Nieregularna miesiączka podczas laktacji - czy wiesz, z czym się wiąże?

Brak regularności w miesiączkowaniu ma związek ze zmianami, które zachodzą w kobiecym ciele w okresie laktacji. To normalne zjawisko. Wszystko wróci do normy w swoim czasie.
Nieregularna miesiączka podczas laktacji - czy wiesz, z czym się wiąże?

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2019

Nieregularna miesiączka podczas laktacji to całkowicie normalne zjawisko. Po ciąży, kiedy świeżo upieczona mama karmi maleństwo piersią, często bywa tak, że aby owulacja znów się pojawiła, musi upłynąć trochę czasu. Kiedy zaś miesiączka już się pojawia – bywa zazwyczaj nieregularna przez kilka miesięcy.

Nieregularna miesiączka podczas laktacji nie oznacza, że u kobiety występują jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Chodzi raczej o to, że ciało potrzebuje czasu aby dostosować się znów do zmian hormonalnych i wrócić do stanu sprzed ciąży. W końcu właśnie zakończył się dziewięciomiesięczny okres ciągłych, wielkich wahań.

Podczas karmienia piersią, miesiączki mogą znacząco różnić się od tych, których kobieta doświadczała przed ciążą. Statystyki pokazują, że u części kobiet organizm wraca do regularnych menstruacji po pięciu, sześciu miesiącach. Są też młode mamy, które jeszcze dłużej czekają na powrót regularnego cyklu.

Czasem bywa również tak, że u kobiety występują normalne, regularne cykle, przeplatane cyklami które sprawiają wrażenie bardzo rozregulowanych. W tym przypadku także musi minąć trochę czasu zanim wszystko wróci do normy i każdy cykl będzie regularny.

Niezależnie od przypadku, ginekolog pomoże Ci ustalić, czy wszystko jest w porządku. Nieregularna miesiączka podczas laktacji z czasem wróci do normy.

Nieregularna miesiączka podczas laktacji: objawy

Ogólnie rzecz biorąc, nieregularna miesiączka podczas laktacji charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Menstruacja może być bardziej bolesna i obfita niż przed ciążą.
  • Występują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym ból brzucha, wymioty, oraz zawroty głowy.
  • Pojawiają się odchody połogowe. Odchody połogowe to rodzaj krwawienia i wydzieliny zawierającej skrzepy krwi, tkankę i śluz, które powstały w trakcie ciąży i porodu.

“Choć cykle menstruacyjne są nieregularne, u młodej mamy może dochodzić do jajeczkowania. Z tego własnie powodu jest szansa, że kobieta może ponownie zajść w ciążę podczas karmienia piersią.”

Nieregularna miesiączka podczas laktacji: ważne informacje

Prolaktyna, razem z innymi uwarunkowaniami hormonalnymi i fizycznymi kobiety, decyduje o regularności miesiączek. Różne pacjentki mają różne poziomy stężenia tego hormonu. A to właśnie prolaktyna jest przyczyną nieregularnych miesiączek.

Poziom tego hormonu w organizmie rośnie, gdy kobieta karmi piersią. Dzieje się tak, ponieważ prolaktyna jest związkiem, który pozwala na wytwarzanie mleka. Jednocześnie jej obecność sprawia, że wstrzymana zostaje synteza hormonów płciowych w jajnikach. A więc menstruacja zanika, lub też staje się bardzo nieregularna.

Ogólny stan fizyczny młodej mamy również ma wpływ na stężenie prolaktyny w jej organizmie. To wyjaśnia, dlaczego rodzaj i czas trwania nieregularnych miesiączek różni się pomiędzy danymi przypadkami.

Nieregularna miesiączka podczas laktacji zależy także od sposobu karmienia dziecka.

Na podobnej zasadzie nieregularna miesiączka podczas laktacji zależna jest od częstotliwości i czasu trwania sesji karmienia – to związane jest bowiem z wytwarzaniem prolaktyny. Dzieci, które są karmione piersią często i długo sprawiają, że stężenie prolaktyny w organizmie mamy rośnie. Kobieta musi wtedy wytwarzać więcej mleka aby zaspokoić potrzeby dziecka. Jako że poziom prolaktyny rośnie, zwiększa się także prawdopodobieństwo tego, że menstruacja będzie mniej regularna.
Kolejny ważny czynnik związany z regularnością miesiączek polega na tym, że choć u kobiety występuje nieregularna miesiączka podczas laktacji, nadal może dochodzić do owulacji. Pierwsza miesiączka u młodej mamy to oznaka tego, że układ rozrodczy wraca do stanu sprzed ciąży. Jest więc szansa, że kobieta może ponownie zajść w ciążę pomimo nieregularnych okresów.
Nie należy wierzyć twierdzeniu, że podczas karmienia piersią kobieta nie może zajść ponownie w ciążę. Oczywiście to prawda, że płodność jest w okresie laktacji mniejsza. Ale jednak nie jest zerowa.

Jeśli karmiąca mama nie chce ponownie zajść w ciążę, powinna koniecznie używać środków antykoncepcyjnych, które można stosować w okresie laktacji.

Czy można przyspieszyć proces powrotu do regularnego miesiączkowania?

Niestety nie. Nie ma nic, co kobieta może zrobić aby szybciej wrócić do regularnych cykli miesiączkowych. Nieregularna miesiączka podczas laktacji to zjawisko naturalne. Kiedy organizm kobiety całkowicie wróci do normalnego stanu po ciąży i porodzie, miesiączki również staną się regularne.

Mamy jednak kilka sugestii, które pozwolą Ci zrelaksować się i nie martwić objawami nieregularnych cykli.

  • Zwróć uwagę na rytm dobowy dziecka i karmienie. Jeśli Twoje dziecko śpi więcej niż 4 godziny w ciągu dnia, a mniej niż 6 godzin w nocy, Twoje cykle mogą być bardziej nieregularne. Kiedy maleństwo zacznie jeść i polegać mniej na Twoim mleku, miesiączki będą bardziej regularne. Poziom prolaktyny spadnie, a dzięki temu cykle menstruacyjne zaczną się normować.
  • Odpoczywaj. Odpoczynek to podstawowy element karmienia piersią. Jest również konieczny do tego, by Twoje ciało wróciło do normy po wysiłku związanym z porodem.
  • Nie pal. Papierosy zawsze szkodzą ludzkiemu organizmowi. Ich szkodliwość jest zwielokrotniona, jeśli Twoje ciało właśnie próbuje wydobrzeć po 9 miesiącach ciąży.
Zrelaksuj się i ciesz tym wyjątkowym czasem w życiu.

  • Pij bardzo dużo wody. Kiedy Twój organizm jest optymalnie nawodniony, czujesz się mniej niespokojna. Woda pozwala także ciału pozbyć się szkodliwych toksyn.
  • Trzymaj się zrównoważonej, zdrowej diety.
  • Unikaj stresu. Staraj się zrelaksować i cieszyć się tym etapem życia i rozwoju dziecka.
  • Zacznij ćwiczyć medytację – na przykład z pomocą jogi. Tego rodzaju ćwiczenia pomogą Ci się zrelaksować i skupić myśli na relacjach z partnerem i dzieckiem.

Karmienie piersią to etap w życiu, którym powinnaś się cieszyć. Sprawia on, że więź pomiędzy Tobą a dzieckiem zostaje niesamowicie wzmocniona. Ten czas wpłynie na całe Wasze dalsze życie. Ważne jest więc to, by nie martwić się wtedy nieregularnymi miesiączkami. Z czasem Twoje ciało naturalnie wróci do normalności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.