Niedobór hormonu wzrostu u dziecka

Niedobór hormonu wzrostu u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2018

Niedobór hormonu wzrostu jest zwykle wykrywany podczas regularnej kontroli lekarskiej. Wczesna diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia.

Na ogół niedobór hormonu wzrostu, inaczej GHD, to stosunkowo rzadki przypadek w dzieciństwie.

Jest to spowodowane niską produkcją tego hormonu w przysadce mózgowej, która znajduje się u podstawy czaszki. Niedobór hormonu wzrostu może być również spowodowany uszkodzeniem mózgu, obecnością guza w tym obszarze mózgu lub narażeniem na promieniowanie.

Istnieją również inne choroby, które mogą prowadzić do niedoboru hormonu wzrostu u dzieci. To nie jest choroba dziedziczna.

W wielu przypadkach lekarze nie są w stanie ustalić przyczyny. U niektórych dzieci niedobór hormonu wzrostu występuje od urodzenia. Deficyt ten może wystąpić wraz z innymi wrodzonymi deformacjami, takimi jak rozszczep podniebienia lub wargi.

Deficyt hormonu wzrostu może być również związany z innymi zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak brak gonadotropiny, tyreotropiny lub wazopresyny. Hormony te regulują inne ważne procesy biologiczne.

Częste badania lekarskie to najlepszy sposób na wczesne wykrycie niedoborów hormonu wzrostu i podjęcie odpowiednich działań.

Rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze tego niedoboru. Wczesna diagnoza jest niezbędna do prawidłowego leczenia.

Jak objawia się niedobór hormonu wzrostu u dzieci

Najbardziej oczywistą oznaką niedoboru hormonu wzrostu jest niski wzrost.

Dzieci z GHD wydają się mniejsze niż inne w tej samej grupie wiekowej. Powolny wzrost wpływa na kształt twarzy i kończyn, więc w rezultacie kształtuje się krępa budowa ciała.

Ludzie, którym brakuje hormonu wzrostu mają zwykle słabe napięcie mięśniowe. U chłopców natomiast może przełożyć się to na niewielki rozmiar penisa.

Ponadto warto wiedzieć, że niski poziom glukozy we krwi powoduje opóźnienie rozpoczęcia dojrzewania.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest samoocena dziecka. Poczucie fizycznej odmienności od znajomych i kolegów z klasy może wywołać u dziecka wyjątkową wrażliwość.

Ważenie niemowlęcia

Diagnozowanie deficytu hormonu wzrostu

W ramach regularnych badań lekarskich pediatra będzie monitorował wzrost Twojego dziecka w oparciu o wykres wzrostu. Ten rodzaj analizy może pomóc w wykryciu problemu z hormonem wzrostu.

Jednym z pierwszych testów, które lekarze stosują, aby potwierdzić diagnozę niedoboru hormonu wzrostu jest prześwietlenie. Metoda ta pomaga określić wiek kostny pacjenta i tempo wzrostu kości.

Kolejnym badaniem, które lekarz prawdopodobnie przeprowadzi, jest badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu IGF lub insulinopodobnego czynnika wzrostu 1.

W wielu przypadkach lekarze nie są w stanie określić przyczyny niedoboru hormonu wzrostu. U niektórych dzieci występuje on od urodzenia, chociaż nie jest to dziedziczne.

Jednym ze sposobów na wykrycie tego problemu jest sprowokowanie organizmu do produkcji hormonów wzrostu poprzez podawanie leków stymulujących przysadkę mózgową.

Specjalista Twojego dziecka przeanalizuje reakcję organizmu na terapię hormonalną.

Inne analizy obejmują testy mające na celu określenie produkcji hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH).

Kliniczne leczenie niedoboru hormonu wzrostu

Gdy zaburzenia wzrostu są spowodowane przez niedobór hormonów, mogą być leczone farmaceutycznie. W szczególności syntetyczną wersję hormonu podaje się w formie zastrzyku podskórnego.

Specjalista określi dawkowanie, częstotliwość i rodzaj terapii hormonalnej. W niektórych przypadkach leczenie będzie kontynuowane w wieku dorosłym.

Dzieci, których dotyczy niedobór hormonu wzrostu zwykle rosną mniej niż 5 cm rocznie. Przy odpowiednim leczeniu mogą jednak rosnąć nawet do 25 cm w tym samym okresie.

Chociaż mogą wystąpić skutki uboczne, zwykle są one lekkie lub umiarkowane, a pozytywne efekty terapii hormonalnej znacznie je przewyższają.

Lekarz mierzy wzrost chłopca

Niektóre ze skutków ubocznych leczenia deficytu hormonu wzrostu to:

  • Wzrost tkanki w obrębie piersi u mężczyzn
  • Skolioza
  • Ból mięśni i stawów
  • Zapalenie kończyn górnych i dolnych
  • Bół głowy
  • Nieznaczna niedoczynność tarczycy

Bardziej poważne skutki uboczne są znacznie rzadsze. Należą do nich migreny z objawami aury, zapalenie trzustki i problemy z kościami biodrowymi.

Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrych wyników w terapii hormonem wzrostu jest wczesna diagnoza.

Kiedy lekarze wykryją niedobór hormonu wzrostu i rozpoczną leczenie na wczesnym etapie życia, ich mali pacjenci często osiągają normalną wysokość, zanim dorosną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.