Organizacja czasu mamy - jak uniknąć nieporządku w domu

Organizacja czasu mamy - jak uniknąć nieporządku w domu
María José Roldán

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Napisany przez María José Roldán

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Odpowiednia organizacja czasu mamy to klucz do sukcesu! Dlatego też, przedstawimy kilka wskazówek dotyczących efektywnego zarządzania czasem sprawdzonych przez grono ekspertów, które odpowiednio zastosowane i wprowadzone w codzienny tryb życia pomogą każdej kobiecie w domowych obowiązkach.

Każda z mam ma świadomość, że czasami dni mijają tak szybko, że nawet nie pamiętamy co zostało zrobione. Wynika to bardziej z posiadanego bałaganu i nieograniczonej listy niedokończonych zadań. Dlatego przemyślana organizacja czasu mamy nie tylko w znacznym stopniu ułatwi jej życie, ale przede wszystkim pomoże działać wedle odpowiedniego harmonogramu.

Jest to w szczególności ważne dla każdej z mam, gdyż to one mają podwojone zadanie: opieka nad dziećmi i jednocześnie bycie wzorową gospodynią.  Jeśli należysz do osób, które nie wiedzą, na czym minął ich dzień, chcemy Ci powiedzieć, że doskonale Cię rozumiemy, jednak mamy dla Ciebie rozwiązanie tego problemu!

Efektywne zarządzanie – odpowiednia organizacja czasu mamy

W pierwszej kolejności nie możemy zapominać o czasie, ponieważ wszyscy mamy te same dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dlaczego tak często nie mamy czasu na posprzątanie domu? Odpowiednia organizacja czasu mamy jest pierwszym krokiem do wyraźnego ustalenia naszego harmonogramu.

Prawdą jest, że nie tylko my marnujemy czas. Dlatego tak ważna jest umiejętność zarządzania czasem, która pomoże każdej z mam osiągnąć większą wydajność w ciągu codziennych zmagań i obowiązków. Głównym wrogiem organizacji czasu mamy jest liczba zadań, z którymi musi sobie poradzić w ciągu całego dnia.

Kolejnym jest niekończący się bałagan w całym domu. I chociaż jest on uzasadniony brakiem czasu, często jest czynnikiem ograniczającym skuteczne wykonywanie innych zadań. Tak dla przykładu: musisz przygotować obiad, jednak stół jest ciągle brudny od poprzedniego posiłku. Tracisz czas najpierw na posprzątanie i ogarnięcie bałaganu zanim przejdziesz do gotowania.

Lenistwo i zmęczenie to także dwa ważne czynniki, które przeszkadzają w wykonywaniu prac domowych. Jeśli jednak pozwolisz sobie na wpływ lenistwa lub zmęczenia i zrobienie z nich dobrych wymówek, zawsze znajdziesz pretekst, aby nie posprzątać.

Jedyną rzeczą, która naprawdę należy do nas, jest czas. Nawet ktoś, kto nic nie ma, ma przynajmniej taką samą ilość czasu co każda inna osoba.

-Baltasar Gracián-

 
Organizacja czasu mamy - klucz do sukcesu

Gdzie uciekł mój dzień?

Każdy dzień ma 24 godziny, z których większość upływa i nawet nie zdajemy sobie sprawy na czym. Oczywiście nie wliczamy tu czasu na sen, który czasem również jest krótszy niż powinien. Ale czy możemy powiedzieć, że marnujemy swój dzień, gdy jesteśmy zajęci zadaniami?

Nie! Kiedy jesteśmy zajęci załatwianiem spraw, godziny mijają szybciej i są bardziej produktywne. Dzień będzie zmarnowany tylko w tedy, kiedy nie zrobimy tego, co ustaliśmy w swoim harmonogramie. Dzień mija bardzo szybko zwłaszcza, gdy reagujemy na sugestie innych. Życzenia i prośby czasem są o wiele bardziej złożone i z jakiegoś powodu zawsze kończy się na tym, że spędzamy więcej czasu na ich realizacji, niż się spodziewaliśmy.

Dlatego też, naszym obowiązkiem jest szybki powrót do naszej listy obowiązków. Nie możemy winić kogoś innego za nasz brak organizacji, zwłaszcza gdy przyczyną są nasze dzieci. Posiadanie bałaganu to jedna z najniższych cen, które można zapłacić w zamian za zadowolenie, jakie dają nam nasze pociechy.

Sprzątanie a organizacja czasu mamy

Jeśli sytuacja Cię przerasta, a w domu wiecznie panuje bałagan, zalecamy przestrzeganie poniższych wskazówek:

  1. Zachowaj spokój i bądź cierpliwa.
  2. Uporządkuj swoje zadanie wedle priorytetów (zastanów się co jest najważniejsze i wykonuj zadania wedle kolejności).
  3. Upewnij się, że wszystko w domu ma określone miejsce.
  4. Deleguj zadania dla innych członków rodziny, zwłaszcza dla dzieci, które same bałaganią.
  5. Sprawuj kontrolę nad swoimi zadaniami, a nie na odwrót.
  6. Kontroluj swoje samopoczucie, aby nagłe zmęczenie nie stało się nieprzyjemną niespodzianką.
  7. Poświęć kilka pierwszych godzin dnia na mniej wymagające zadania, abyś nie uległa zbyt szybkiemu zmęczeniu (pamiętając oczywiście o nadanych priorytetach).
  8. Zaplanuj harmonogram prac domowych w sposób idealny dla Ciebie, tak abyś nie stała się niewolnikiem porządku.
  9. Stwórz w domu miejsce dla relaksu, w którym zawsze znajdziesz wytchnienie, nabierzesz motywacji i inspiracji.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.