Wychować syna na prawdziwego dżentelmena - jak to zrobić?
Każda matka bez wyjątku może wychować syna na prawdziwego dżentelmena. Wychowanie dziecka na dżentelmena pomoże mu w kształtowaniu wszystkich relacjach, jakich doświadczy w swoim życiu. Chodzi między innymi o to, by chłopiec nauczył się traktować kobiety ze szczególną uprzejmością i szacunkiem. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Ty też możesz wychować syna na prawdziwego dżentelmena.
Nieocenioną pomocą w wychowaniu syna na prawdziwego dżentelmena jest wzór pochodzący od ojca i dziadków. Sposób, w jaki mężczyźni traktują kobiety w towarzystwie wywiera istotny wpływ w procesie kształcenia odpowiednich nawyków, godnych dżentelmena.
Dzieci mają skłonność do naśladowania zachowania swoich ojców. Jest rzeczą naturalną, że mali chłopcy kopiują wszystko, co robi ich ojciec, od chodzenia, mówienia, gustu, aż po najdrobniejsze nawet po gesty. Tata jest przykładem i wzorem do naśladowania.
Dlatego nietrudno znaleźć kilka pokoleń dziadków, ojców i synów pracujących w tym samym zawodzie lub mających skłonności do tych samych zachowań. Wyrażenie „chcę być jak mój tata!” jest powszechne wśród małych chłopców.
Nasze działania są zawsze najlepszym przykładem dla naszych dzieci. Zawsze będą one przypominać sobie pewne sytuacje i doświadczenia, gdy w przyszłości przytrafi im się coś podobnego. Zapamiętają sposób, w jaki tata podrywał mamę i cierpliwość, z jaką radził sobie ze swoją starzejącą się matką. To wszystko jest częścią szczególnej więzi między ojcem a synem.
Wychować syna na prawdziwego dżentelmena – wpływ otoczenia
To, co musimy zrobić jest jeszcze łatwiejsze niż to, czego oczekujemy. Ochrona wizerunku, który projektujemy jako rodzice ma fundamentalne znaczenie. Choć prawdą jest, że ojciec, dziadek i bracia odgrywają ważną rolę, cała odpowiedzialność nie spada na ich barki.
Jako matki mamy dla naszych synów wyjątkowy prezent. Naszym darem jest umiejętność zbliżenia się do naszych dzieci za pomocą słów. Kobiety na ogół są zdecydowanie lepsze w komunikacji. Wszystko, czego uczymy powinno opierać się na faktach. Jeśli chcemy wychować syna na prawdziwego dżentelmena musimy jasno wytłumaczyć, dlaczego jest to takie ważne. Powinnyśmy pozwolić naszemu synowi mieć pozytywny obraz jego działań.
Powinien zrozumieć, że zachowywanie się jak prawdziwy dżentelmen nie jest obowiązkiem. To gwarancja bycia lepszym człowiekiem w przyszłości, oparta na świadomości, że wszyscy wokół niego są szczerzy i uprzejmi.
Jak wychować syna na prawdziwego dżentelmena
Jedną z najlepszych cech dżentelmena jest umiejętność postępowania z szacunkiem wobec innych. Obejmuje to umiejętność wyrażania swojej opinii, nawet wtedy, gdy różni się ona od zdania innych osób. Ważne jest, aby Twój syn wiedział, że dzielenie się swoimi pomysłami, opiniami i odmiennymi opiniami nie jest niczym złym, jeśli tylko towarzyszy temu szacunek i uprzejmość.
- Pomóż dziecku dostrzegać, kto jest w jego pobliżu, w szkole, w domu przyjaciela lub w rodzinie. To pomoże mu nauczyć się, jak porozumieć się ze wszystkimi, będąc tolerancyjnym i szanując innych.
- Edukacja to podstawa. Poproś syna, aby ustąpił miejsca na rzecz kobiety w ciąży lub seniora. Wyjaśnij mu, że jako przyszły mężczyzna powinien uczyć się pomagać bardziej wrażliwym czy potrzebującym osobom. Pomoże mu to lepiej zrozumieć rolę, jaką będzie odgrywać jako dżentelmen w społeczeństwie.
- Każde działanie jest okazją do wzmocnienia wartości, jakie przekazujesz, aby wychować syna na prawdziwego dżentelmena. Śniadanie, praca domowa, czas sprzątania, a nawet postój w korku, to dobra okazja porozmawiania z maluchem o wartościach rodzinnych, takich jak bycie dżentelmenem.
- Mów do niego stanowczo, gdy popełnia błąd, który dotyka kogoś innego. Uświadom mu na czym polegałPokaż jego błąd, aby w przyszłości mógł rozpoznać tę sytuację i zachować się uprzejmie.
- Dżentelmen jest przekonany, że należy postępować właściwie. Naucz dziecko podejmować działania, które mają pozytywny wpływ na jego własne sprawy.
- Dostrzegaj działania syna. Gratuluj mu i nagradzaj go, gdy zachowuje się jak dżentelmen. To pozwoli mu zrozumieć, że bycie dżentelmenem jest w zupełności normalne i stanowi część jego codziennego życia.