Przewlekła pokrzywka u dzieci: objawy i leczenie
W przypadku pokrzywki u dziecka zwykle przechodzi ona po kilku godzinach lub najwyżej po kilku dniach. Jednak przewlekła pokrzywka u dzieci może utrzymywać się przez sześć tygodni lub nawet dłużej. A do tego jest bardzo swędząca!
Przewlekła pokrzywka u dzieci to zbiór objawów dotyczących naskórka. Powoduje wysypkę, której pozbycie się może zająć ponad sześć tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, przewlekła pokrzywka u dzieci jest wynikiem reakcji alergicznej.
Innymi słowy, charakterystycznym dla tego stanu jest reakcja organizmu na alergeny. Przewlekła pokrzywka u dzieci jest swędząca i nieprzyjemna. Rodzice powinni dokładnie monitorować stan, aż do całkowitego wyleczenia.
Przewlekła pokrzywka u dzieci może pojawiać się w postaci guzów, czerwonych plam lub pręg. Może pojawić się w formie pojedynczych zmian albo w dużych skupieniach. Możliwe jest też, że rozprzestrzeni się na duże części ciała.
Na przykład zmiany mogą pojawić się na całym ramieniu lub tylko na niewielkim obszarze skóry.
Przewlekła pokrzywka u dzieci – przyczyny
Do pokrzywki dochodzi, gdy komórki odpornościowe nazywane komórkami tucznymi w krwiobiegu napotykają chemiczną histaminę. Powoduje to otwarcie się maleńkich naczyń krwionośnych pod skórą. Płyn gromadzi się w skórze i powoduje pojawienie się krost, opuchlizny lub zaczerwienienia.
Dokładna przyczyna tej reakcji może być trudna do zlokalizowania. Jest wiele rzeczy, które mogą wywołać pokrzywkę, a każde ciało reaguje inaczej.
Oznacza to, że w wielu przypadkach niemożliwe jest ustalenie, co spowodowało ten problem. Jednak w większości przypadków powodami są:
- Problemy autoimmunologiczne,
- Ukąszenia owadów,
- Skutki uboczne leków,
- Alergie pokarmowe.
Objawy przewlekłej pokrzywki u dziecka
Przewlekła pokrzywka u dzieci charakteryzuje się przede wszystkim pojawieniem się obramowanych bąbli, obrzęków lub zaczerwienia.
Ich kolor może się różnić, od jaśniejszych odcieni pośrodku każdego bąbla. Zmiany skórne mogą pojawiać się w grupie lub pojedynczo.
Położenie i kształt wysypki mogą się zmieniać w ciągu kilku godzin. Rozmiar również się zmienia. Przewlekła pokrzywka u dzieci zwykle wywołuje uczucie swędzenia, mrowienia lub pieczenia.
W zależności od rodzaju pokrzywki może pojawić się obrzęk lub stan zapalny. W bardzo ciężkich przypadkach obrzęk ten może wpływać na wnętrze gardła, powodując:
- Zmęczenie
- Trudności z oddychaniem
- Utratę przytomności z powodu wstrząsu anafilaktycznego
Diagnoza
Lekarze są na ogół w stanie zdiagnozować ten stan za pomocą szybkiego badania fizykalnego. Jak jednak wspomniano, przyczyna może być trudniejsza do ustalenia.
Podczas wizyty lekarz zada szereg pytań dotyczących historii choroby dziecka i możliwego kontaktu z alergenami.
Aby zawęzić przyczynę pojawienia się tego problemu, lekarz może poprosić o prowadzenie dziennego dziennika wszystkiego, co dziecko je i pije. Konieczne mogą być również testy diagnostyczne, takie jak badanie krwi.
Jednym ze sposobów sprawdzania przewlekłej pokrzywki jest dotknięcie skóry kostką lodu i obserwowanie, jak wysypka reaguje na zimno.
Inni lekarze używają niewielkiej masy, aby wywierać nacisk na mięśnie, aby zobaczyć, czy nacisk powoduje pojawienie się nowych zmian na skórze.
Leczenie przewlekłej pokrzywki u dzieci
Łagodne przypadki pokrzywki zwykle ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia. Jednak w przypadku stanów przewlekłych ważne jest, aby określić, co spowodowało reakcję. W ten sposób można wyeliminować alergen, na tyle, na ile to możliwe.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na ciężką wysypkę, pediatra może przepisać antyhistaminę, aby powstrzymać ciało przed uwolnieniem histaminy do krwiobiegu i złagodzić podrażnienie.
Nigdy nie podawaj leków bez konsultacji z lekarzem.
Jeśli lek antyhistaminowy niepowodujący odczuwania senności nie działa, konieczne może być silniejsze leczenie lub połączenie leków.
W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać doustne sterydy. Powinny one być przyjmowane przez krótki okres nie dłuższy niż 5 dni do 2 tygodni.
Ważne jest, aby ograniczyć narażenie dziecka na działania niepożądane leków steroidowych.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na przewlekłą pokrzywkę, nie panikuj. Podobnie jak w przypadku wielu chorób skóry, stosowanie balsamów lub naturalnych sposobów może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Porozmawiaj z lekarzem i poszukaj odpowiedniego rozwiązania dla swojego dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tsakok, T., Du Toit, G., & Flohr, C. (2014). Pediatric Urticaria. Immunology and Allergy Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.iac.2013.09.008
- Mathur, A. N., & Mathes, E. F. (2013). Urticaria mimickers in children. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/dth.12103
- Marrouche, N., & Grattan, C. (2012). Childhood urticaria. Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1097/ACI.0b013e3283574cb3