Problemy ze zdrowiem u wcześniaków
Problemy ze zdrowiem u wcześniaków są częstsze niż u niemowląt, które pozostają w macicy przez pełen cykl ciąży. Urodzenie dziecka przed 37 tygodniem ciąży często wiąże się z komplikacjami zdrowotnymi.
Przedwcześnie urodzone dzieci wymagają szczególnej opieki, ponieważ ich narządy nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Z tego powodu mogą pojawiać się problemy ze zdrowiem u wcześniaków wpływające na ich ogólny stan zdrowia w krótkim, średnim i długim okresie.
Przedwczesne porody mogą być wywołane wieloma przyczynami: infekcją, stresem, wypadkiem, silnym ciosem czy spożyciem alkoholu.
W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęściej występujące problemy ze zdrowiem u wcześniaków.
Problemy ze zdrowiem u wcześniaków
Główne problemy ze zdrowiem u wcześniaków dotyczą mózgu i płuc dziecka. Najczęstsze powikłania to:
1. Problemy z układem oddechowym:
Zespół błony szklistej
Zespół błony szklistej jest stanem, który dotyka noworodków, zwłaszcza wcześniaków. Przejawia się głównie jako niewydolność oddechowa (duszność) i niebieskie przebarwienia skóry i błon śluzowych (sinica).
Choroba ta może rozwinąć się w dysplazję oskrzelowo-płucną, która jest przewlekłą chorobą płuc. Ponadto prowadzi do pojawienia się zwłóknienia w płucach dziecka, co powoduje niewydolność oddechową.
Przetrwały przewód tętniczy
Jest to nieprawidłowa czynność serca, która powoduje trudności w oddychaniu u wcześniaków. Przewód tętniczy jest kanałem umieszczonym między tętnicą płucną a aortą. Pojawia się u wszystkich noworodków, ale najczęściej szybko zanika.
Zasadniczo kanał ten zamyka się spontanicznie w pierwszych godzinach życia. U niektórych wcześniaków może pozostawać otwarty nieco dłużej, co powoduje trudności w oddychaniu.
Centralny bezdech
Jest to termin określający zatrzymanie oddechu u niemowląt przez co najmniej 20 sekund. Wszystkie dzieci mogą doświadczać tego problemu, ale częściej występuje on u noworodków urodzonych przedwcześnie.
Po bezdechu może wystąpić spadek częstości akcji serca. Kiedy szybkość oddychania zmniejsza się, tętno także się zmniejsza.
„Dzieci są pączkami życia gotowymi rozkwitnąć jak kwiat, aby odświeżyć ludzkość”.
-Debasish Mridha-
2. Problemy z trawieniem
Wcześniaki mają trudności ze ssaniem i połykaniem, a czasami są do tego całkowicie niezdolne. W takich przypadkach układ trawienny nie może przyswoić składników odżywczych niezbędnych dla organizmu dziecka.
Jednakże prawidłowe odżywianie jest niezbędne, aby zadbać o dobre zdrowie i wystarczająco silne ciało noworodka.
Wcześniak może cierpieć na zaburzenia trawienia. Martwicze zapalenie jelita jest najczęstszą chorobą układu pokarmowego u noworodków. To choroba trawienna związana z niedojrzałością i słabością tego układu.
3. Powikłania neurologiczne
To w ostatnim trymestrze ciąży mózg dziecka rozwija się najbardziej. Jeśli dziecko rodzi się wcześniej, mogą wystąpić powikłania, takie jak krwotok śródkomorowy i leukomalacja okołokomorowa.
Jeśli chodzi o najbardziej niepokojące problemy ze zdrowiem u wcześniaków, jednym z nich jest właśnie krwotok śródkomorowy. Krwawienie to występuje, ponieważ mózg dziecka jest jeszcze bardzo niedojrzały, a w konsekwencji łatwo pękają kruche naczynia krwionośne.
Intensywny krwotok może powodować poważne problemy, a nawet śmierć, która występuje u jednej trzeciej wcześniaków, których dotknął taki krwotok.
Leukomalacja okołokomorowa jest dominującym typem uszkodzenia mózgu. W tym przypadku tkanka mózgowa jest uszkodzona, co może wpływać na komórki nerwowe, które kontrolują ruchy dziecka. Może to prowadzić do niepełnosprawności ruchowej, takiej jak porażenie mózgowe.
4. Problemy z wątrobą
Kiedy dziecko rodzi się, nawet we właściwym czasie, wątroba niszczy czerwone krwinki, a to zniszczenie uwalnia żółty pigment zwany bilirubiną. Problem polega na tym, że wątroba dziecka nie potrafi jeszcze łatwo przekształcić go, przez co pigment ten zaczyna się kumulować. Nazywa się to żółtaczką fizjologiczną.
Należy pamiętać, że intensywność tego problemu będzie się różnić w zależności od dziecka. Resztki bilirubiny najczęściej są usuwane przez kał, a także przez skórę dziecka, często nadając jej żółtawy kolor.
Wymienione powyżej problemy ze zdrowiem u wcześniaków wprawiają matki w niepokój i intensywny stres.
Należy jednak pamiętać, że dzięki postępowi medycyny liczne problemy ze zdrowiem u wcześniaków stają się coraz mniej poważne, a wiele wcześniaków cieszy się doskonałym zdrowiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Russell, G., Sawyer, A., Rabe, H., Abbott, J., Gyte, G., Duley, L., … Ooi, L. (2014). Parents’ views on care of their very premature babies in neonatal intensive care units: A qualitative study. BMC Pediatrics. https://doi.org/10.1186/1471-2431-14-230
- Howson, C. P., Kinney, M. V., McDougall, L., & Lawn, J. E. (2013). Born Toon Soon: Preterm birth matters. Reproductive Health. https://doi.org/10.1186/1742-4755-10-S1-S1
- Mohay, H. (2014). Premature babies. In Cambridge Handbook of Psychology, Health and Medicine, Second Edition. https://doi.org/10.1017/CBO9780511543579.216