Dbanie o siebie pozwoli Ci dać dziecku to, co najlepsze
Dbanie o siebie jako kobieta jest wyrazem mądrości, zdrowia i dobrego samopoczucia. Oznacza to, że pamiętasz, ile jesteś warta i na ile zasługujesz, aby dać z siebie wszystko swoim dzieciom. Oznacza to naukę bycia silnym, odsuwania naszych obaw. A to z kolei wiąże się z pielęgnowaniem nadziei i dobrego samopoczucia, które leczy, prowadzi i odżywia.
Wielu specjalistów w dziedzinie wychowania dzieci i macierzyństwa przypomina nam o tym, że matka musi zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. Dotyczy to nie tylko potrzeb fizycznych, ale także emocjonalnych i psychologicznych.
Dlatego pamiętaj, że dbanie o siebie podczas ciąży i pierwszych miesięcy po porodzie jest bardzo ważne.
Rodzina i przyjaciele zawsze nalegają, aby przyszła matka poszła do ginekologa i wykonała badanie USG. W czasie ciąży mamy też obsesję na punkcie jedzenia. Ale bardzo rzadko myślimy o tym, jakie emocje przeżywa ciężarna kobieta, czy jest zestresowana itp.
W tej kwestii musimy wprowadzić pewne zmiany. Depresja poporodowa dotyka 15% kobiet. To nie jest mała liczba. Musimy zrobić krok wstecz i podjąć ten temat.
Czasami matka po prostu nie radzi sobie ze wszystkim i potrzebuje pomocy. Potrzebuje porad, wskazówek i przede wszystkim kogoś bliskiego, kto okaże jej zrozumienie. W przeciwnym razie prawdopodobnie będzie postrzegać siebie jako złą matkę i będzie miała trudności z uwierzeniem, że jest inaczej.
Inwestując w siebie, poprawiamy jakość życia. Dbanie o siebie to nie przywilej – każda matka na to zasługuje. Zasługuje także na odpowiednie „leczenie” swojej duszy. To są pierwsze kroki w kierunku znalezienia szczęścia, a jednocześnie przynoszące najlepsze efekty w rozwoju naszych dzieci. To samo dotyczy każdego ojca.
Dbanie o siebie, tj. o nasze dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne zagwarantuje nam sukces w wychowaniu naszych dzieci. Zapewni to osobistą i rodzinną harmonię, dzięki której możemy podjąć każde wyzwanie… Dzięki której możemy cieszyć się każdego dnia, każdym szczegółem…
Lecząc siebie jako kobieta, mogę zidentyfikować rany, które noszę w sobie
O czym mówimy, gdy mówimy o „leczeniu siebie”? Przede wszystkim pamiętajmy, że wielu z nas codziennie boryka się z wieloma nierozwiązanymi problemami. Mogą to być: gniew, ukryty smutek, traumatyczne wspomnienia, niezaspokojone potrzeby, uczucie pustki itp.
- Nikt nie może dać autentycznej siły i miłości komuś innemu, jeśli nosi w sobie te rany. Te małe czarne dziury stają się częścią naszego codziennego życia, a nawet wpływają na sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci.
- Musimy zidentyfikować te rany, te blizny, które utrudniają nam swobodne oddychanie.
- Umiejętność zidentyfikowania naszych ran i ich zaakceptowanie jest krokiem w kierunku „uzdrowienia”.
- Później musimy odkazić ranę, wypłakać się, dać upust emocjom… I iść dalej z podniesioną głową.
Odwaga, umiejętność wybaczania i zdobywanie mądrości
Uzdrawianie siebie jest zarazem zrozumieniem, że wszystko, co przeżywamy i wszystkie nasze cierpienia, mogą nas wzmocnić. Aby tak się stało, musimy nauczyć się wybaczać. Musimy odłożyć przeszłość, zamknąć drzwi i skupić wzrok na nowych horyzontach. Nasza przyszłość jest pełna nadziei, marzeń i dojrzałości.
- Nie bądź więźniem swojej przeszłości. Twoja teraźniejszość jest pełna możliwości. Zrestartuj swoje życie, korzystając z lekcji, które dało Ci życie. Twoje doświadczenia są tym, co formuje Twoją tożsamość, wyjątkową historię do przeżycia i opowiedzenia.
- Jesteś odporną kobietą, która przekształciła swoje słabości w mocne strony. Więc zamknij cykl bólu z przeszłości, przekrocz próg do teraźniejszości. Wszystko jest nowe, a Ty jesteś protagonistką.
Dbanie o siebie i miłość do siebie – najlepsza wersja mnie
Nie zapominaj o sobie, mamo. Masz tendencję do skupiania się swoim dziecku, obserwowania go, jak śpi, częstego karmienia, ciągłego utrzymywania uwagi, przewidywania jego potrzeb… A co z Tobą? Co robisz, aby zająć się sobą?
Nie odsuwaj się na dalszy plan. Poświęć trochę czasu na dbanie o siebie. Dbaj o swoje relacje z partnerem. Często wychodź z przyjaciółmi lub znajomymi. W przeciwnym wypadku szybko dotrzesz nad krawędź.
Dbanie o siebie: priorytet, który sprawia, że jesteś silniejsza, szczęśliwsza i bardziej zadowolona
Jesteś mamą, ale jesteś także kobietą, partnerką, przyjaciółką, córką, siostrą itd. Jesteś osobą, która pragnie się rozwijać, dojrzewać i uczyć się nowych rzeczy. Musisz zbalansować wszystkie te role i pragnienia, ponieważ tylko wtedy znajdziesz prawdziwą równowagę i zadowolenie.
Każda chwila spędzona z dzieckiem jest darem. Ale poświęcenie sobie kilku godzin nie czyni z Ciebie złej matki.
Tak więc, śmiało – podziel się obowiązkami. Pozwól swojemu partnerowi, krewnemu lub komuś, komu ufasz, zaopiekować się Twoimi dziećmi, abyś mogła odpocząć. Kiedy wrócisz, poczujesz się odświeżona i odnowiona!
Zrób coś nowego każdego dnia. Bycie mamą często oznacza powtarzanie tych samych rutynowych czynności dzień po dniu. Spróbuj jakoś to wymieszać! Czasami najmniejszy szczegół może wnieść ogromne szczęście do Twojego dnia! Idź na spacer, poczytaj książkę, zadzwoń do koleżanki itp.
Nie czekaj – Twoje wewnętrzne rany same się nie wyleczą, Twoja tożsamość sama się nie uformuje, a szczęście nie będzie się kultywować samo. Daj dziecku najlepszy przykład, jaki potrafisz. Pokaż mu piękną, dojrzałą i odważną osobę, którą jesteś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos