Krzywe nóżki u dzieci - jak temu zaradzić?
Krzywe nóżki u dzieci to problem, który ujawnia się gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Rodzice nie muszą się tym przesadnie przejmować, ponieważ krzywe nóżki u dzieci powinny skorygować się samoistnie – im częściej dziecko będzie chodziło.
Krzywe nóżki, inaczej mówiąc – szpotawe kolana, to wada nóg chrakteryzująca się wygięciem kości piszczelowych na zewnątrz. Prowadzi to do odsunięcia się jednego kolana od drugiego. W konsekwencji nogi swoim kształtem przypominają łuk.
Czy jest możliwe odwrócenie wady nóżek?
Wada nóżek zaczyna się pokazywać, kiedy dziecko stawia swoje pierwsze kroki. Można wówczas zaobserwować jak dziecko oddziela kolana i wygina je na zewnątrz. Dobra wiadomość jest taka, że można to skorygować.
Ta fizjologiczna anomalia wiąże się z elastycznością układu mięśniowego małych dzieci. Z biegiem czasu zanika samoistnie wraz z przybieraniem na wadze i większą stabilizacją układu kostnego.
Co robić jeśli dziecko ma krzywe nóżki?
Pierwszym krokiem powinna być spokojna i regularna obserwacja. W większości wypadków nie jest potrzebna pomoc lekarska, bo wada odwraca się.
Niemniej jednak należy dokładnie obserwować wzrastanie dziecka i zmiany zachodzące w jego ciele. Wówczas będzie możliwe stwierdzenie czy wada się pogłębia czy zanika.
Jeśli jednak krzywe nóżki nadal są wyraźnie widoczne u dziecka, mimo iż jest ono już coraz większe i chodzi coraz częściej, wówczas należy skonsultować ten stan z ortopedą. Stałe kontrole lekarskie zapewnią właściwy sposób postępowania w takiej sytuacji.
Dobrze jest też zbadać u dziecka przyswajanie witaminy D. Niski poziom witaminy D może być winowajcą pojawienia się takiej krzywicy, która odpowiada za krzywe nóżki. Uregulowanie poziomu witaminy D w organizmie chroni przed pojawieniem się krzywicy.
Jak korygować krzywe nóżki u dzieci?
Popularną metodą leczenia krzywych nóżek jest ortopedyczny stabilizator kolan.
Taka orteza jest polecana w sytuacji kiedy wada wygięcia nóżek nie zanika mimo upływającego czasu. Należy zakładać ją tak długo, aż układ kostny dziecka będzie wystarczająco stabilny.
Buty ortopedyczne to inna metoda leczenia szpotawych kolan. Poleca się ja dzieciom, które ukończyły 4 lata, a wada nie odwróciła się. Noszenie takich butów przez dziecko należy wcześniej obowiązkowo skonsultować z lekarzem.
Trzeba pamiętać, że powyższe sposoby powinno się stosować, tylko jeśli wada krzywych nóżek jest bardzo poważna, lub jeśli dziecko cierpi na inne schorzenia związane z krzywicą.
Krzywe nóżki u dzieci – czy da się temu zapobiec?
Na to konkretne schorzenie nie ma żadnych szczególnych sposobów zapobiegawczych. W tym wypadku należy stosować środki zapobiegające ogólnej krzywicy – będą one miały zastosowanie także w przypadku krzywych nóżek. Oto co można robić:
- Zapewniaj dziecku częsty dostęp słońca. Dzięki promieniom słonecznym w organizmie wytwarza się witamina D, a ona chroni przed krzywicą.
- Nie doprowadzaj do otyłości.
- Zachęcaj dziecko do spacerów. Chodzenie wzmacnia mięśnie i dzięki temu kolana “nie rozchodzą się”.
Wada nóżek zaczyna się pokazywać, kiedy dziecko stawia swoje pierwsze kroki. Można wówczas zaobserwować jak dziecko oddziela kolana i wygina je na zewnątrz.
Krzywe nóżki u dzieci – co robić, aby wada się cofnęła?
Poniżej kilka wskazówek odnośnie tego jak można samodzielnie pomóc dziecku w skorygowaniu tej wady.
1. Prawidłowa postawa w trakcie chodzenia
Od początku, gdy tylko dziecko uczy się chodzić należy wyrobić w nim nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Zwracaj uwagę czy dziecko zachowuje proste plecy w trakcie chodzenia, siedzenia, a nawet leżenia.
W przypadku malutkich dzieci można im w trakcie snu podkładać pod kark i pod kolanka cieniutką poduszeczkę, co rozciągnie i rozluźni kręgosłup.
2. Ćwiczenia nóżek
Istnieją pewne ćwiczenia odpowiednie dla małych dzieci, które pomogą w walce z krzywymi nóżkami. Do takich ćwiczeń należy uginanie kolan w pozycji leżącej. Należy to robić delikatnie i spokojnie.
Można również spróbować krzyżowania nóżek, jednocześnie przytrzymując dziecko stabilnie za plecy. To pomoże wzmocnić mu kręgosłup i nauczyć prostej postawy.
Można uprzyjemnić dziecku wykonywanie tych ćwiczeń poprzez śpiewanie piosenek lub opowiadanie bajeczek w trakcie ćwiczeń.
Ćwiczenia pilates są również świetnym sposobem na skorygowanie wady nóżek. Pilates poprawia ogólną pozycję ciała, wzmacnia kolana i uda.
Joga to także wspaniały sposób na zapewnienie prawidłowej postawy i odpowiedniej elastyczności w ciele. Na początku dla małych dzieci joga może być dość trudna, jednak z czasem i przy dużej cierpliwości z twojej strony z pewnością będą w stanie nauczyć się wykonywać pozycje jogiczne.
3. Właściwe odżywianie
Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka należy dbać o jego zdrową i zbilansowaną dietę. Zdrowa dieta dziecka to dieta bogata w minerały i witaminy, przede wszystkim: wapń, witamina C i witamina D.
4. Masaże
Masaże również pomagają w przypadku krzywych nóżek. Wzmacniają mięśnie nóg i pleców, a dodatkowo są przyjemne i relaksujące.
Jak widać istnieje więc wiele rzeczy, które rodzic może zrobić, aby pomóc swojemu dziecku walczyć z krzywicą. Ważna jest tu przede wszystkich cierpliwość i wytrwałość. Chęć osiągnięcia szybkich rezultatów może przynieść efekty przeciwne do zamierzonych.