Twój dom jest najlepszym schronieniem emocjonalnym

Twój dom jest najlepszym schronieniem emocjonalnym
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez María José Roldán

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Wszyscy ludzie muszą czuć się chronieni, aby być szczęśliwymi. Ta ochrona pochodzi z bezpieczeństwa, które zapewnia Twój dom. Oprócz tego, że jest to fizyczne schronienie, Twój dom powinien być także schronieniem emocjonalnym. Nie ma lepszego miejsca niż to, w którym czujemy się doceniani, rozumiani, wspierani, a przede wszystkim kochani.

Twój dom jako schronienie emocjonalne

Posiadanie emocjonalnego schronienia jest ważne nie tylko dla dorosłych, ale także okazuje się niezbędne dla dzieci. Maluchy są kruchymi, niewinnymi istotami, które zaczynają rozwijać swoją osobowość i tożsamość, ucząc się przez obserwowanie swoich największych wzorów do naśladowania, czyli swoich rodziców. Nie ma wątpliwości, że dzieci muszą mieć dom, w którym można się emocjonalnie schronić, aby być szczęśliwym i zdrowym.

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci rosły i rozwijały się będąc szczęśliwymi oraz zdrowym ludźmi, musisz stworzyć emocjonalny klimat w swoim domu. Pomoże to im być sobą – gdzie wiedzą, że są szanowane za to, kim są, że mogą czuć się dobrze lub źle, kiedy tylko tego potrzebują… A poza tym muszą także wiedzieć, że mają swoją rodzinę u boku, na dobre i na złe. To właśnie rodzina będzie ich największym systemem wsparcia.

Rodzina spędzająca czas razem

Dom schronienia emocjonalnego może być po prostu nasz. W tym miejscu możemy rozwijać się i dojrzewać, aby uwolnić się od osądu, etykiet i potrzeby wskazywania palcami. Dom składa się z zaufania, przyzwyczajeń, rutyn i norm, które należy rozumieć i nie przeoczyć. Ważny jest wzajemny szacunek, zrozumienie i modelowanie dobrego zachowania. W domu członkowie rodziny powinni zawsze czuć unoszącą się miłość w powietrzu.

Inteligencja emocjonalna i edukacja

Jako schronienie emocjonalne, dom powinien zawierać pewne kluczowe elementy: empatię, asertywność, samokontrolę, życzliwość, szacunek, zaufanie, komunikację i miłość. Ważne jest, aby zadbać o siebie emocjonalnie po to, by zapewnić ogólne dobre samopoczucie reszty ludzi mieszkających w domu. Dlatego właśnie inteligencja emocjonalna musi być częścią codziennego życia.

Zarówno w domu z dziećmi niezbędna jest edukacja emocjonalna. Dzieci muszą się uczyć i rozumieć własne emocje oraz innych ludzi. Maluchy to niestety osoby, które najbardziej cierpią, gdy doświadczają konfliktów w domu. A co najgorsze, ponoszą największą szkodę, ponieważ może to zakorzenić się w ich osobowości jako negatywne tendencje do dźwigania dużego obciążenia emocjonalnego.

Konflikty są nieuniknione. Nawet najlepsze rodziny doświadczają ich w domu. Aczkolwiek sekret polega na nauce radzenia sobie z tymi konfliktami i wyciągnięciu z nich lekcji, aby znaleźć rozwiązania, które w przyszłości nie będą miały negatywnego wpływu na te same problemy.

Jednym ze sposobów stawienia czoła konfliktom jest mówienie o nich z uczciwością i szczerością. Ponadto, ważne jest wyrażanie głośno emocji i uczuć, które ten problem wywołały.

Jak uczynić Twój dom dobrym schronieniem emocjonalnym?

Aby uczynić Twój dom dobrym emocjonalnym schronieniem, najpierw musisz zajrzeć do swojego serca. Uświadom sobie, że im lepiej się czujesz i jesteś szczęśliwsza, tym bardziej pozytywną energię uwalniasz. Jeśli czujesz się wspaniale, będziesz się dobrze zachowywała, a wszyscy wokół Ciebie też to zauważą. Jeśli czujesz się źle, będziesz musiała szukać rozwiązań, aby te negatywne uczucia nie pochłonęły całej Ciebie. Zwróć uwagę na swoje interakcje z innymi ludźmi i ze sobą.

Twój dom z papieru

Innym pomysłem jest możliwość traktowania swojej rodziny tak, jakby nagrywały Cię kamery wideo. Czemu? Z tego powodu, że jeśli jesteś świadoma innych ludzi, którzy Cię widzą i osądzają, prawdopodobnie będziesz starać się najlepiej zachowywać, będziesz bardziej przyjazna i potraktujesz swoją rodzinę i siebie z całą swoją miłością.

Możesz także zacząć zwracać uwagę na to, co mówisz i na sposób jak to wypowiadasz. Powinnaś odnosić się do innych z miłością i szacunkiem. Każdy lubi rozmawiać w przyjacielski sposób, pełen uczuć. Nie pozwól, aby stres, rutyna lub zły nastrój pozwoliły Ci przyzwyczaić się do ostrego mówienia do tych, których najbardziej kochasz. Zaufanie zdobywa się poprzez szacunek. Więc szanuj innych i rozmawiaj z nimi z taką samą miłością, z jaką chciałabyś być traktowana.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carpena, A. (2008). Emociones y salud. Aula de Innovación Educativa, 173-174 (pp. 61-64).
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Navas, M. D. C. O. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de orientación y psicopedagogía, 21(2), 462-470. https://www.redalyc.org/pdf/3382/338230785025.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.