Uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa - czy to możliwe?

Uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

Całkowite nie odczuwanie zazdrości wydaje się prawie niemożliwe. W końcu, kto nie doświadczył tego uczucia w pewnym momencie swojego życia? Dlatego może być prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, aby pomóc swoim dzieciom uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa.

Po pojawieniu się nowego rodzeństwa w rodzinie, zazdrość może być naturalną reakcją na zagrożenie utraty miłości rodziców. Jednak podczas rywalizacji o uczucia rodziców, małe dzieci mogą się wiele nauczyć. Oto, jak możesz ich poprowadzić podczas tej podróży, aby uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa.

Uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa – czy to możliwe?

Pojawienie się nowego dziecka powoduje wiele zmian w rodzinie. Twoje starsze dzieci mogą mieć fałszywe oczekiwania w stosunku do nowego członka rodziny. Dlatego przygotowanie ich tak szybko jak to możliwe może pomóc im uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa.

Pierwszą rzeczą będzie poinformowanie ich o zajściu w ciążę, zanim usłyszą tą wiadomość od innych osób. Ponadto, trzeba im wcześniej wytłumaczyć, że dzieci potrzebują dużo opieki, ponieważ nie mogą same się obronić. Aby im w tym pomóc, możesz pokazać im zdjęcia lub filmy z dzieciństwa, by było im to łatwiej zrozumieć.

Spróbuj także uwzględnić je, gdy będziesz umawiać się na narodziny dziecka. Niektóre pomysły obejmują pokazywanie im ultradźwięków lub umożliwienie im założenia rąk na brzuchu, aby porozmawiać z maluszkiem.

Symptomy zazdrości przed przybyciem rodzeństwa

Chociaż nie wszystkie dzieci wykazują zazdrość w ten sam sposób, niektóre jej objawy obejmują:

  • Gniew, udręka, niepewność, smutek. Takie uczucia mogą przejawiać się jako objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, bezsenność lub zawroty głowy.
  • Całkowite odrzucenie rodzeństwa.
  • Mogą doświadczyć fazy regresji i spróbować naśladować młodsze rodzeństwo. W takich przypadkach wracają do zachowań już zapomnianych, takich jak ssanie kciuka.
  • Starają się przyciągać uwagę za wszelką cenę, często pogardzając swoim rodzeństwem.
  • Mogą wykazywać agresywne zachowanie, zaczynając od słownej, a kończąc nawet na fizycznej konfrontacji.
Rodzeństwo bijące się ze sobą

Jak uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa?

Oczywiście nie ma magicznej formuły, która pozwoliłaby uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom możesz pomóc swoim dzieciom prawidłowo przekazać te emocje. Oto kilka praktycznych wskazówek:

Sprawiedliwie zarządzaj swoim wolnym czasem

Staraj się być ze swoimi innymi dziećmi w pojedynkę przez jakiś określony i ten sam czas. Ten czynnik jest bardzo ważny, aby dziecko nie poczuło się, że jest odstawione na dalszy plan.

Korzystaj z ich pomocy

Zaangażuj ich w opiekę nad nowym rodzeństwem. W zależności od ich wieku można przypisać zadania starszym dzieciom. W ten sposób sprawisz, że poczują się ważną częścią rodziny. Oczywiście, jeśli nie chcą tego robić, wskazane jest, abyś ich nie zmuszała.

Naucz je rozumieć

Naucz swoje dzieci znaczenia zrozumienia. Konieczne jest, aby uczyły się rozumieć uczucia innych. W tym momencie pokaż im zalety bycia najstarszym lub najmłodszym.

“Twoje starsze dzieci mogą mieć fałszywe oczekiwania w stosunku do nowego członka rodziny. Dlatego przygotowanie ich tak szybko jak to możliwe może pomóc im uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa. “

Traktuj je jednakowo

Staraj się zapewnić każdemu dziecku jednakowe traktowanie. Chociaż miłość powinna być dzielona równo, w wielu przypadkach będziesz musiała poddać się specjalnemu traktowaniu. W takich okolicznościach będzie to zależało od wieku i osobowości każdego dziecka.

Poproś o pomoc innych dorosłych

Przypomnij rodzinie i przyjaciołom, że nie powinni zostawiać na boku najstarszego dziecka. W przeciwnym razie Twój wysiłek i poświęcenie mogłyby zostać skontrowane lub nawet anulowane przez inną osobę bliską dziecku.

Naucz ich jak się dzielić

Pomóż im rozwijać swoją indywidualność i wzajemnie się szanować. Gdy dorastają, dzieci powinny wiedzieć, jak dzielić przestrzeń z rodzeństwem.

5 Rzeczy, których nie powinnaś robić, kiedy radzisz sobie z tą sytuacją

Jeśli chcesz uniknąć zazdrości po narodzinach rodzeństwa, a jednocześnie promować relacje rodzinne, pamiętaj o tych wskazówkach:

Nie zmieniaj rutyny

Nie zmieniaj rutyny, którą miały Twoje dzieci przed narodzinami nowego dziecka. Zbyt wiele zmian w tym samym czasie może być trudne do przyswojenia. Upewnij się, że w miarę możliwości nowe porody nie pokrywają się z przeprowadzką lub zmianą szkoły.

Nie myśl, że nie chcą rodzeństwa

Unikaj myślenia, że zazdrość jest oznaką, że Twoje dzieci nie chcą młodszego rodzeństwa. W zdecydowanej większości przypadków maluchy pokochają się w nierozerwalny sposób. Jednak to wymaga czasu i dojrzałości.

Unikaj porównań

Nie porównuj swoich dzieci. Niektóre z Twoich komentarzy mogą wydawać się prostą obserwacją, ale sposób, w jaki mówisz, może mieć duży wpływ na Twoje dzieci.

Dziewczynka obrażona na ciężarną mamę

Uważaj jak dobierasz słowa

Unikaj wyrażeń, które wypominają lub nawet źle interpretują ich działania. Na przykład powiedzenie innym dzieciom: “Trzymaj się z dala od dziecka” lub “Nie dotykaj go” może spowodować, że starsze rodzeństwo odrzuci młodszego malucha.

Popraw, tylko jeśli to konieczne

Koryguj nieprawidłowe zachowania i nie pozwól na ich powtórzenie. Niektóre dzieci mogą zwracać uwagę, poniżając, ośmieszając i grożąc dziecku. Chociaż nie powinnaś im wyrzucać uczuć, nie bój się ich skorygować jeśli źle się zachowują.

Krótko mówiąc, unikanie zazdrości, gdy nowe rodzeństwo przychodzi na świat jest praktycznie niemożliwe. Jednak z cierpliwością i uczuciem możesz pomóc swoim dzieciom to opanować. W ten sposób Twoje dzieci nauczą się żyć razem, akceptować swoje obowiązki i wzajemnie się szanować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.