Choroba lokomocyjna u dzieci - w jaki sposób zaradzić?
Choroba lokomocyjna u dzieci potrafi odebrać przyjemność z każdej podróży. Dlatego właśnie umiejętność radzenia sobie z tą dolegliwością stanowi podstawowy warunek cieszenia się wspólnymi wycieczkami samochodowymi. Choroba lokomocyjna u dzieci wywołuje całą serię objawów spowodowanych charakterystycznym ruchem pojazdu. Należą do nich zawroty głowy, mdłości, wymioty a nawet ogólne złe samopoczucie.
Choroba lokomocyjna u dzieci dotyka zwłaszcza maluchy w wieku od 3 do 12 lat. U niektórych osób jednak nie ustępuje nawet w dorosłym wieku.
Gdy już odkryjesz, że Twoje dziecko ma tendencję do odczuwania nieprzyjemnych objawów podczas podróży, możesz podjąć kroki mające na celu przyniesienie mu ulgi w objawach. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci nieco więcej na ten temat.
Choroba lokomocyjna u dzieci – czym jest i dlaczego się pojawia?
Choroba lokomocyjna u dzieci wynika z braku koordynacji organizmu między wzrokiem a ruchem. Powstaje brak równowagi między uchem środkowym a układem szkieletowo – mięśniowym.
Dziecko siedzi w bezruchu, podczas gdy wszystko w jego otoczeniu bardzo szybko się porusza i przemieszcza. Mózg czasami interpretuje to jako ruch organizmu i wysyła silne, niepokojące sygnały.
Objawy
Choroba lokomocyjna u dzieci wywołuje całą serię nieprzyjemnych objawów. Zaliczyć do nich można:
- Zawroty głowy
- Bladość
- Zaburzenia równowagi
- Dolegliwości żołądkowe
- Wymioty
- Pocenie się lub zimne dreszcze
Choroba lokomocyjna u dzieci – czy można jej zapobiec?
Choroba lokomocyjna u dzieci to problem, któremu można zapobiegać. Postaraj się, żeby lekarstwa stanowiły ostatnią z opcji. Pamiętaj, że z czasem praca błędnika u dziecka się wyrówna. U niektórych osób jednak dolegliwości trwają aż do wieku dorosłego.
“Choroba lokomocyjna u dzieci powoduje zaburzenia pracy ucha środkowego i błędnika oraz układu mięśniowo – szkieletowego. Wynika to z braku koordynacji między wzrokiem a odczuciami fizycznymi.”
Wziąwszy pod uwagę ten fakt, rodzice powinni umieszczać dzieci w pojazdach w konkretnych pozycjach ciała, unikając gwałtownych ruchów. Co jeszcze można zrobić?
Kroki jakie należy podjąć przed podróżą
Zanim wyruszysz w podróż, musisz wziąć pod uwagę przynajmniej dwie kwestie, dzięki którym możesz uniknąć pojawienia się mdłości u dziecka. Po pierwsze, daj dziecku jeść przynajmniej półtora godziny przed wyruszeniem w podróż. Dorośli powinni upewnić się, że dziecko nie będzie przejedzone. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia wymiotów.
Najlepiej, żeby posiłek stanowiło lekkie białko pochodzące z chudego mięsa i warzywa. Warto unikać dań takich jak makaron czy hamburgery, ponieważ są one ciężkie na żołądek. W przypadku podróżowania samolotem mogą również wywoływać wzdęcia.
Kolejny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę przed podróżą to fakt, że dobrze jest planować tę czynność w godzinach drzemki dziecka lub – w miarę możliwości – nawet w godzinach nocnych. Błędnik nie wpływa bowiem na samopoczucie osoby, która śpi.
Jeżeli uda Ci się sprawić, że dziecko będzie spać podczas podróży, choroba lokomocyjna nie będzie mu dokuczać.
Kroki jakie należy podjąć w trakcie podróży
Aby pokonać lub złagodzić problem jakim jest choroba lokomocyjna u dzieci, możesz też podjąć pewne praktyczne kroki w czasie samej podróży. Oto one:
- Dziecko powinno jechać w swoim foteliku. Jeśli jest odpowiednio duże, należy dopasować pasy bezpieczeństwa do jego wzrostu. Wzrok powinno utkwić w horyzoncie lub po prostu odwrócić głowę w stronę okna.
- Nie należy pozwalać dziecku na zabawę telefonem komórkowym, tabletem, zabawkami a już tym bardziej na czytanie. Choroba lokomocyjna u dzieci zaostrza się za każdym razem, gdy skłaniają one głowę, pochylają się lub skupiają wzrok na czymś, co jest tuż przed ich oczami. Dzieje się tak, ponieważ gdy patrzą na coś, co jest blisko po czym spoglądają przez okno, mózg nie jest w stanie dostatecznie szybko dostosować się do zmiany i powoduje mdłości.
- Nie zaleca się aby dziecko jadło w czasie podróży. Najlepiej, żeby jedynie piło wodę i to w niewielkich ilościach. Jeśli podróż trwa długo, dziecko powinno spożywać posiłki podczas postojów.
- Unikaj skrajnych temperatur wewnątrz samochodu. Nie ochładzaj go nadmiernie ale też unikaj zbytniego podgrzewania. Jeżeli dziecko już zaczęło odczuwać mdłości, lepiej działa chłód niż ciepło.
Jeżeli widzisz, że maluch cierpi z powodu nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej, zachęć go do wykonania ćwiczeń oddechowych. Pomogą mu się rozluźnić i zrelaksować, co z kolei zmniejszy mdłości. Na wszelki wypadek jednak zawsze miej ze sobą wilgotne chusteczki, woreczki i lekarstwa przepisane przez pediatrę.