Plagiocefalia ułożeniowa: przyczyny i zapobieganie

Plagiocefalia ułożeniowa: przyczyny i zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2018

Plagiocefalia ułożeniowa dotyka jedną dziesiątą dzieci. Czy wiesz, czym charakteryzuje się plagiocefalia ułożeniowa?

Dobra wiadomość jest taka, że można jej zapobiec dzięki odpowiedniej odzieży oraz że można ją leczyć.

Plagiocefalia ułożeniowa jest deformacją czaszki dziecka, która pojawia się w wyniku zewnętrznego nacisku. Polega na nieznacznym wgnieceniu w tylnej części głowy. Plagiocefalia może również wystąpić po bokach lub w okolicy okolicy ciemieniowej.

Z tego powodu pediatrzy zalecają specjalne pozycje do spania dla dziecka.

Tradycyjnie zaleca się, aby niemowlęta spały twarzą w dół. Z drugiej strony ta pozycja wiąże się z przypadkami zespołu nagłej śmierci. Dlatego od pewnego czasu specjaliści polecają spanie na plecach.

Chociaż niektórzy przypisują plagiocefalii problemy z rozwojem, w rzeczywistości deformacja ta nie stanowi żadnego ryzyka.

Trafna diagnoza w odpowiednim momencie może odwrócić efekt plagiocefalii. Co więcej jej leczenie jest nieinwazyjne.

Jak powstaje plagiocefalia ułożeniowa?

Istnieją trzy najczęstsze przyczyny plagiocefalii i wszystkie są związane z warunkami zewnętrznymi; dlatego nie jest to choroba wrodzona.

  • Statyczna postawa. W pierwszych miesiącach po urodzeniu ruchliwość dziecka jest ograniczona. To powoduje, że dziecko spędza dużo czasu w tej samej pozycji, chyba że ktoś interweniuje.

Pozostawienie dziecka w tej samej pozycji przez długi czas może spowodować plagiocefalię ułożeniową. To samo może się zdarzyć, jeśli dziecko zbyt długo przebywa w wózku.

W tym przypadku plagiocefalia ułożeniowa jest spowodowana przez fakt, że podstawa wózka wywiera nacisk na głowę dziecka.

plagiocefalia ułożeniowa - mierzenie głowy
  • Ciśnienie macicy. Plagiocefalia ułożeniowa czasem pojawia się u dzieci, które rozwijały się w małym łonie lub u dzieci, które były częścią ciąży mnogiej. Występuje również u dzieci z kręczem szyi pochodzenia mięśniowego z powodu braku miejsca.

Plagiocefalia ułożeniowa może pojawić się na skutek deformacji macicy lub problemów z płynem owodniowym. Może się również zdarzyć, gdy dziecko za bardzo rośnie pod względem posiadanej przestrzeni.

  • Poród wspomagany. U niektórych dzieci odnotowuje się plagiocefalię po porodzie, podczas którego użyto kleszczy lub próżnociągu. W niektórych przypadkach przyrządy te mogą powodować zniekształcenia.

Inną przyczyną plagiocefalii ułożeniowej są przedwczesne porody. Możliwym wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że czaszka dziecka jeszcze nie zdążyła się całkowicie rozwinąć.

Plagiocefalia ułożeniowa polega na nieznacznym wgnieceniu w tylnej części głowy. Może również wystąpić po bokach lub w okolicy okolicy ciemieniowej.

Jak potwierdzić obecność plagiocefalii

Plagiocefalia ułożeniowa dotyczy około 10% noworodków. Bezpośrednie konsekwencje tego stanu są czysto estetyczne.

Większość specjalistów nalega na wykluczenie problemów neurologicznych związanych z tą deformacją.

Główną metodą diagnozowania plagiocefalii ułożeniowej jest obserwacja. Podczas okresowych wizyt u pediatry należy mierzyć głowę dziecka i obserwować ją pod każdym kątem.

Plagiocefalia przedstawia się jako wyraźne wgniecenie na grzbiecie lub bokach głowy.

Innym sposobem potwierdzenia tego stanu jest dotyk, za pomocą pomiaru „palec, ręka, kciuk”. Bardzo ostrożnie, dorosły powinien umieścić swoje małe palce za każdym z uszu dziecka. Dłoń powinna spoczywać na boku, a kciuk stykać się z głową, tworząc idealne półkole.

Noworodek śpi

Jak zapobiegać plagiocefalii ułożeniowej?

Pewne zdrowe nawyki, wprowadzone w życie przez rodziców opiekujących się dziećmi, mogą zapobiec pojawieniu się plagiocefalii. Oto kilka sugestii:

  • Częste zmiany pozycji. Możesz kłaść śpiące dziecko raz na jednej stronie, raz na drugiej, aby zapobiec zbyt długiemu pozostawaniu w tej samej pozycji.
  • Połóż dziecko twarzą w dół, kiedy nie śpi. Ta pozycja jest zalecana, gdy dziecko osiągnie wiek trzech miesięcy.
  • Użyj specjalnych poduszek. Istnieją specjalne poduszki, które mają szczelinę podtrzymującą głowę dziecka.
  • Podnieś dziecko. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania deformacji czaszki jest branie dziecka w ramiona. Możesz nosić dziecko w chuście, stosując wiązanie na kangura lub w kieszonkę.

Aby leczyć plagiocefalię, lekarze zalecają ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Rodzice mogą nieść ogromną pomoc swoim dzieciom po diagnozie tej deformacji.

W cięższych przypadkach zaleca się użycie kasku ortopedycznego, który ma wolną przestrzeń w obszarze, gdzie występuje deformacja i który dziecko musi nosić przez cały dzień przez około 4 miesiące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.