Pieprzyki u dziecka: wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Pieprzyki u dziecka: wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy pieprzyki u dziecka powinny być symetryczne, jaki mają normalnie kolor i rozmiar oraz jak rosną, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Zawarte w nim informacje pomogą Ci rozpoznać niepokojące objawy.

Rodzice powinni zwracać uwagę na pieprzyki u dziecka i umieć rozpoznać ich rodzaje, cechy oraz nietypowe zmiany. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Pieprzyki to małe plamki, które mogą mieć różne kolory, a ich kształt jest zazwyczaj owalny lub okrągły. W środowisku medycznym nazywa się je znamionami barwnikowymi. Mogą pojawiać się w każdym miejscu na ciele, od nabłonka po tkankę podskórną.

Zawsze powinnaś uważnie obserwować pieprzyki u dziecka. Chociaż to nowotwory łagodne, nadal należy na nie uważać i o nie dbać. W związku z tym rodzi się pytanie: jak trzeba dbać o pieprzyki u dziecka?

Pieprzyki lub znamiona występują częściej u osób o jasne skórze. Jednak plamki na skórze pojawiają się także w przypadku innych karnacji. Właśnie dlatego musisz wiedzieć czym dokładanie są i jak należy o nie dbać. Powinnaś także znać ich rodzaje i kształty.

Czym są pieprzyki?

Jak już wspomnieliśmy, pieprzyki to nowotwory łagodne, czyli niezłośliwe. Innymi słowy, są to zmiany w tkance skórnej, które prowadzą do powstania guzków lub zmiany koloru.

Każdy może mieć pieprzyki, nawet osoby o najciemniejszej karnacji. Jednak osoby o jasnej skórze mają ich zazwyczaj więcej.

Zakłada się, że osoba dorosła ma średnio 20 pieprzyków. Dziecko może mieć ich o połowę mniej. Ich liczba może zwiększać się lub zmniejszać wraz z upływem czasu.

Pieprzyki u dziecka i ich charakterystyka

Jedna z głównych cech pieprzyków u dziecka to bezobjawowość. Innymi słowy, pieprzyki nie powinny swędzieć, palić ani nie powinna wypływać z nich ciecz.

Druga cecha wspólna wszystkich pieprzyków to ich kolor. W większości się brązowe, chociaż mogą różnić się pod względem dokładnego odcienia i jego natężenia. W niektórych przypadkach mogą być czerwonawe (znane pod nazwą naczyniaków krwionośnych), a nawet niebieskie.

Kobieta ściskająca między palcami pieprzyk

Jeśli chodzi o kształt, to zazwyczaj są okrągłe lub owalne. Mogą być płaskie, jednokolorowe i bardzo małe (około 5 mm). Inne zaś bywają duże (od 8 do 10 mm), wypukłe i mają zróżnicowaną fakturę.

Czerniak – co to jest?

Ta część tekstu jest niesamowicie istotna. Termin “czerniak” pojawia się często podczas rozmów o pieprzykach u dzieci i u dorosłych. Czerniak to rak skóry, a jednocześnie jedna z najczęściej występujących chorób na świecie.

Czerniak jest łączony z pieprzykami, bo na pierwszy rzut oka wyglądają dokładnie tak samo, przynajmniej w pierwszym etapie rozwoju. Jednak później czerniak wygląda inaczej ze względu na kształt i kolor, które stają się bardziej asymetryczne. Nie dzieje się tak w przypadku zdrowych pieprzyków.

“Pieprzyki to zmiany w tkance skórnej, które prowadzą do powstania guzków lub zmiany koloru.”

Czy można zapobiec wystąpieniu pieprzyków?

To oczywiste, że niektóre dzieci są bardziej podatne na występowanie pieprzyków ze względu na karnację. Jednak istnieją również inne czynniki, które odgrywają znaczącą rolę.

Badacze uważają, że częste i długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do wystąpienia zmian skórnych.

W związku z tym powinniśmy chronić dzieci przez przebywaniem na słońcu między godziną 11 a 15. Pamiętaj, by zawsze stosować odpowiednią ilość kremu do opalania i nie zostawiaj maluszka w promieniach słońca na dłuższy czas.

Podjęcie takich środków ostrożności zmniejsza niebezpieczeństwo pojawienia się lub rozrostu pieprzyków u dzieci o około 5%. Zapobiegnie także wystąpieniu piegów.

Kobieta pokazująca dłonią pieprzyki u dziecka

Jakie rodzaje pieprzyków należy usunąć?

Jak już wspomnieliśmy, nowotwory łagodne są bezobjawowe. Same w sobie w niczym nie przeszkadzają.

Jednak niektóre osoby uważają, że pieprzyki stanowią problem estetyczny, to znaczy, że brzydko wyglądają. Z tego powodu mogą udać się do dermatologa, aby je usunął.

W przypadku pieprzyków u dzieci najlepiej jest wcale ich nie ruszać. Jeśli przeszkadzają, swędzą, bolą lub są zaczerwienione, należy udać się do pediatry lub do dermatologa dla dzieci. Lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie.

Teraz wiesz już więcej o cechach charakterystycznych pieprzyków. Jesteś w stanie je lepiej kontrolować i dbać o zdrowie dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.