Nieregularne miesiączki po ciąży: co powinnaś wiedzieć?
W tym artykule przekażemy Ci wszystko co powinnaś wiedzieć jeśli chodzi o nieregularne miesiączki po ciąży. Dzięki temu będziesz znacznie spokojniejsza, a zmiany nie będą Cię niepokoić.
Nieregularne miesiączki po ciąży są normalne. Twój organizm potrzebuje czasu by wydobrzeć i wrócić do stanu równowagi po 9 miesiącach intensywnej pracy i szybkich, ważnych zmian.
Zmiany w cyklu menstruacyjnym i czas potrzebny na pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie są różne w zależności od przypadku. Sytuacja ta u każdej kobiety będzie wyglądała nieco odmiennie. Zarówno te zmiany jak i różnice w ich zakresie są całkowicie naturalne i nie powinny stanowić powodu do obaw.
Jak będzie wyglądała pierwsza miesiączka po ciąży?
Zanim po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka, może minąć 5 lub 6 miesięcy. W niektórych przypadkach jest to nawet rok.
Opóźnienie to spowodowane jest zmianami, których nasze ciała doświadczyły w trakcie ciąży i które wciąż zachodzą po porodzie.
Oto możliwe scenariusze:
- Twoja pierwsza miesiączka może być bardziej bolesna i obfita niż była przed ciążą i porodem.
- Może być ona poprzedzona zespołem napięcia przedmiesiączkowego,w tym wymiotami i lekkimi zawrotami głowy.
- Możesz zaobserwować odchody połogowe. Jest to rodzaj krwawienia. Organizm pozbywa się w ten sposób śluzu i tkanki która powstała w macicy w okresie ciąży.
Po pierwszej miesiączce, jeszcze jedna lub dwie kolejne mogą być znacznie bardziej obfite od tych, których doświadczałaś przed ciążą. Później objętość krwi którą tracisz wróci do normy.
Niekiedy problemy ginekologiczne takie jak zespół wielotorbielowatych (policystycznych) jajników lub endometrioza znikają samoistnie po ciąży i porodzie.
“Zanim po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka, może minąć 5 lub 6 miesięcy. W niektórych przypadkach jest to nawet rok.”
Nieregularne miesiączki po ciąży w trakcie karmienia piersią
Zmiany w cyklu menstruacyjnym przejawiają się różnie u różnych kobiet. Ich charakter zależy głównie od kondycji fizycznej i hormonalnej danej pacjentki oraz od tego, czy ma miejsce karmienie piersią.
Karmienie piersią wiąże się ze zwiększeniem produkcji prolaktyny. Prolaktyna to hormon odpowiedzialny za zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Kobiety karmiące piersią doświadczają często nawet pięciomiesięcznych opóźnień w wystąpieniu krwawienia. Z kolei kobiety, które nie karmią piersią, mogą zaobserwować powrót miesiączki już po dwóch miesiącach po porodzie.
Przeczytaj koniecznie: Długie karmienie piersią – czy jest szkodliwe dla kobiety?
Choć Twoja miesiączka niekoniecznie pojawi się w okresie karmienia piersią, okoliczności mogą się różnić. Niektóre z kobiet zaobserwują u siebie nieregularne miesiączki po porodzie.
Podczas pierwszego po ciąży krwawienia miesięcznego, wielu kobietom towarzyszą bardzo różne objawy. Przykłady obejmują:
- Zawroty głowy.
- Mdłości.
- Opuchliznę kończyn.
Te różnice w objawach mogą być powiązane z produkcją mleka matki przez organizm. To, jak już wspominaliśmy, prowadzi do podniesienia poziomu prolaktyny.
Przeczytaj koniecznie: Zrozumieć cykl menstruacyjny czyli Kobieta i Księżyc
Czy może dojść do zapłodnienia kiedy mam nieregularne miesiączki po ciąży?
Nawet w czasie, w którym trwają u Ciebie nieregularne miesiączki po ciąży, możesz zajść w kolejną ciążę. Pomimo nieregularności krwawień i całego cyklu, do owulacji nadal dochodzi.
Pierwszą po porodzie owulację możesz przejść nie zdając sobie z tego nawet sprawy i może ona nastąpić zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu ciąży.
Poziom płodności u kobiety jest znacząco obniżony po porodzie. Ale choć szanse na zajście w kolejną ciążę są niskie, nie wynoszą one zero – pamiętaj o tym.
Karmienie piersią i brak miesiączki po porodzie to wskaźniki wiarygodne w 98% ale jedynie wtedy, kiedy warunki te są spełnione całkowicie przez pierwsze 6 miesięcy po zakończeniu ciąży.
Nieregularne miesiączki po ciąży zaczną się normować około pół roku po porodzie.
“Pierwsze krwawienie miesięczne po porodzie to znak, że układ rozrodczy wraca do uregulowanych cykli.”
Regulowanie cyklu menstruacyjnego po porodzie: 8 praktycznych wskazówek
Cykl menstruacyjny wróci samoistnie do normy po kilku miesiącach. Istnieją jednak sposoby na wsparcie organizmu w powrocie do stanu równowagi:
- Utrzymuj zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w minerały i składniki odżywcze.
- Wykonuj łagodne ćwiczenia.
- Pij codziennie dużo wody i naturalnych soków owocowych.
- Unikaj alkoholu.
- Odpoczywaj zawsze, kiedy czujesz taką potrzebę.
- Nie pal.
- Postaraj się unikać stresu.
- Nie sięgaj po śmieciowe jedzenie.
Przede wszystkim nie martw się miesiączką. Ciesz się macierzyństwem. Twój organizm zadba o resztę.
Przeczytaj koniecznie: Karmienie piersią – same zalety dla mamy i dziecka
Zanim Twoje krwawienie powróci do intensywności i regularności sprzed ciąży, może minąć nawet kilkanaście miesięcy.
Sam brak miesiączki a później jej nieregularność to norma. Jeśli natomiast zauważasz inne problemy, takie jak silne krwawienie, skonsultuj się z ginekologiem. Niech lekarz oceni sytuację i – jeśli będzie to konieczne – dobierze odpowiednie leczenie.