W jakim wieku dać dziecku telefon komórkowy?
Żyjemy w coraz szybszym świecie, w którym nowe pokolenia angażują się w technologię wcześniej niż kiedykolwiek. Jednym z głównych pytań, które zadają sobie rodzice, jest to, w jakim wieku dać dziecku telefon komórkowy?
To, w jakim wieku dać dziecku telefon komórkowy w dużej mierze zależy od sytuacji każdej rodziny i od indywidualnych okoliczności. Specjaliści zalecają jednak, aby miało to miejsce nie wcześniej niż przed ukończeniem przez dziecko 12 lat.
W jakim wieku dać dziecku telefon komórkowy?
Technologia jest kluczową częścią życia każdego współczesnego człowieka, a dzieci korzystają z niej w coraz młodszym wieku. Prawda jest taka, że niezależnie od tego, czy tego potrzebujemy, czy nie, technologia jest obecna w prawie wszystkich dziedzinach życia. Ale kiedy dziecko może być uznane za wystarczająco dojrzałe, aby dobrze i prawidłowo używać tego urządzenia? W jakim wieku dać dziecku telefon komórkowy?
Specjaliści zalecają, aby dzieci nie miały dostępu do tej technologii przed ukończeniem 12 roku życia. Ci sami eksperci twierdzą również, że niektóre aplikacje, takie jak WhatsApp lub inne sieci społecznościowe, nie powinny być używane przed ukończeniem 15 lub 16 lat.
Innymi słowy, 12-letnie dziecko może używać swojego telefonu komórkowego do odtwarzania lub oglądania treści multimedialnych, ale nie zaleca się zezwalania mu na dostęp do serwisów społecznościowych.
Najlepiej byłoby, gdyby dzieci nie miały telefonów komórkowych, dopóki nie osiągną 15 lat. W rzeczywistości w krajach takich jak Francja uchwalono pewne przepisy, które zabraniają dzieciom poniżej 15 roku życia używania telefonów komórkowych w szkołach.
Niniejsze rozporządzenie zabrania również korzystania z telefonów komórkowych w czasie przerwy. Bez wątpienia jest to środek, który ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także zachęcanie do tradycyjnych zajęć na świeżym powietrzu.
Niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z telefonów komórkowych w młodym wieku
Eksperci ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z telefonów komórkowych w zbyt młodym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby małe dzieci nie miały dostępu do tego rodzaju technologii. To prawda, że wielu rodziców kupuje telefony komórkowe dzieciom, aby móc je szybko zlokalizować.
Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku urządzenia te nie muszą mieć dostępu do internetu.
1. Dostęp do nieodpowiednich treści
Internet to okno do wiedzy, ale jest to także droga do zagrożeń. Na przykład pornografia jest jednym z głównych zagrożeń, jeśli chodzi o nieletnich, szczególnie ze względu na łatwość dostępu.
2. Znęcanie się
Dzięki nowym technologiom znęcanie może teraz mieć miejsce w domu lub w innej części świata dzięki tej nowej technologii. Cyberprzemoc jest jednym z największych zagrożeń, przed którymi stoją współczesne dzieci.
3. Uzależnienie
Podobnie jak granie w gry wideo, korzystanie z telefonów komórkowych bez kontroli rodzicielskiej może prowadzić do powstania uzależnienia. Główne powody tego tkwią w sieciach społecznościowych, możliwości dostępu do gier i nieodpowiednich lub zabronionych treści.
Jak chronić dzieci przed nieodpowiednim korzystaniem z telefonów komórkowych
Odpowiedni wiek
Jak już wspomnieliśmy, specjaliści sugerują, aby kupić dziecku telefon komórkowy, dopiero gdy będzie miało ono około 15 lat. Jeśli jest absolutnie konieczne, aby dać dziecku telefon wcześniej, to nie powinno to nastąpić przed 12 rokiem życia.
Stała i płynna komunikacja
Stała i płynna komunikacja z dziećmi jest najważniejsza. Rodzice powinni być świadomi zmian zachowań, a także regulować i kontrolować nieskrępowane korzystanie z telefonów komórkowych i innych technologii, które mogą powodować uzależnienie.
Ważne jest, aby rodzice sprawowali władzę w takich kwestiach i jasno określali zasady dotyczące czasu wolnego dzieci, a zwłaszcza korzystania z nowych technologii.
Narzędzia do kontroli
Chociaż samej technologii nie można w pełni kontrolować, istnieje kilka narzędzi, które ułatwiają rodzicom blokowanie określonych stron z treściami nieodpowiednimi dla wieku dziecka.
A więc, wróćmy raz jeszcze do pierwotnego pytania: w jakim wieku dać dziecku telefon komórkowy? Jak widać, odpowiedź na to pytanie może różnić się w zależności od dynamiki rodziny. Ale prawda jest taka, że rodzice powinni zadbać o to, by ich dzieci były na tyle dojrzałe, aby mogły korzystać z technologii w odpowiedzialny sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Besolí, G., Palomas, N., & Chamarro, A. (2018). Uso del móvil en padres, niños y adolescentes: Creencias acerca de sus riesgos y beneficios. Aloma: Revista de Psicologia, Ciències de l’Educació i de l’Esport, 36(1). http://revistaaloma.net/index.php/aloma/article/view/328
- Bringué, X. & Sábada, Ch. (2011). La Generación Interactiva en Madrid. Niños y adolescentes ante las pantallas. Foro Generaciones Interactivas – Fundación Telefónica. https://dadun.unav.edu/bitstream/10171/20593/1/GGII-Madrid-final.pdf
- McBride, D. L. (2011). Risks and benefits of social media for children and adolescents. Journal of Pediatric Nursing, 26, 498-499. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21930038