Pasożyty u dzieci – jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Pasożyty u dzieci – jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2018

Pasożyty u dzieci to problem, który niejednej matce spędzał sen z powiek. W tym artykule opiszemy jak wykrywać, zapobiegać i leczyć pasożyty u dzieci. Najczęściej występującymi u dzieci są owsiki (Enterobius vermicularis).

Owsiki to małe i cienkie robaki o długości około 1 centymetra, w kolorze od białego do szarego. Bytują w jelicie grubym, odbycie, a w przypadku dziewcząt – także w zewnętrznej części pochwy.

Pasożyty u dzieci – objawy

  • Najczęstszym objawem jest intensywny świąd w okolicy odbytu.
  • Dziewczęta mogą również odczuwać swędzenie w pochwie, ponieważ znajduje się ona blisko odbytu i taka infekcja jest dość powszechna.
  • U dziewcząt może również wystąpić nietypowa wydzielina z pochwy.
  • Małe dzieci mogą cierpieć z powodu pieczenia lub dyskomfortu podczas oddawania moczu, ponieważ zakażenie pasożytami może powodować zapalenie pęcherza lub inny rodzaj infekcji dróg moczowych.
  • Swędzenie występuje lub nasila się w nocy, ponieważ wtedy samice składają jaja. Dziennie mogą złożyć nawet do 20 000 jaj.
  • Zmiany skórne występujące w wyniku drapania.
  • Swędzenie, które zaburza sen dziecka.
  • Brak apetytu. Dziecko może odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej. Zmęczenie spowodowane brakiem snu również może zmniejszyć apetyt.
  • Apatia. Zaburzenia snu spowodowane świądem powodują, że dziecko wstaje wyczerpane.
  • Zgrzytanie zębami podczas snu jest typowym objawem, który pojawia się, gdy ktoś jest zestresowany. Gdy pojawiają się pasożyty u dzieci, zgrzytanie zębami wynika z dyskomfortu powodowanego przez intensywne swędzenie.
  • Pasożyty u dzieci mogą objawiać się gorączką.

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami?

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami u dzieci

Zarażenie objawia się swędzeniem. Dziecko drapie się, a ponieważ nie jest jeszcze świadome znaczenia mycia rąk lub możliwości zarażenia się chorobami, wkłada ręce do ust. Możliwe jest również przeniesienie jaj robaka z rąk na dowolny przedmiot, który następnie dziecko włoży do ust. Ten typ zachowania jest normalny we wczesnych latach dzieciństwa. Inni członkowie rodziny mogą zostać zainfekowani przez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się jaja pasożyta.

Jak wykrywać pasożyty u dzieci?

Istnieje kilka metod. Najprostszą jest przyjrzenie się dziecięcemu stolcowi. Jeśli widać w nim małe robaki, świadczy to o zakażeniu pasożytami. Matka może również sprawdzić obszar odbytu, rozkładając pośladki dziecka. Jeśli dziecko jest zarażone robakami i ta procedura jest wykonywana w nocy, prawdopodobnie będzie można zobaczyć pasożyty gołym okiem.

Pasożyty u dzieci są także wykrywane za pomocą pasków papieru samoprzylepnego, stworzonego do tego celu. Papier umieszcza się w okolicy odbytu i usuwa po pewnym czasie, a następnie obserwuje pod mikroskopem.

Leczenie zarażenia pasożytami u dzieci

Leczenie zarażenia pasożytami u dzieci

Pasożyty u dzieci można wyeliminować w prosty sposób. Lek podaje się doustnie. Zwykle jest to tylko jedna dawka, którą niektórzy pediatrzy zalecają powtórzyć po około 20 dniach w celu wyeliminowania pasożytów, które były w jajach i przeżyły początkowe leczenie.

Niektórzy specjaliści zalecają podawanie leczenia każdemu, kto mieszka z dzieckiem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się robaków. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dzielą łóżko lub sypialnię z zarażonym dzieckiem. Należy zauważyć, że leki stosowane w leczeniu zarażenia pasożytami nie są antybiotykami, ponieważ robaki nie są bakteriami.

Można również leczyć zmiany skórne spowodowane drapaniem. W tym celu stosuje się kojące i przeciwzapalne kremy i maści. W przypadku poważniejszych obrażeń, pediatra musi ocenić, czy zmiany nie zostały zainfekowane, a jeśli tak się stało powinien przepisać maść antybiotykową.

Zapobieganie zarażeniu pasożytami

Oto kilka zaleceń pozwalających uniknąć zarażenia robakami u dzieci i reszty rodziny:

  • Nie wytrzepuj ubrań, ponieważ w wyniku tej czynności jaja robaków mogą zostać rozprzestrzenione w pokoju, a nawet całym domu.
  • Pierz całą pościel i ubrania dziecka w gorącej wodzie: ręczniki, prześcieradła, poszewki, a zwłaszcza bieliznę. Rób to często.
  • Użyj detergentów antybakteryjnych.
  • Utrwalaj nawyk mycia rąk po wyjściu z łazienki i przed jedzeniem. Ważne jest, aby rodzice obserwowali, że dziecko robi to odpowiednio i systematycznie.
  • Regularnie obcinaj obcinaj paznokcie i czyść je specjalną szczoteczką przeznaczoną do tego celu.
  • Nie pozwalaj dziecku na ssanie palców.
  • Naucz dziecko, aby nie wkładało przedmiotów do ust.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.