Wychować dziecko na dobrego człowieka - kilka rad

Wychować dziecko na dobrego człowieka - kilka rad
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, świat potrzebuje dobrych ludzi choćby w celu kształtowania lepszego środowiska. Jako rodzice mamy obowiązek wychować nasze dziecko na porządnego i wartościowego człowieka. Sukces oznacza wychować dziecko, które będzie się odznaczać dobrymi manierami, wartościami i uczciwością.

Twoje pociechy mają potencjał, aby uczynić świat bardziej przyjemnym i lepszym miejscem. Aby to osiągnąć potrzebują jednak Twojej pomocy. Monitoruj ich ścieżki i nauczaj jak być odpowiedzialnym oraz jak sprawować kontrolę nad własnym życiem.

Najcenniejszym tytułem jaki możesz zdobyć w swoim życiu jest tytuł dobrego człowieka. Żadna uczelnia nie nie może go przyznać. Tylko Twoje wartości pozwolą go zdobyć.

Jak wychować dziecko na dobrego człowieka?

Zmień siebie

Jeżeli jest coś, co chciałabyś przekazać swojej córce czy synowi zacznij od siebie. Zmień swoje nawyki na lepsze i wprowadź je w życie. Jeżeli jesteś rozdrażniona i łatwo u Ciebie o zwątpienie, bardzo ciężko będzie Ci prosić dziecko o cierpliwość i spokój. Chcąc osiągnąć odpowiednią postawę u najmłodszych, najpierw zacznij zmieniać ją u siebie.

Naucz swoje pociechy jak ważne są ćwiczenia

Zdrowie ma bardzo bliski związek ze stanem umysłu i dlatego ważne jest, aby się o niego troszczyć.
Siedzący tryb życia powoduje problemy psychiczne jak i fizyczne. Każda komórka naszego ciała potrzebuje tlenu. Doskonałym sposobem na jego dostarczanie są ćwiczenia.
Ćwiczenia są również ważne, aby utrzymać pozytywny nastrój i energię. Regularne uprawianie sportu czy 30-minutowe spacery pozwalają uwolnić toksyny i napięcie.

Zachęć dziecko do odkrywania jego zainteresowań

Zachęć dziecko do dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Pamiętaj, żeby nie zapełniać całego grafiku dziecka. Gdy będzie miało ono za dużo zajęć, może okazać się to dla niego szkodliwe. Kilka dodatkowych zajęć może być doskonałym sposobem na oczyszczenie umysłu.

Sztuka, sport czy przedmioty naukowe pomogą rozwinąć wiele umiejętności pomocnych w codziennym życiu. Pozwól więc, aby dziecko wypróbowało wiele dyscyplin i wybrało takie hobby, które sprawi mu rzeczywistą przyjemność. Aktywność, która sprawia satysfakcję kształtuje dyscyplinę, jak i przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego.

Naucz dziecko współpracy

Ćwiczenia, jakie dziecko musi wykonywać z rówieśnikami czy z osobami starszymi, doskonale uczą współpracy. Pomagają również zrozumieć znaczenie bycia wspierającym, proaktywnym i dobrym.

Poprzez uspołecznianie i rozwijanie swojej niezależności, najmłodsi stają się bardziej tolerancyjni oraz szanują różnice pomiędzy ludźmi. Innym ważnym aspektem jest także docenianie i czerpanie przyjemności z pracy zespołowej.

Chłopiec

Naucz używania słów “proszę” i “dziękuję”

Już od pierwszych lat życia dziecko powinno wiedzieć jak wyrażać wdzięczność i uznanie. Uważanie siebie za równego z innymi, pozwoli nam wychować człowieka dobrego i cechującego się empatią.

Prócz tych podstawowych słów, naucz dziecko innych wyrazów uprzejmości. Pomoże to im lepiej rozwijać się w społeczeństwie, jak i wzmacniać poczucie własnej wartości.

Pomóż w nawiązywaniu zdrowych relacji społecznych

Jednym ze sposobów, aby dziecko stało się pewnym siebie, mądrym i tolerancyjnym człowiekiem jest umożliwienie mu jak najczęstszych kontaktów ze społeczeństwem. Pamiętaj, że to Ty jako pierwsza powinnaś być wzorem i wskazywać na odpowiednie relacje międzyludzkie.

Pozwól swojemu podopiecznemu na zawieranie nowych znajomości, a także udzielaj mu rad i wskazówek jak można je polepszyć. Bywa często, że rodzice starając się chronić dziecko, izolują go od społeczeństwa. Jest to jednak bezskuteczne i na dłuższą metę bardziej je to skrzywdzi niż pomoże wychować. Należy dać im narzędzia, aby mogły rozwijać się społecznie i towarzysko.

Podkreślaj znaczenie higieny osobistej i pielęgnacji

Punktem wyjścia do bycia dobrym człowiekiem jest nauczenie się jak właściwie powinniśmy o siebie dbać. Oznacza to przede wszystkim dbanie o własne zdrowie, regularne wizyty u lekarza czy higienę osobistą. Już jako dziecko powinniśmy wprowadzać w praktykę podstawowe zasady utrzymania jej na właściwym poziomie.

Jako rodzice powinniśmy nauczać naszych małych podopiecznych jak poprawnie umyć ręce czy dbać o zęby. Następnie stopniowo wprowadzać inne, równie ważne zwyczaje.

Nauczaj miłości do natury

Biorąc pod uwagę fakt zanieczyszczenia środowiska i jego degradacji, nauczaj dziecko jak żyć w zgodzie z naturą i przyjąć postawę przyjazną środowisku. Zmotywuj je do sortowania i recyklingu, rozsądne wykorzystywanie wody czy utrzymania pozytywnego kontaktu ze środowiskiem.

Jak dobrze wychować dziecko

Wspieraj w utrzymywaniu realnych znajomości

Wraz z postępem technologii coraz trudniej jest odnaleźć się w rzeczywistym świecie, a przy tym utrzymywać realny kontakt ze społeczeństwem. Dzień po dniu przypominaj dzieciom jak ważne i cenne jest pokazywanie i odczuwanie pozytywnych bodźców fizycznych czy traktowanie ludzi jako poszczególne, wyjątkowe jednostki.

Stawanie się dobrym człowiekiem jest procesem formacyjnym w dużej mierze zależnym od rodziców, ich poświęcenia i wysiłku. Każda determinacja jest warta swojej ceny, jeśli tylko rodzic będzie mógł zobaczyć jak jego dziecko czyni świat lepszym miejscem.

Świat potrzebuje dobrze wykształconych ludzi, zarówno pod względem akademickim jak i etycznym. Poprawia to zasady wzajemnego współistnienia, a także czyni świat bardziej przyjaznym miejscem dla każdego z nas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.