Dieta karmiącej piersią: 8 zabronionych produktów

Dieta karmiącej piersią: 8 zabronionych produktów

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2018

Czy jako matka wiesz, których produktów nie powinna zawierać dieta karmiącej piersią? Pamiętaj, że przekazujesz wszystko, co jesz swojemu dziecku poprzez mleko z piersi.

Podobnie jak w czasie ciąży, także podczas karmienia piersią kobiety powinny dbać o swoją dietę. Istnieją pewne produkty, których dieta karmiącej piersią nie powinna zawierać, ponieważ mają one niekorzystny wpływ na dziecko. W tym artykule podpowiemy Ci, których produktów powinnaś unikać i dlaczego.

W czasie laktacji naprawdę musisz uważać na to, co jesz. Nie ma potrzeby się przejadać, choć wiele osób może Ci to polecać. Jedyne, co musisz zrobić to monitorować swoje zwyczaje żywieniowe. Dieta karmiącej piersią powinna być przede wszystkim zrównoważona i bogata w składniki odżywcze.

Dieta karmiącej piersią: podstawy zdrowego odżywania

Podczas karmienia piersią ważne jest, aby stosować tak zwaną „silną dietę”. Na przykład możesz zawrzeć w swojej diecie smażone jajka lub omlety, niektóre świeże lub suszone owoce, orzechy, szynkę, a nawet kurczaka.

Dieta karmiącej piersią powinna być zróżnicowana. Powinna również zawierać dużo witaminy D, witaminę C i zdrowe tłuszcze, takie jak masło i żółtka jaj.

Warto też przygotować sobie dobre, zdrowe przekąski. Praktycznym zestawem śniadaniowym jest herbata z miodem i tosty z dżemem i świeżym serem. Na obiad, choć może się to wydawać oczywiste, powinnaś jeść dużo warzyw.

W tym sensie przejadanie się może być szkodliwe. Może powodować uszkodzenie wątroby i serca. Jeśli zauważysz, że na ogół się przejadasz, nie zwlekaj z poprawieniem swoich nawyków żywieniowych.

Dlatego musisz zbilansować w swojej diecie tłuszcze, warzywa, rośliny strączkowe, owoce, mięso, zupy, drób, ryby, słodycze, produkty mleczne i inne ważne pokarmy.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musisz spożywać więcej mleka, aby produkować mleko. Laktacja jest znacznie bardziej złożonym procesem, a wytwarzanie mleka wspomagają też inne produkty.

Ważne jest również, aby pamiętać, że dieta karmiącej piersią powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Jest on w stanie określić, których pokarmów matka powinna unikać podczas karmienia piersią, a które pokarmy powinna włączyć do swojej diety.

Codzienna dieta karmiącej piersią

Z pewnością wiele osób poleca Ci jedzenie codziennie różnych produktów. Ale co to dokładnie znaczy? Otóż codzienna dieta karmiącej piersią powinna składać się z następujących produktów:

  • Chleb: 400 gramów
  • Mięso: 170 gramów
  • Mleko: 400 gramów
  • Zupa: 250 gramów
  • Cukier: 20 gramów
  • Świeże warzywa: 500 gramów
  • Owoce: 200 gramów
  • Tłusty ser: 40 gramów
Miska owoców

Pamiętaj jednak, że istnieją także produkty, których nie powinna zawierać dieta karmiącej piersią. Niektóre pokarmy są bardzo szkodliwe dla dziecka. Najlepszym sposobem na zadbanie o zdrowie Twoje i Twojego dziecka jest unikanie tych szkodliwych pokarmów.

8 pokarmów, których należy unikać podczas karmienia piersią

Podczas karmienia piersią należy unikać przede wszystkim następujących produktów:

Fasolka

Powinnaś unikać m.in. ciecierzycy i fasoli, ponieważ produkty te zmieniają funkcjonowanie jelita grubego dziecka. W efekcie mogą spowodować wzdęcia u Twojego maluszka.

Cytrusy

Niektóre cytrusy, takie jak pomarańcze, mandarynki, guawa i owoce męczennicy są szkodliwe podczas laktacji. Wpływają negatywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego dziecka. Mogą również wywoływać u dziecka zgagę.

