Częste ugryzienia komarów: jak pomóc dziecku?

Są powody, dla których jedni są wciąż atakowani przez komary a inni praktycznie nie mają z nimi problemu!
Częste ugryzienia komarów: jak pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2019

Wychodzisz z dzieckiem na spacer i widzisz wyraźnie, że wiele maluchów bawi się w spokoju, a Twoja pociecha natychmiast jest atakowana przez komary. A więc od czego zależą częste ugryzienia komarów? Czy można im skutecznie zapobiec? Dlaczego są osoby, których komary prawie nigdy nie gryzą? Na te właśnie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Komary są bardzo często spotykane i aktywne w miejscach o ciepłym klimacie. Jest ich dużo zwłaszcza tam, gdzie wilgotność jest wysoka. Latem ugryzienia zdarzają się bardzo często. Komary są męczące nawet dla dorosłych, a w przypadku dzieci ich ugryzienia mogą stanowić poważny problem. Co zrobić, by częste ugryzienia komarów nie popsuły Wam rodzinnych wakacji czy spacerów?

Dzieci niestety są idealnymi ofiarami dla komarów. Te męczące owady wykorzystują czas, który spędzamy na zewnątrz by posilić się naszą krwią. Nieraz zdarza się też, że dostają się do domów i mieszkań.

Jak już wspominaliśmy, bywa tak, że niektóre dzieci są obiektem nieprzerwanych ataków komarów, podczas gdy inne praktycznie nie doświadczają ugryzień, albo zdarzają się one stosunkowo rzadko. Jeśli widzisz taką zależność u swojego dziecka, możliwe, że pociecha jest po prostu ulubioną ofiarą komarów. Może tak być z kilku powodów.

Ten problem niekoniecznie jest wyłącznie w Twojej głowie. Faktycznie może być tak, że dziecko jest gryzione przez te męczące insekty częściej niż inni. Oto najczęstsze możliwe przyczyny takiego stanu:

Z czego wynikają wyjątkowo częste ugryzienia komarów?

Dobrze jest znać możliwe powody, dla których Twojemu dziecku komary dokuczają bardziej niż innym. Część z nich można zniwelować. Dzięki temu sprawisz, że maluchowi łatwiej będzie spędzać czas na dworze.

Grupa krwi

Częste ugryzienia komarów mogą wynikać przede wszystkim z grupy krwi dziecka. Komary gryzą nas po to, aby wypić krew. Mają swoje preferencje. Szukając ofiary, najchętniej gryzą osoby o grupie krwi O.

Na drugim miejscu zaś są osoby posiadające grupę krwi B. Ci którzy mają grupę krwi A mają szczęście. Komary gryzą ich o połowę rzadziej niż osoby z grupą O.

Zastanawiasz się skąd komary wiedzą, jaką mamy grupę krwi? Zależnie od danej grupy, nasz organizm wydziela przez skórę różne sacharydy (czyli cukry). Substancje te działają jak sygnał chemiczny, który komary są w stanie odczytać. Dzięki temu wiedzą, jaką grupę krwi ma poszczególna osoba.

Aktywność fizyczna

Komary bardzo często przyciąga ciepło. Kiedy dziecko spędza czas na zewnątrz na intensywnej zabawie jego ciało generuje ciepło. Drugą ważną w tym kontekście kwestią jest to, że podczas aktywności fizycznej pocimy się bardziej niż zwykle. Komary przyciąga również pot.

Podczas gdy maluch spędza czas aktywnie, różnego rodzaju substancje takie jak kwas mlekowy, kwas moczowy i amoniak pojawiają się w wydzielanym przez skórę pocie. Komary potrafią wyczuć te substancje z dalekiej odległości i odnaleźć dzięki temu swoje ofiary.

Sedno sprawy nie leży natomiast jedynie w higienie. Ważną rolę odgrywa tu także genetyka. To właśnie geny decydują o tym, ile wymienionych powyżej substancji będzie obecnych w pocie.

Częste ugryzienia komarów mogą wynikać z grupy krwi.

