Biegunka kałowa u dzieci: objawy i przyczyny
Dzieci, które nauczono korzystać z nocnika, mogą cierpieć na regularne lub okazjonalne epizody nietrzymania stolca. Są one znane jako biegunka kałowa. Świadomość objawów i przyczyn tego zaburzenia pomoże rodzicom radzić sobie z takimi epizodami.
Wielu rodziców uważa, że biegunka kałowa u dziecka to oznaka zaburzeń behawioralnych. Jednak w wielu przypadkach ma ona przyczyny fizyczne.
Znalezienie zabrudzonej bielizny, gdy dziecko nauczyło się już korzystać z łazienki, może stanowić powód do zmartwień. Z jakiego powodu dziecko nie opróżnia jelit, gdy udaje się do łazienki?
Na czym polega biegunka kałowa u dzieci?
Dzieci czasami oddają kał w niewłaściwych miejscach i w niewłaściwym momencie. Może się do dziać bezwolnie lub całkowicie świadomie. Ten rodzaj nietrzymania stolca pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku od 4. roku życia wzwyż, które umieją już korzystać z nocnika. Przytrafia się częściej chłopcom niż dziewczynkom.
Taki problem jest znany jako biegunka kałowa, ponieważ jest diagnozowany już po tym, jak lekarz wykluczył istnienie wszystkich innych ewentualnych chorób. Nazywa się ją również nietrzymaniem kału.
Kiedy dziecko czuje, że musi pójść do toalety, zaciska odbyt i wstrzymuje odruch defekacji. Jednak konie końców jelito dziecka nie jest w stanie utrzymać treści jelitowej i zaczyna ona wyciekać.
Objawy biegunki kałowej u dzieci
Główne objawy biegunki kałowej u dzieci to:
- Nieregularne ruchy jelit. Dziecko może oddawać kał jedynie raz lub dwa razy w tygodniu.
- Suchy, twardy lub duży stolec, którego oddawanie jest bolesne dla dziecka. Dzieci cierpiące z powodu tego problemu chodzą rzadziej do łazienki i oddają duże ilości kału jak na swój wiek.
- Lęk przed wypróżnianiem się na toalecie lub do nocnika. Dziecko może za bardzo się bać, aby powiedzieć Ci, że musi pójść do toalety.
- Krwawienie z odbytu.
- Nagłe popuszczanie. Oznacza to, że dziecko nie jest w stanie zatrzymać oddawania kału do momentu aż nie znajdzie się w toalecie.
- Wyciekanie luźnych, wodnistych stolców lub nieoczekiwana biegunka.
- Ucisk żołądka podczas ruchów jelit. Może wywoływać poniesienie tętna oraz sprawiać, że dziecku będzie kręciło się w głowie.
- Ból brzucha lub uczucie dyskomfortu.
- Ruchy jelit w niewłaściwych miejscach, takich jak w ubraniach, na krześle, w kącie mieszkania lub w innych miejscach, które nie są toaletą.
“Dzieci czasami oddają kał w niewłaściwych miejscach i w niewłaściwym momencie. Może się do dziać bezwolnie lub całkowicie świadomie.”
Przyczyny biegunki kałowej u dzieci
Do najczęstszych przyczyn biegunki kałowej u dzieci zaliczamy:
Przewlekłe zatwardzenie
Czasami stolec może utknąć w jelitach, stać się twardy lub skompresowany. Z tego powodu chodzenie do toalety może okazać się pełnym cierpienia przeżyciem. Wczesna lub niewłaściwa nauka siadania na nocnik
Kiedy nauka korzystania z nocnika zaczyna się na bardzo wczesnym etapie dzieciństwa, może prowadzić do rozwoju fobii związanej z korzystaniem z łazienki.
Zaburzenia opozycyjno-buntownicze
Dziecko chce pokazać, że to ono ma kontrolę na sytuacją. W tym celu odmawia korzystania z toalety aby się wypróżniać.
Stresujące sytuacje
Kiedy dziecko nie jest w stanie wyrażać negatywnych emocji, organizm pokazuje jego wewnętrzną walkę. Biegunka kałowa u dzieci może stanowić objaw problemów emocjonalnych.
Inne czynniki, które mogą prowadzić do rozwoju biegunki kałowej u dzieci to między innymi:
- Bycie ofiarą wykorzystywania seksualnego.
- Pęknięcia wokół odbytu.
- Genetyczne predyspozycje do chorób jelit.
- Odwodnienie lub dieta uboga w błonnik.
- Nadmierne używanie środków czopków lub leków przeczyszczających.
Konsekwencje biegunki kałowej
Biegunka kałowa wiąże się nie tylko z konsekwencjami natury fizycznej, ale może również na trwałe odcisnąć się na psychice dziecka.
Poczucie winy
Gdy dziecko zaczyna być świadome istnienia problemu, może doświadczać poczucia winy i wstydu. Takie uczucia odbiją się na jego poczuciu własnej wartości.
Wykluczenie społeczne
Dzieci, które cierpią na biegunkę kałową, mogą unikać spędzania czasu z innymi osobami, ponieważ odczuwają lęk lub wstyd. Dziecko może odmówić chodzenia do szkoły i starać się trzymać z dala od innych dzieci. To oczywiście nie jest dobry pomysł.
“Ten rodzaj nietrzymania stolca pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku od 4. roku życia wzwyż, które umieją już korzystać z nocnika. Przytrafia się częściej chłopcom niż dziewczynkom.”
Niskie poczucie własnej wartości
Męczenie dziecka narzekaniem na temat okazjonalnego nietrzymania stolca lub pozwolenie, aby inni śmiali się z tego problemy, może w znaczący sposób odbić się na jego poczuciu własnej wartości. Mając to na uwadze, nie powinnaś odkładać na później wizyty u lekarza.
Łatwo jest utwierdzić się w przekonaniu, że jest to etap, z którego Twoje dziecko wyrośnie. Jednak w rzeczywistości biegunka kałowa może prowadzić do dalszych komplikacji, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym.
Od około 4. roku życia dziecka rodzice powinni uważać na epizody nietrzymania stolca, które zdarzają się częściej niż raz w tygodniu.
Dzieci cierpiące na to zaburzenie potrzebują dodatkowego wsparcia od rodziców, a nie krytyki lub drwin.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Warsame MO, McMichael JR. Chronic abdominal pain and diarrhea. J Fam Pract. 2020 Sep;69(7)
- Fathallah N, Spindler L, Zeitoun JD, De Parades V. Fissure anale [Anal fissure]. Rev Prat. 2019