Zaniedbanie emocjonalne u dzieci - 4 objawy

Zaniedbanie emocjonalne u dzieci - 4 objawy

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2018

Dzieci potrzebują uścisków, pocałunków, wskazówek i ochrony od rodziców. Nie chodzi o ich rozpieszczanie, to całkiem naturalna potrzeba, którą należy zaspokoić. Jeżeli tego nie zrobimy, pojawi się zaniedbanie emocjonalne u dzieci.

Dzieci chłoną ze swojego otoczenia dosłownie wszystko – zarówno to, co dobre, jak i to, co złe. Następnie zwracają to w swoim zachowaniu. Dlatego zaniedbanie emocjonalne u dzieci może mieć poważne konsekwencje dla ich przyszłego stanu psychicznego.

W dzieciństwie w dużej mierze polegamy na rodzicach i opiekunach. Nie tylko ekonomicznie lub edukacyjnie, ponieważ dzieci nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków, ale także emocjonalnie i psychicznie.

Zapewnienie miłości, uczucia, zadowolenia i zrozumienia jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką dorosły może zrobić dla małego. Pozytywny wzór do naśladowania na tym etapie życia może zrobić ogromną różnicę.

Pozwoli on dziecku dorastać w zdrowym środowisku i rozwijać wartości i umiejętności, poprzez naśladowanie dorosłych wokół nich.

Jednak w wielu przypadkach tak się nie dzieje. Emocjonalne zaniedbanie u dzieci ma bezpośredni wpływ na ich postawy, zachowania i interpretację tego, co dzieje się z nimi w późniejszym życiu.

Co rozumiemy przez emocjonalne zaniedbanie u dzieci?

Emocjonalne zaniedbanie u dzieci występuje, gdy wrodzona potrzeba poczucia bezpieczeństwa, wartości i miłości nie jest spełniona.

W tym wieku nasza potrzeba miłości, czułych gestów i stałej troski jest znacznie większa niż w okresie dojrzewania czy dorosłości.

Gdy jesteśmy starsi, mamy wiele narzędzi do samodzielnego stawienia czoła światu. Nie dotyczy to jednak małych dzieci.

Brak sympatii i przywiązania w domu niekoniecznie idzie w parze z przemocą fizyczną.

W rzeczywistości często może wynikać z codziennych sytuacji, które uważamy za normalne. Należą do nich brak komunikacji, długie okresy nieobecności czy to przez pracę czy inne powody lub całkowite porzucenie przez rodzica.

Współczesny styl życia ma z tym niestety wiele wspólnego. Nie jest niczym niezwykłym widok rodziców, którzy biegają dookoła z telefonem komórkowym i myślą o problemach w pracy.

A co z dziećmi? W najlepszym razie podążają za Tobą, próbując beznadziejnie przyciągnąć trochę Twojej uwagi.

Tata z synem razem się golą

Zaniedbanie emocjonalne u dzieci i jego objawy

1. Emocjonalna pustka

Może się to objawiać w dzieciństwie lub później. To uczucie ciągłej i niespełnionej potrzeby, niezależnie od indywidualnych osiągnięć.

To poczucie samotności, niepokoju lub udręki może być związane z brakiem poczucia przywiązania i zaniedbaniem relacji we wczesnym okresie życia.

2. Złe relacje z postaciami przywiązania

Dzieci, które dorastają bez silnej więzi z rodzicami, mają trudności z nawiązywaniem zdrowych relacji z innymi.

Może to przełożyć się na odrzucenie, gniew lub nieufność wobec uczucia przywiązania. Może się nawet objawiać to nienawiścią lub złością.

W przypadku innych osób mogą powstawać chore zależności. Osoba zaniedbana pragnie otrzymać od kogoś pełną uwagę.

Ten problem może prowadzić do zazdrości lub braku satysfakcji w relacjach osobistych.

“Zapewnienie miłości, uczucia, zadowolenia i zrozumienia jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką dorosły może zrobić dla małego”

3. Nieprawidłowe zachowanie

Nieodpowiednie zachowanie rodzi się z potrzeby zwrócenia uwagi, której brakowało we wcześniejszym etapie życia.

Jeśli pójdziesz do miejsca publicznego i rozejrzysz się wokół siebie, na pewno zobaczysz, jak dzieci biegają, krzyczą lub pchają swoich rodziców, aby je oglądali lub bawili się z nimi.

Jeśli nie osiągną tego celu, ich działania stają się bardziej intensywne.

Typowymi oznakami tego rodzaju niewłaściwego zachowania są: huśtawki nastrojów, niekontrolowany płacz, agresja, wściekłość i impulsywność.

4. Fizyczne i psychologiczne problemy

Dzieci, które cierpią z powodu zaniedbań emocjonalnych, częściej odczuwają lęk, mają trudności w uczeniu się i z trudem nawiązują i utrzymują relacji społecznych. Częściej cierpią na infekcje.

Wynika to z bezpośredniego związku między naszym dobrym samopoczuciem a skutecznością naszego układu odpornościowego.

Mama z córeczką w czułym uścisku

Zaniedbanie emocjonalne u dzieci – czy można naprawić tę sytuację?

To nie jest tak, że to jedna z możliwości: naprawa tej sytuacji to konieczność. Emocjonalne zaniedbanie u dzieci może prowadzić do przyszłych prób wypełnienia pustki nadużywaniem substancji: tytoniu, alkoholu i narkotyków.

Emocjonalne zaniedbanie u dzieci może również prowadzić do innych kompulsywnych lub ryzykownych zachowań w celu uzyskania chwilowej satysfakcji.

Przykłady obejmują uzależnienie od zakupów, lekkomyślną jazdę, seks bez zabezpieczenia, a nawet kradzieże w sklepach.

Jeśli zauważyłeś jeden lub więcej wymienionych powyżej objawów, najlepszym sposobem działania jest wizyta u psychologa w celu leczenia.

Jednak zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Mając to na uwadze, rodzice muszą:

  • Posłuchać swoich dzieci.
  • Spędzać razem miło czas jako rodzina, nawet jeśli jest to krótki okres.
  • Okazywać uczucia, uwagę i zrozumienie.
  • Sprawić, aby ich dzieci były bezpieczne i zadbane.

Jest oczywiste, że pokazy rodzicielskiego uczucia są fundamentalnie ważne dla najmłodszych.

Nawet niewielkie gesty, które mogą wydawać się nieistotne w danym momencie, mogą radykalnie zmienić humor dziecka i jego spojrzenie na świat.

Poświęć czas i zainwestuj energię w wychowanie swojego dziecka, a szczególnie w jego dobre samopoczucie emocjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.