Bakterie znajdujące się na skórze

Na naszej skórze znajduje się mnóstwo różnych baterii. To naturalne. Pewne rodzaje bakterii takie jak na przykład staphylococcus epidermidis, przyciągają owady i powodują w ten sposób częste ugryzienia komarów. Należy jednak pamiętać, że bakterie nie zawsze nam szkodzą.

Bakterie zwane pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) potrafią działać odwrotnie do wspomnianych przed chwilą bakterii. Pomagają one odstraszać komary.

Te złożone procesy przyciągania i odstraszania komarów sprawiają, że ze względu na obecność bakterii ugryzienia pojawiają się najczęściej w okolicy kostek i stóp. To właśnie tam bakterii jest najwięcej.

Szukając ofiary, komary najchętniej gryzą osoby o grupie krwi O. Na drugim miejscu zaś są osoby posiadające grupę krwi B.

Ubrania

Komary kierują się nie tylko zmysłem węchu. Wykorzystują także wzrok aby zlokalizować potencjalną ofiarę. Częste ugryzienia komarów mogą więc wynikać z tego, co mamy na sobie. Te męczące owady najłatwiej dostrzegają ciemne i intensywne kolory takie jak czarny, granatowy czy czerwony.

A zatem noszenie ubrań w pastelowych i jasnych odcieniach takich jak biel czy beż zmniejsza ryzyko ugryzienia. Jasne kolory ubrań sprawią ponadto, że dziecko będzie się czuło bardziej komfortowo podczas zabawy na zewnątrz w upalny dzień. Wysoka temperatura będzie znacznie mniej dokuczliwa.

Jak zapobiegać ugryzieniom komarów?

Jeśli Twoje dziecko wróciło do domu mając na skórze kilka czerwonych śladów w różnych miejscach, najprawdopodobniej zostało pogryzione przez komary.

Jeżeli taka sytuacja powtarza się często i przeszkadza dziecku w swobodnej zabawie, zaproponowane przez nas rozwiązania na pewno Ci pomogą.

  • Unikaj ubierania dziecka w ubrania o ciemnej barwie takiej jak czerń czy granat.
  • Postaraj się, by maluch bawił się na zewnątrz głównie za dnia. Późnym popołudniem i wieczorem komary są znacznie bardziej aktywne, zwłaszcza latem.
  • Pozbądź się z okolic domu zbiorników i naczyń ze stojącą wodą. Takie miejsca sprzyjają niestety namnażaniu się komarów.
  • Zainstaluj w domu siatki na drzwi i okna. Możesz też skorzystać z ultradźwiękowych odstraszaczy komarów.

Chemiczne odstraszacze komarów są skuteczne, ale w przypadku dzieci nie należy ich nadużywać. Przede wszystkim upewnij się, że masz produkt odpowiedni dla najmłodszych. Wybierz też taki, o którym wiesz na pewno że działa.

Sięgnij po naturalne sposoby na odstraszanie komarów.

Możesz też śmiało skorzystać z naturalnych sposobów na odstraszanie komarów. Są one znacznie bezpieczniejsze dla skóry małych dzieci.

Rośliny o działaniu antybakteryjnym takie jak szałwia, lub inne – w tym eukaliptus i cynamon – będą działały odstraszająco na komary jeśli wetrzesz je w skórę. Citronella to kolejny popularny naturalny sposób. Możesz ją kupić w wielu różnych formach i wybrać olejek, albo roślinę w doniczce.

Na koniec zalecamy byś obserwowała miejsca po ukąszeniach. Postaraj się by dziecko ich nie rozdrapywało. W ten sposób zapobiegniesz infekcji. Obserwuj też czy u malucha nie pojawia się rekcja alergiczna.

Jeśli zauważysz, że ślady po ugryzieniach nadmiernie puchną, są bardzo bolesne albo zbiera się w nich ropa, koniecznie jak najszybciej udaj się z dzieckiem do pediatry. Z lekarzem należy skonsultować się również wtedy, kiedy u dziecka pojawia się gorączka.

Choć częste ugryzienia komarów są męczące i potrafią zepsuć spacer czy wakacje, można im w dużym stopniu zapobiegać. Skorzystaj z naszych rad i chroń siebie i rodzinę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.