Białaczka dziecięca – 12 objawów, które mogą o niej świadczyć
Niestety białaczka stanowi smutną rzeczywistość wielu dzieci. To najczęściej wykrywany rak u małych dzieci, dlatego też często jest nazywany białaczką dziecięcą.
Chociaż to bardzo poważna choroba, można ją leczyć i nie zawsze grozi śmiercią. Białaczka jest wykrywana rocznie w każdym kraju u około 2–3 tysięcy dzieci, zazwyczaj w wieku od trzech do pięciu lat.
Dziecięca białaczka zaburza sposób tworzenia się białych krwinek w szpiku kostnym. Te zmienione komórki przemieszczają się po krwiobiegu, który otacza zdrowe krwinki.
W rezultacie w ciele spada umiejętność zwalczania wirusów, co zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na wiele infekcji i innych chorób.
Białaczka dziecięca – diagnoza
Diagnoza białaczki może sprawiać trudności, ponieważ jej objawy często pojawiają się stopniowo (z wyjątkiem ostrej białaczki, w przypadku której symptomy pojawiają się nagle i niespodziewanie). Objawy można także pomylić z innymi typowymi dziecięcymi chorobami.
Oznaki białaczki dziecięcej są inne u każdego dziecka, dlatego też jej identyfikacja bywa trudna.
Możesz być ofiarą raka lub ocalałym. To kwestia nastawienia.
-Dave Pelzer-
Komórki zarażone białaczką gromadzą się wokół zdrowych komórek produkujących płytki krwi, komórki białych krwinek i czerwonych krwinek, przez co zaczyna ich brakować w ciele. Zarażone komórki rozprzestrzeniają się i przenoszą do innych obszarów w ciele, pogarszając zdrowie.
Jednak te same symptomy mogą być typowe dla innych chorób. Dlatego też należy szybko udać się do lekarza i poinformować go o sytuacji, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę i rozpocząć z nią walkę.
Objawy białaczki
- Zmęczenie. Dziecko zaczyna się szybko męczyć z powodu anemii wywoływanej przez niedobór krwinek czerwonych. Może on również prowadzić do ogólnego osłabienia i wywoływać bladość skóry.
- Gorączka i infekcje. Dziecko może cierpieć z powodu gorączki, której nie da rady wyleczyć standardowymi lekarstwami.
- Siniaki i nadmierne krwawienie. Białaczka zmniejsza ilość czerwonych krwinek w ciele, przez co dziecko może mieć wiele małych czerwonych plamek lub siniaków na skórze, wywołanych krwawieniem z naczyń krwionośnych. Mogą zdarzać się krwawienia z nosa i krwawiące dziąsła.
- Bóle kości i stawów. Komórki białaczkowe zazwyczaj gromadzą się w okolicy stawów i przy powierzchni kości. Z tego powodu dziecko może często uskarżać się na ból kości i stawów.
- Spuchnięty brzuch. Dziecko cierpiące na białaczkę może mieć powiększony lub spuchnięty brzuch. Organy, które puchną, to wątroba i śledziona. Opuchliznę wywołują komórki białaczkowe gromadzące się w wątrobie.
- Utrata wagi i apetytu. Dziecko chore na białaczkę może nie odczuwać głodu i z czasem zacząć gwałtownie tracić na wadze przez powiększenie wątroby i śledziony. Powiększone organy mogą uciskać inne znajdujące się w ich okolicy, w tym żołądek, a tym samym zmniejszać jego pojemność.
- Spuchnięte węzły chłonne. Węzły chłonne często puchną, gdy organizm małego dziecka walczy z infekcją. Ich opuchlizna jest oznaką stanu zapalnego. W przypadku białaczki węzły chłonne są również powiększone, a opuchlizna pojawia się w formie kulek pod skórą.
- Problemy z oddychaniem i kaszel. Dziecko cierpiące na białaczkę może mieć problemy z oddychaniem i może często kasłać.