Są jednak dobrym źródłem wielu witamin. Wszystko zależy od tolerancji każdej matki na owoce cytrusowe.

Pikantne potrawy

Matki karmiące piersią powinny całkowicie wyeliminować pikantne smaki z diety. Pikantne potrawy utrudniają funkcjonowanie jelit. Na przykład mogą powodować u dziecka trudności z wypróżnianiem. Może to być bardzo niewygodny objaw.

Przejadanie się może być szkodliwe. Może powodować uszkodzenie wątroby i serca. Jeśli zauważysz, że na ogół się przejadasz, nie zwlekaj z poprawieniem swoich nawyków żywieniowych.

Cebula

Chociaż cebula wydaje się niegroźna podczas karmienia piersią, w rzeczywistości unikanie jej jest dobrym pomysłem. Może bowiem powodować problemy z rozwojem emocjonalnym i nastrojem dziecka. Jeśli matka karmiąca piersią regularnie je cebulę, jej dziecko może cierpieć na kolki i stać się drażliwe.

Są jednak ludzie, którzy twierdzą, że to warzywo wcale nie sprawia, że ​​dzieci czują się niekomfortowo. Mówią, że cebula jest korzystna ze względu na zawarte w niej polisacharydy, flawonoidy i fruktozany, a także inne składniki odżywcze.

Brokuły i kalafior

Jedzenie tych warzyw może wywoływać irytujące skurcze. Ponadto niektórzy ludzie twierdzą, że brokuły i kalafior zmieniają smak mleka. Jednak w rzeczywistości dzieci tak naprawdę tego nie zauważają.

Kawa

Dobrze jest także unikać picia kawy podczas karmienia piersią. Kofeina zaburza bowiem normalne fazy snu dziecka. Z tego powodu niemowlęta mogą cierpieć na bezsenność i stać się nerwowe. Tym samym utrudniony zostanie zdrowy rozwój ich mózgu.

Zła dieta karmiącej piersią - kobieta pije kawę i je pizzę

Ryby o ciemnym mięsie

Unikaj jedzenia ryb mających ciemne mięso, dopóki Twoje dziecko nie skończy półtora roku. Zachowując ostrożność, możesz uniknąć pojawienia się alergii.

Chociaż podczas karmienia piersią należy unikać pewnych produktów spożywczych, należy pamiętać, że każda kobieta jest inna. Oznacza to, że każde ciało reaguje w odmienny sposób na daną dietę.

Z pomocą specjalisty znajdziesz dla siebie najlepszą dietę. Ponadto Twój lekarz weźmie pod uwagę także Twoje dziecko. Nigdy nie podejmuj decyzji sama. Możesz czytać o różnych dietach, ale przed ich zastosowaniem poproś swojego lekarza o potwierdzenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición. Recomendaciones de consumo de pescado por presencia de mercurio. Ministerio de Sanidad, Consumo y Bienestar Social.
  • Asociación Española de Pediatría. Recomendaciones sobre lactancia materna del Comité de lactancia materna de la Asociación Española de Pediatría.
  • Berger P. K, Plows J. F, et al. Association of maternal fructose and sugar-sweetened beverage and juice intake during lactation with infant neurodevelopment outcomes at 24 months. The American Journal of Clinical Nutrition. Octubre 2020. 112 (6): 1516-1522.
  • Centers for Disease Control and Prevention. Alcohol. Is it safe for mothers to breastfeed their infant if they have consumed alcohol? U. S. Department of Health and Human Services.
  • Goran M. I, Martin A. A, et al. Fructose in breast milk is positively associated with infant body composition at 6 moths of age. Nutrients. Febrero 2017. 9 (2): 146.
  • Iacovou M, Gibson P. R, Muir J. G. Dietary changes among breastfeeding mothers. Journal of Human Lactation. Agosto 2021. 37 (3): 566-576.
  • Mayo Clinic. Breast-feeding nutrition. Tips for moms. Abril 2020.
  • National Health System Wales. Breastfeeding and diet. Septiembre 2022.
  • National Health System Wales. Healthy breastfeeding diet.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.