Mózg Twojego dziecka - 6 najlepszych produktów

Mózg Twojego dziecka - 6 najlepszych produktów

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2018

Odżywianie jest niezwykle ważnym aspektem, ponieważ dostarcza do organizmu dziecka wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ma ono również wpływ na mózg Twojego dziecka.

Żywność, po jaką sięgają nasze dzieci, dostarcza składników pokarmowych potrzebnych nie tylko do ich wzrostu. W tym artykule chcemy sie z Tobą podzielić listą produktów, które korzystnie wpłyną na mózg Twojego dziecka.

Wszyscy wiemy, ze mleko i inne produkty nabiałowe są dobre dla naszych kości. Natomiast warzywa i owoce pomagają rosnąć i zapewniają zdrowie.

A czy wiesz, które pożywienie sprzyja rozwojowi mózgu i wydolności umysłowej? Nie martw się, jeśli nie masz pojęcia… jesteś w przeważającej większości.

Nie oznacza to, że przedstawimy Ci magiczne przepisy na to, by z Twojego dziecka wyrósł przyszły Einstein. Ale produkty, o których wspomnimy przynoszą znaczne korzyści dla optymalnego rozwoju mózgu Twojego dziecka.

Poniżej znajdziesz listę składników najlepszych dla rozwoju mózgu Twojego dziecka.

Mózg Twojego dziecka – 6 doskonałych produktów

Pamięć, koncentracja i zdolność do nauki, to korzyści, jakie płyną ze spożywania składników odżywczych zawartych w niektórych produktach. Twoje dziecko korzysta z nich nie tylko przez cały okres dzieciństwa, ale nawet jeszcze w Twoim łonie.

Oznacza to, że odpowiednia dieta ciężarnej kobiety, może wzmocnić rozwój poznawczy Twojego dziecka jeszcze przed jego narodzinami.

Najlepsze składniki do funkcjonowania dziecięcego mózgu to:

1. Lufar lub tłusta ryba

Lufar – to ryba morska, która zalicza się do grupy ryb tłustych. Podobnie jak: sardynki, tuńczyk, łosoś, miecznik, turbot, makrela, sardela, karp, węgorz, śledzie, rekinek, minóg.

Ryby te posiadają wysoki poziom kwasów omega 3, naturalnego oleju, który buduje błony komórek mózgowych. W rzeczywistości, niemal 60% ogólnej wagi systemu nerwowego zbudowane jest z tłuszczy.

Dlatego też lufar czy inna tłusta ryba są wspaniałym sposobem na odżywianie Twojego malucha.

Chłopiec pokazujący siłę

2. Makaron

Jak wszyscy wiemy, węglowodany dostarczają nam energii. Często dbamy, aby dostarczyć jej dzieciom w celu umożliwienia intensywnego wysiłku fizycznego. Ale węglowodany zaopatrują w energię także nasz mózg.

W rzeczywistości zużywa on około 20% naszego dziennego zasobu energii.

Twoje ciało wchłania węglowodany – takie jak makaron – bardzo powoli. To pozwala mu mieć stałe zaopatrzenie w glukozę dla mózgu. Polecamy jeść makaron w ciągu dnia.

Dobrym pomysłem na śniadanie dla Twojego dziecka są, na przykład, płatki śniadaniowe, które również zawierają węglowodany. To sposób na dostarczenie do organizmu czegoś pożywnego po nocy – długim okresie bez jedzenia.

3. Żółtko jajka

Głównym atutem żółtka jajka jest fakt, iż zawiera cholinę, rodzaj witaminy B. Ten składnik odżywczy ma istotne znaczenie w formowaniu mieliny. Ta natomiast jest substancją, która chroni związki między neuronami, zwanymi neuroprzekaźnikami.

Cholina występuje także w zielonych liściach. Spożywanie jej ma ogromne znaczenie w pierwszym roku życia, kiedy formują się połączenia w mózgu.

Oczywiście jest ważne, aby zapewnić dziecku nie tylko żółtko jajka, ale także inne produkty zawierające cholinę.

4. Rośliny strączkowe i czerwone mięso a mózg Twojego dziecka

Dlaczego umieszczamy te dwa rodzaje produktów w jednej kategorii? Ponieważ zawierają te same główne składniki odżywcze.

