, które powoduje, że budzą się one zdezorientowane, a nawet z obniżonymi zdolnościami umysłowymi.

Dla niektórych rodziców położenie dziecka do łóżka jest trudnym zadaniem. Są dzieci, które są nerwowe i mają trudności z zasypianiem i budzeniem się rano. Niektóre maluchy budzą się zdezorientowane. Może to być spowodowane zaburzeniem znanym jako dezorientacja po przebudzeniu, o którym będziemy mówić dalej.

Kiedy dziecko budzi się i wygląda, jakby nadal spało, może cierpieć na to zaburzenie. Według Katedry Snu na Uniwersytecie Granada-Grupo Lo Monaco około 17% dzieci cierpi na nie sporadycznie lub często.

Zdezorientowana dziewczynka

Czym jest dezorientacja po przebudzeniu i w jakim wieku się pojawia?

Dezorientacja po przebudzeniu to zaburzenie znane również jako arousal confusional. Jest tak nazwany, ponieważ objawy są podobne do tych, które występują u osób nietrzeźwych. Pojawia się, gdy osoba budzi się i jest przez kilka minut bardzo zdezorientowana, nie jest w stanie reagować na bodźce zewnętrzne, a niektóre z jej zdolności umysłowych są osłabione.

Może pojawić się w każdym wieku, nawet w wieku dorosłym. Ale najczęściej występuje w wieku od 3 do 13 lat. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Granadzie wskazują, że około 17% dzieci cierpi na to zaburzenie.

Dezorientacja po przebudzeniu – objawy

Te epizody dezorientacji pojawiają się częściej, gdy dzieci są budzone wcześniej niż zwykle. Niektóre charakterystyczne objawy to:

  • Mentalne zamieszanie i splątanie.
  • Dezorientacja przestrzenna i czasowa.
  • Problemy z pamięcią.
  • W niektórych przypadkach momenty amnezji (całkowita lub częściowa).
  • Pojawienie się nienormalnych zachowań, takich jak krzyk, płacz, a nawet próba bicia.

Objawy te pojawiają się zwykle zwłaszcza wtedy, gdy dziecko budzi się w środku fazy głębokiego snu lub gdy budzi się po przespanej nocy.

Co możemy zrobić, jeśli zauważymy objawy u naszych dzieci?

Jednym z głównych czynników pojawiających się w przypadku dezorientacji u dzieci i młodzieży jest opóźnienie harmonogramu snu. Rano, kiedy budzą się na lekcję nadal znajdują się w fazie głębokiego snu, dlatego ich mózg nadal śpi i aktywacja wymaga czasu.

Stopniowe budzenie dzieci, wystawianie ich na działanie naturalnego światła i zapobieganie korzystaniu z urządzeń elektronicznych w nocy to trzy sposoby, które mogą być skuteczne w leczeniu tego zaburzenia. Jeśli to utrzymuje się i nie ustępuje najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Czy dezorientacja po przebudzeniu ma wpływ na rozwój dzieci?

To zaburzenie zwykle nie ma negatywnych konsekwencji. Uważa się, że zmiana nie jest poważna i zwykle ustępuje wraz z wiekiem. Jak się czasami okazuje nie szkodzi rozwojowi dziecka, choć jeśli będzie się pojawiać często lekarz będzie musiał ustalić, z czego wynika.

Jakie wygląda leczenie?

Przestrzegając prawidłowych zasad higieny i szeregu zaleceń zaburzenie może ustąpić. Podczas fazy REM maluchy zwykle mają spontaniczne przebudzenie i pojawiają się najbardziej intensywne sny.

Jeśli dziecko zwykle późno kładzie się spać i nie śpi przez cały tydzień, kiedy zmuszamy go do wstawania rano może to zrobić w fazie głębokiego snu i wtedy może pojawić się dezorientacja.

Budzące się dziecko

Zalecenia dla rodziców dzieci z dezorientacją po przebudzeniu

Jeżeli zaburzenie to pojawia się często u dziecka należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny jego pojawienia się. To zaburzenie jest ściśle związane ze stresem i lękiem podczas snu, dlatego wskazane byłoby przestrzeganie kilku zasad higieny snu, takich jak:

  1. Uprawianie sportu codziennie: ta aktywność fizyczna nie powinna być wykonywana na 3 godziny przed pójściem spać, ponieważ w takim przypadku sport przestałby być korzystnym środkiem do pomagania w zasypianiu ze względu na uwalnianie endorfin podczas ćwiczeń.
  2. Unikanie obfitych i późnych kolacji: dzieci powinny jeść lekką kolację i robić to wcześnie, aby trawienie nie utrudniało zasypiania.
  3. Wystawianie na światło dzienne podczas wstawania: pomaga to zsynchronizować sen z cyklem dnia i nocy.
  4. Nieużywanie urządzeń elektronicznych i nieoglądanie stymulujących seriali i filmów przed pójściem spać. Nie należy zapominać, że w pokoju dziecka lub nastolatka nie powinno być telefonu komórkowego, ponieważ wibracje lub dźwięk mogą powodować fragmentację snu, więc nie byłby on regenerujący.

Krótko mówiąc, dezorientacja po przebudzeniu jest łagodnym zaburzeniem występującym u dzieci, które zwykle ustępuje wraz z wiekiem. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli pojawia się często należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny tej zmiany.

Teraz wiesz już coś więcej o tym zaburzeniu i jakie są zalecenia, których możesz przestrzegać, aby ta sytuacja uległa poprawie. Wystarczy je wcielić w życie, aby Twoje dziecko mogło spać spokojnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.