Choroby mogące się pojawić w okresie menopauzy
Choroby mogące się pojawić w okresie menopauzy to zazwyczaj odzwierciedlenie złych nawyków i braku badań lekarskich. Poznaj te najczęściej występujące i zacznij już teraz dbać o siebie!
Menopauza stanowi fazę, w której kobiety przestają być płodne. Oznacza to koniec wszystkich cykli menstruacyjnych. Każda kobieta jest inna i doświadcza różnych objawów. Niżej przedstawimy choroby mogące się pojawić w okresie menopauzy. Odkryj, co zawierają, i zwróć uwagę na ich symptomy, aby kontrolować je w najlepszy możliwy sposób.
Czym jest menopauza i jakie są jej objawy?
Menopauza jest etapem życia doświadczanym przez wszystkie kobiety po zaprzestaniu owulacji. W konsekwencji ustaje również miesiączkowanie. Menopauza to długi proces, w którym kobiety mogą doświadczyć szeregu objawów wynikających ze zmiany gospodarki hormonalnej. Może pojawić się średnio w wieku od 45 do 48 lat i trwa około czterech lat. U niektórych kobiet trwa dłużej lub krócej.
Do najczęstszych objawów menopauzy należą uderzenia gorąca, które występują u 45% kobiet na tym etapie życia. Inne typowe objawy obejmują suchość pochwy i zmniejszenie libido. Inne objawy menopauzy mogą obejmować: przyrost masy ciała, bezsenność, częste zmiany nastroju i bóle stawów. Jest to również związane ze stresem, zmęczeniem, niepokojem, nieprzezroczystą skórą i włosami oraz utratą pamięci.
Choroby mogące się pojawić w okresie menopauzy – 5 najczęściej występujących
Duży odsetek kobiet w okresie menopauzy ma obniżoną jakość życia ze względu na występujące objawy. Oprócz tych niekomfortowych symptomów występują również choroby mogące się pojawić w okresie menopauzy. Wahania i niska produkcja hormonów mogą powodować następujące choroby:
Zespół metaboliczny
Estrogen pomaga kontrolować poziom tłuszczu w organizmie. Uniemożliwia zaburzenia metaboliczne. Kiedy produkcja estrogenów zawodzi, a kobieta nie ma nawyków zdrowego stylu życia, doświadczy wzrostu trójglicerydów, ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru we krwi.
Wszystkie te objawy determinują zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a także prowadzą do cukrzycy. Dlatego specjaliści zalecają kobietom nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych po 35 roku życia. Należą do nich jedzenie owoców i warzyw, ćwiczenia, nie palenie tytoniu i zmniejszenie spożycia napojów alkoholowych.
Osteoporoza
Zapadalność na osteoporozę rośnie wraz z występowaniem menopauzy. Ta choroba powoduje osłabienie struktury kości. W rezultacie pojawiają się złamania. Kości są żywymi tkankami, które rosną. Brak estrogenów w okresie menopauzy powoduje, że utrata kości występuje szybciej niż ich odbudowa. W miarę pogarszania się tego stanu pojawia się osteoporoza.
Niedoczynność tarczycy
Zaburzenia tarczycy występują również często w okresie menopauzy. Stąd powszechne są objawy, takie jak sucha skóra i łamliwe włosy. Ten stan jest spowodowany niedoczynnością tarczycy. Tarczyca nie jest w stanie wytwarzać tyroksyny i trójjodotyroniny, czyli hormonów regulujących metabolizm. Powoduje to zmęczenie, depresję, utratę pamięci i problemy z utratą wagi.
Zaburzenia widzenia
Menopauza może również powodować problemy okulistyczne. Jednym z takich problemów jest krzywizna rogówki, która z wiekiem zmniejsza ostrość widzenia. Podobnie często występuje zespół suchego oka. Stan ten jest spowodowany niedoborem estrogenu otrzymywanego przez spojówkę i rogówkę, co zmniejsza ilość płynu, który wytwarza łzę.
Choroba zwyrodnieniowa stawów i kości
Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów i kości, może się ona nasilić w okresie menopauzy. Jeśli na nią nie chorujesz, niestety możesz zacząć w okresie menopauzy. Powodem jest to, że chrząstka kostna zawiera receptory estrogenowe i progesteronowe, które utrzymują je w dobrym stanie.
Wraz ze zmniejszeniem produkcji tych hormonów, jakość chrząstki kostnej ulega degeneracji. Ponadto zmniejsza się także produkcja kolagenu, co również pogarsza jej stan.
Podsumowując, należy zauważyć, że menopauza nie jest chorobą. Jednak złe nawyki mogą spowodować choroby mogące się pojawić w okresie menopauzy. Zacznij prowadzić zdrowy tryb życia teraz i na nowo odkrywaj siebie jako kobietę na tym etapie życia, nie zapominając o regularnym chodzeniu do lekarza.