Anemia u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie

Anemia u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2020

Anemia u niemowląt może pojawić się z wielu powodów. Poznanie jej przyczyn umożliwi dobranie właściwego sposobu leczenia.

Anemia to spadek liczby czerwonych krwinek we krwi. Innymi słowy, pojawia się, gdy poziom hemoglobiny – białka w czerwonym kolorze, które transportuje tlen – znajduje się poniżej normy. Anemia u niemowląt wymaga poświęcenia jej wyjątkowej uwagi.

Anemia u niemowląt i jej przyczyny

Argentyński Związek Pediatrów informuje, że “istnieją różne odmiany anemii, ale najczęściej, zwłaszcza u dzieci, występuje anemia z niedoboru żelaza, inaczej wywołana niedoborem żelaza. Zazwyczaj jest wywoływana przez dietę, w której brakuje białek pochodzenia zwierzęcego i roślinnego: czerwonych i białych mięs, zielonych warzyw liściastych oraz roślin strączkowych.”

Ta sama instytucja twierdzi, że w życiu każdego człowieka pojawiają się momenty, w których jesteśmy bardziej podatni na rozwój anemii. Zaliczamy do nich pierwszy rok życia, okres nastoletni i ciążę. Ogólnie rzecz biorąc, anemia pojawia się w wyniku szybkiego rozpadu czerwonych komórek krwi lub znaczącej utraty krwi.

Może również okazać się, że szpik kostny danej osoby nie jest w stanie produkować wystarczającej liczby erytrocytów (czerwonych komórek krwi).

Mama trzymająca niemowlę

Jednocześnie spadek liczby czerwonych komórek krwi może być jeszcze większy u noworodków, które narodziły się sporo przed terminem. Ryzyko wystąpienia anemii w przypadku wcześniaków jest większe u niemowląt urodzonych przed 32. tygodniem ciąży (czas spędzony w macicy). To samo dotyczy wcześniaków, które spędzają wiele dni w szpitalu.

Pamiętaj

Należy podkreślić, że anemia u niemowląt to poważny problem, który może stanowić zagrożenie dla rozwoju i życia dziecka. To samo dotyczy niezdiagnozowanego niedoboru żelaza. Oba te schorzenia mogą wywierać wpływ na aktywność mózgu dziecka i jego zdolności poznawcze. Zaliczamy do nich rozwój mowy, rozwój ruchowy oraz koordynację.

Dzieląc się tą informacją nie chcemy wywoływać lęku ani paranoi. Jednak należy porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, czy u niemowlęcia nie rozwija się anemia.

Leczenie anemii u niemowląt

Kiedy lekarz stwierdził, że przyczyna anemii to niedobór żelaza, leczenie polega na podawaniu tego minerału. Można go przyjmować w postaci kropli, syropu lub tabletek. Dobór formy zależy od preferencji pacjenta. Pediatra dobierze właściwą dawkę i czas trwania terapii w przypadku każdego pacjenta. Zazwyczaj terapia trwa co najmniej 3 miesiące.

Rodzice nigdy nie powinni podawać swoim dzieciom leków – w tym przypadku żelaza – bez wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Właśnie dlatego suplementy z żelazem są dostępne jedynie na receptę. Co więcej, w trakcie całej terapii powinnaś regularnie chodzić z dzieckiem na wizyty kontrolne do pediatry.

Niemowlę karmione strzykawką

Jakie są najlepsze sposoby na ochronę niemowląt przed anemią?

Konsultacja z lekarzem odgrywa kluczową rolę w ochronie przed anemią. Jednocześnie należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Zapewnieniu właściwego odżywiania, przez co rozumiemy mleko matki oraz codziennie przyjmowane żelazo w postaci kropli. Lekarze często zalecają również przyjmowanie suplementów z witaminami A, D i C.
  • Zaleca się przestrzegać diety, w której znajdują się produkty spożywcze bogate w żelazo. Zaliczamy do nich dobrze wypieczone czerwone mięsa lub warzywa takie jak szpinak, brokuły i soczewica. W zależności od wieku dziecka, może okazać się niezbędne przecieranie soczewic, aby uniknąć ryzyka zadławienia.
  • Pamiętaj, że spożywanie cytrusów i innych produktów spożywczych bogatych w żelazo zwiększa wchłanianie żelaza. Poza tym korzystaj z mleka fortyfikowanego żelazem, jeśli nie ma go wystarczająco dużo samo w sobie. To pomoże Ci ochronić niemowlę przed anemią.

Podsumowanie

Medlineplus twierdzi, że “spożywanie zdrowych produktów spożywczych to najważniejszy sposób na ochronę przed wystąpieniem niedoborów żelaza i ich leczenie”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.