Matczyna miłość – wiem tylko, że Cię kocham

Matczyna miłość – wiem tylko, że Cię kocham
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nie od dziś wiadomo, że matczyna miłość sięga wielu aspektów ludzkiego istnienia i że jest kluczowym elementem naszego rozwoju.

W rozszerzonej edycji książki Matczyna miłość (2016), brytyjska psychoterapeutka dr Sue Gerhardt głęboko analizuje ten aspekt, odwołując się do związku między umysłem a ludzkimi emocjami.

Dr Gerhardt wyznaje, że tempo współczesnego świata doprowadziło ją do refleksji nad miłością i jej naturą w różnych obszarach, zawsze zgodnie z podejściem empirycznym. Właśnie dlatego opublikowała już kilka książek poświęconych analizie miłości z punktu widzenia umysłu.

Dr Gerhardt jest uważana za największego eksperta na świecie w swojej dziedzinie. Uważa, że ​​sposób, w jaki okazujemy (lub nie) miłość do naszych dzieci prowadzi do szeregu biochemicznych zmian w mózgu dziecka. Stwierdza, że ​​mózg dziecka w wieku 0-2 lat jest bardzo podatny na wpływy, szczególnie te, które są tłumaczone jako przeżycia związane z opiekunami.

Synu, od momentu, w którym się dowiedziałam, że noszę Cię w sobie… Wiedziałam, że Cię kocham.

Matczyna miłość – znaczenie pierwszego „kocham cię”

Innymi słowy, dr Gerhardt sugeruje, że w okresie wczesnego dzieciństwa miłość może wywierać na dziecku takie wrażenie, że jego zdrowie psychiczne będzie od tego w dużej mierze zależne.

Oznacza to, że jeśli dziecko zostanie otoczone opieką i miłością, będzie zdrowsze pod względem psychicznym. Natomiast jeśli w młodym wieku zabraknie uczucia i opieki, z powodu wrażliwości dziecko nie będzie w stanie tolerować stresu.

Matka i dziecko - matczyna miłość

Pamiętaj, że dziecko jest od Ciebie zależne. Nie potrafi nawet samodzielnie stać. Dlatego potrzebuje osoby, która będzie się nim opiekować i kochać je, bez względu na to, czy jest to matka, ojciec, członkowie rodziny czy inni opiekunowie.

Potomkowie innych ssaków w królestwie zwierząt potrafią wstać, chodzić, a nawet biegać w ciągu kilku godzin od urodzenia. W swoim wczesnym dzieciństwie ludzka istota nie potrafi się sama o siebie zatroszczyć. Jej rozwój przebiega w znacznie bardziej stopniowo.

W książce Matczyna miłość autorka wyjaśnia także, jak ważne dla dziecka jest to, aby jego opiekunowie byli w pobliżu. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie. Według badań dr Gerhardt, w okresie poporodowym dzieci potrzebują pomocy w tolerowaniu stresu w każdym możliwym aspekcie.

Akt opuszczenia macicy jest tak gwałtowną zmianą dla dziecka, że nieustanna matczyna miłość jest dla niego niezbędna. Potrzebuje fizycznego kontaktu z mamą, aby przezwyciężyć ten pierwszy wielki stres.

Interakcja, jaką nawiązujemy z naszymi dziećmi od momentu narodzin wywiera na nich znaczący ślad. Ważne jest, aby zrobić to w pozytywny sposób, ponieważ pozostaje on na długo i stanowi niezwykłe doświadczenie.

Oto list, który ilustruje, jak wielką siłę ma matczyna miłość we wczesnym dzieciństwie. Zobaczysz, że Twoje dziecko również karmi się miłością, którą mu dajesz i że im bardziej poświęcisz mu swoją uwagę i uczucia, tym lepiej poczuje się na świecie, a przede wszystkim z Tobą.

Kocham Cię najbardziej na świecie

mama i dzieci - matczyna miłość

Synu, kocham Cię bardziej niż cokolwiek innego na świecie. Jeszcze zanim się urodziłeś, kochałam Cię. Magiczna iskra tego pierwszego momentu, w którym usłyszałam, że będę matką, dawczynią życia, sprawiła, że moje serce zabiło z całej siły. Odtąd nie powstrzymałam żadnej z tych wielkich emocji i daję Ci moją miłość we wszystkim, co robię i wszystkim, czym jestem.

Kiedy patrzę na Ciebie, zdaję sobie sprawę, że od kiedy jesteś przy mnie moje życie jest znacznie lepsze. Ty, moje Kochanie, jesteś powodem, dla którego budzę się każdego dnia, staję w obliczu tego coraz bardziej agresywnego świata, pełnego problemów i nowych wymagań.

Dla Ciebie pokonam wszelkie przeciwności ponieważ Cię kocham, a przede wszystkim chcę, żebyś był szczęśliwy. Często myślę, że moja miłość do Ciebie da mi siłę, aby pokonać każdą przeszkodę i stać się lepszą osobą.

Moja miłość do Ciebie jest najsilniejszym uczuciem, jakie żywię. Nie musisz nic mówić, żebym pamiętała o moich obowiązkach wobec Ciebie. Kocham Cię tylko dlatego, że jesteś owocem życia, który udało mi się począć. Moje dziecko.

Wiem, że potrafię Cię kochać najbardziej, jak mogę, ponieważ wiem, że ja też byłam kochana tylko za to, że istnieję. Teraz, kiedy jesteś dzieckiem, prosisz mnie, abym stale z Tobą była, ponieważ Twoje najbardziej podstawowe, instynktowne potrzeby wskazują, że jest to najlepszy sposób na przetrwanie. Ty i ja wiemy, że jesteśmy istotami społecznymi i że miłość kształtuje nasze życie. W miłości stajemy się silniejsi.

Z czasem, tak jak ja, będziesz mógł kochać tak bardzo jak ja. Będę przy Tobie, aby być świadkiem, że potrafisz to osiągnąć. U mojego boku dowiesz się, że poza przetrwaniem jest coś bardzo pięknego, słodkiego i rozległego, zwanego miłością.

Wiem tylko, że Cię kocham i to mi wystarczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.