Z jednej strony, oba dostarczają organizmowi białka. Są one bardzo istotne w tworzeniu tkanek w organizmie. 

Nie wszystkie białka zawierają podstawowe aminokwasy, szczególnie wspomagające układ nerwowy. Dlatego najlepiej być wnikliwym w podawaniu dziecku różnych źródeł białka.

Z drugiej strony, zarówno rośliny strączkowe, jak i czerwone mięso, dostarczają znacznej ilości żelazaMinerał ten jest istotny dla organizmu przy wchłanianiu tlenu, który jest rozprowadzany do krwi, a potem do mózgu.

Odpowiednia dawka żelaza pomaga ochronić przed brakiem koncentracji, wypaleniem i zmęczeniem. Poprawiona pamięć, koncentracja i zdolność do nauki to główne korzyści płynące ze spożywania powyższych produktów.

5. Cukier

Prawdopodobnie pytasz, jak to możliwe, że cukier znalazł się na liście produktów wspierających rozwój mózgu małego dziecka. Cukier jest kluczowy w stymulowaniu mózgu i utrzymaniu go w aktywności.

Jednakże, dawkowanie powinno być ograniczone. Nadmierna ilość cukru w diecie Twojego dziecka może powodować zniszczenia w organizmie dziecka oraz zagrożenie chorobami, takimi jak cukrzyca.

Zatem dwa owoce lub więcej jako dzienna dawka mogą mieć pozytywny efekt na rozwój małego mózgu. Szczególnie polecamy banany, które dobrze wpływają na funkcje mózgu.

Tak samo niewielkie ilości czekolady lub kakao nie powodują żadnej szkody.

Chłopiec przy tablicy - mózg Twojego dziecka

6. Produkty nabiałowe

Oczywiście, jogurt, mleko i ser są obowiązkowe. Produkty te zawierają wysoki poziom wapnia, który jest ważny w regulowaniu funkcji układu nerwowego. 

Wapń odgrywa istotną rolę w obniżaniu ciśnienia tętniczego, które wzrasta gdy jesteśmy pod wpływem stresu lub psychicznie zmęczeni.

Pełni również znaczącą funkcję w przesyłaniu impulsów nerwowych. Głównymi źródłami wapnia są produkty nabiałowe. Można go jednak znaleźć również w orzechach, owocach i warzywach.

Jednocześnie, niektóre produkty nabiałowe, jak na przykład jogurt grecki dostarczają zdrowych tłuszczy, których korzyści są podobne do tych znajdujących się w tłustych rybach.

Odpowiednia dieta jest fundamentalną częścią dziecięcego rozwoju w każdym sensie. Ma znaczenie nie tylko dla wzrostu dziecka, ale także jego funkcji umysłowych.

Dlatego miej na uwadze, by zawrzeć wyżej wymienione produkty w diecie swojego dziecka dla prawidłowego rozwoju jego mózgu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Pediatría. Nuevas recomendaciones de consumo de pescado de la Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición. Enero 2020.
  • Benton D. The influence of children’s diet on their cognition and behavior. European Journal of Nutrition. Agosto 2008. 47 (Suppl 3): 25-37.
  • Blusztajn JK., Slack BE., Mellott TJ., Neuroprotective actions of dietary choline. Nutrients, 2017.
  • Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. Desarrollo temprano del cerebro y salud. U. S. Department of Health and Human Services. Febrero 2021.
  • Cooper RE., Tye C., Kuntsi J., Vassos E., Ahserson P., Omega 3 polyunsaturated fatty acid supplementation and cognition: a systematic review and meta analysis. J Psychopharmacol, 2015. 29 (7): 753-63.
  • Ekstrand B, Scheers N, et al. Brain foods – The role of diet in brain performance and health. Nutrition Reviews. Junio 2021. 79 (6): 693-708.
  • Hein S, Whyte R, et al. Systematic review of the effects of blueberry on cognitive performance as we age. The Journals of Gerontology. Junio 2019. 74 (7): 984-995.
  • Hirsch L. El cerebro y el sistema nervioso. Nemours Children’s Health. Mayo 2019.
  • McIsaac J-L, Kirk S. F, et al. The association between health behaviours and academic performance in Canadian Elementary school students: a cross-sectional study. Environmental Research and Public Health. Noviembre 2015. 12 (11): 14857-14871.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.