- Opuchlizna rąk i twarzy. Opuchlizna rąk i twarzy u dziecka to bardzo niebezpieczny sygnał, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci. Wymaga natychmiastowego leczenia.
- Drgawki, ból głowy i wymioty. To objawy zaawansowanej białaczki, podobnie jak widzenie za mgłą. Oznaczają, że białaczka rozprzestrzeniła się już na układ nerwowy.
- Krwawienie z dziąseł i wysypka. Kiedy białaczka rozprzestrzenia się na skórę, może się na niej pojawić duża ilość małych kropek, podobnych do wysypki.
- Ogromne osłabienie. Kiedy liczba komórek białaczkowych w organizmie znacząco wzrośnie, krążenie w małych naczyniach krwionośnych w mózgu zwalnia, ponieważ komórki białaczkowe zagęszczają krew, co prowadzi do ogromnego osłabienia i zmęczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Acosta-Gualandri, A., Valverde-Muñoz, K. (2011). Lesiones cutáneas asociadas a leucemia Infantil. Presentación de dos casos. Acta Médica Costarricense;53(1). https://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0001-60022011000100008.
- American Cancer Society. (2019). Signos y síntomas de la leucemia en niños. Consultado el 26 de febrero de 2023. https://www.cancer.org/es/cancer/leucemia-en-ninos/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/senales-y-sintomas.html.
- Argollo, P. (2023). Adenopatías en Pediatría. Rev Méd La Paz;5(2):56-62. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1726-89582007000200009&lng=es.
- Contreras, J, Durán, I. (2018). Fiebre de origen desconocido en niños. Pediatr Integral; XXII(5):229–235. https://www.pediatriaintegral.es/publicacion-2018-07/fiebre-de-origen-desconocido-en-ninos/.
- Davis, M., Zolezzi, P., Zumeldu, N. (2005). Síndrome de vena cava superior: Una emergencia oncológica en niños con linfoma. Revisión de 5 casos. Revista Chilena de Pediatría;76(5). https://revistachilenadepediatria.cl/index.php/rchped/article/view/2180.
- Frías, V., et al. (2016). Diagnóstico precoz de cáncer en Atención Primaria. Pediatría Integral. https://www.pediatriaintegral.es/publicacion-2016-07/diagnostico-precoz-de-cancer-en-atencion-primaria/.
- Gutiérrez, C., Pavón, P. (s.f.). Hepatosplenomegalia. Asociación Española de Pediatría. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/5-hepatoesplenomegalia.pdf.
- Huerta, G., Pariona, M. (2022). MANIFESTACIONES BUCALES DE LA LEUCEMIA LINFOBLÁSTICA AGUDA EN INFANTES DE 4 A 10 AÑOS DE EDAD. Universidad de Guayaquil. http://portal.amelica.org/ameli/journal/611/6113144009/html/.
- Lassaletta, A. (2012). Leucemia linfoblástica aguda. Pediatr Integral;XVI(6):453-462. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2012/xvi06/03/453-462%20Leucemia.pdf.
- Martínez-Cayuelas, E., et al. (2015). Complicaciones neurológicas en población infantil con leucemia. Rev Neurol;60:108-114. https://neurologia.com/articulo/2014350.
- Méndez, A. (2018). El niño con infecciones de repetición. Pediatr Integral 2018;XXII(5):219-228. https://www.pediatriaintegral.es/publicacion-2018-07/el-nino-con-infecciones-de-repeticion/.
- Oliver, C., Guadagna, R., Zunino, J., Guillermo, C., Díaz, L. (2013). Manifestaciones articulares como debut de leucemia aguda linfoblástica. Presentación de tres casos. Revista Médica del Uruguay;29(2). http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-03902013000200007.
- Onostre, R., et al. (2015). Diagnóstico temprano de leucemia aguda en niños y adolescentes. Revista de la Sociedad Boliviana de Pediatría;54(2). http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1024-06752015000200010.