Dowiedz się, jakie korzyści mogą zaoferować biblioteki dla dzieci!
Oprócz zajęć szkolnych i domowych, dla wspierania rozwoju naszych pociech ważnych jest także wiele innych rodzajów działań i aktywności. Należą do nich między innymi sport, gry, muzyka, teatr i oczywiście biblioteki dla dzieci. Zabranie syna lub córki do takiego miejsca może mieć bardzo pozytywny wpływ na różne aspekty ich rozwoju oraz stanowić cenne wsparcie dla całego procesu edukacji.
Zdecydowanie zalecamy zatem, aby rodzice jak najczęściej odwiedzali ze swoimi pociechami biblioteki dla dzieci. Będą mogły się dzięki temu dowiedzieć one, jak funkcjonują te miejsca i nabrać przy tym zdrowego nawyku regularnego ich odwiedzania.
Jednocześnie będą mogły cieszyć się specjalnie zaprojektowanymi dla nich zajęciami, które biblioteki mogą zaoferować dzieciom w różnym wieku. W wielu miastach istnieją biblioteki przeznaczone wyłącznie dla dzieci lub przynajmniej oferujące część zbiorów przeznaczoną wyłącznie dla najmłodszych.
Biblioteki dla dzieci mogą bardzo korzystnie wpłynąć na edukację naszych pociech. A to oznacza, że naprawdę warto dowiedzieć się czegoś więcej o ich historii i o tym, dlaczego są aż tak ważne dla rozwoju najmłodszego pokolenia. A to nie musi być trudne, bo przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie. Wystarczy, że poświęcisz raptem kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!
Biblioteki dla dzieci – powody, dla których warto je odwiedzać
Jednym z głównych powodów zabierania dzieci do biblioteki już od ich najmłodszych lat jest to, że zachęci to je do czytania książek. Jeśli mają dosłownie na wyciągnięcie ręki tak szeroki wybór literatury, jaki dostępny jest w tych instytucjach, będą też miały ogromną motywację do spędzania czasu na przeglądaniu i czytaniu książek.
Będzie to dla nich świetna, rozwijająca intelektualnie aktywność. W efekcie tego Twoje pociechy prawdopodobnie będą chciały regularnie odwiedzać biblioteki dla dzieci.
Biblioteki dla dzieci mają zazwyczaj znakomitą atmosferę
Atmosfera cechująca biblioteki dla dzieci jest wręcz idealna do zachęcania najmłodszych do czytania książek. To miejsce jest z reguły przytulne, dzięki temu wszyscy mogą spokojnie siedzieć i czytać w bardzo komfortowych warunkach. Książki są zwykle rozmieszczone strategicznie tak, aby nawet małe dzieci mogły do nich łatwo dotrzeć.
Regularne odwiedzanie biblioteki dla dzieci to także sposób na wzbogacenie nawyków kulturowych naszych pociech. Ponadto zachęci je to do unikania siedzącego trybu życia, ponieważ będą musieli się tam nieco wykazać szukając książek na regałach oraz nosząc je tam i z powrotem.
Biblioteki dla dzieci pomagają najmłodszym uczyć się zasad koegzystencji
Zabranie swoich pociech do biblioteki dla dzieci pomoże im nauczyć się przestrzegać pewnych zasad współżycia społecznego. Dzięki temu dowiedzą się również tego, że muszą szanować innych oraz co najważniejsze – znaczenia tego, czym jest cisza.
Fakt, że powinieneś milczeć w bibliotekach, nauczy także dzieci, jak ważne jest milczenie i unikanie przeszkadzania innym. Możesz także skorzystać z okazji, aby nauczyć swoje pociechy, jak ważne jest dbanie o książki. W ten sposób inni też mogą się nimi cieszyć przez wiele lat.
Oprócz ciszy i opieki nad książkami dzieci muszą także dowiedzieć się, jak ważne jest skrupulatne oddanie wszystkich wypożyczonych książek przed określoną datą ich zwrotu.
Wizyty w bibliotece nauczą także Twoje dzieci tego, jak i dlaczego należy cenić usługi publiczne. Powinny zdać sobie one sprawę z tego, jak dobrze, że mogą swobodnie korzystać z dostępnych dla wszystkich książek. Odkryją w ten sposób kolejne obszary zaprojektowane specjalnie dla nich.
Oczywiście wraz z różnego rodzaju zasobami dostępnymi dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Biblioteki dla dzieci – ich historia w wersji bardzo skróconej
Jedną z najbardziej znanych bibliotek dla dzieci jest instytucja, która została otwarta w 1965 roku we francuskim mieście Clamart. Ta biblioteka dla dzieci nazywała się La Joie des Livre (czyli „Radość dzięki książkom”). Miała ona specjalną sekcję dla dzieci jak żadna inna do tej pory biblioteka na świecie.
Co więcej, był to obszar zaprojektowany w doskonały wręcz sposób, idealnie spełniający specjalne potrzeby dzieci i młodzieży.
I chociaż nie była to tak naprawdę pierwsza biblioteka dla dzieci w Europie, to jednak była całkowicie pionierską pod względem projektu. A to przełożyło się na ogromny wpływ, jaki wywarła na kolejne tego typu instytucje.
Inspiracją dla powstania La Joie des Livre była inna znana biblioteka dla dzieci, która została otwarta w Paryżu w 1924 roku. Nosiła ona nazwę L’heure Joyeuse (w wolnym tłumaczeniu „Szczęśliwa godzina”).
Była to biblioteka dla dzieci zainspirowana inicjatywą amerykańskiej instytucji. Stanowiła część szerszego planu pomocy w odbudowie krajów europejskich po pierwszej wojnie światowej. Najważniejszym punktem tego miejsca było bez wątpienia pełne szacunku powitanie wszystkich dzieci, bez względu na ich pochodzenie społeczne lub kulturowe.
W tamtym czasie nie było to wcale powszechnym zjawiskiem.
Cechy biblioteki dla dzieci
Ta biblioteka dla dzieci stworzyła bardzo jasne i przytulne miejsce do czytania wraz ze specjalnie zaprojektowanymi meblami dla najmłodszych. Książki, które trafiły na jej półki, zostały uprzednio starannie wybrane przez wyspecjalizowany personel.
Następnie zostały one rozmieszczone tak, aby wszystkie znalazły się na półkach będących w zasięgu dziecka w dowolnym wieku.
Ta słynna paryska biblioteka była naprawdę rewolucyjnym miejscem, które odnosiło wielkie sukcesy wśród dzieci i młodzieży. Okazało się, że jest to bardzo przyjemna i przyjazna forma spędzania wolnego czasu. W efekcie praca tamtejszych bibliotekarzy została zapamiętana na bardzo długo.