Rodzicielstwo bliskości: przygotuj się na wyzwania
Chociaż rodzicielstwo bliskości nie jest niczym nowym, koncepcja ta stała się popularna w ostatnich latach.
Rodzice, którzy świadomie stosują rodzicielstwo bliskości, często spotykają się z wielką krytyką ze strony otoczenia.
Dzieje się tak dlatego, że społeczeństwa zachodnie, takie jak nasze, cenią sobie przede wszystkim produktywność i niezależność.
Wybór wychowania dzieci zgodnie z teorią rodzicielstwa bliskości oznacza poświęcenie własnej niezależności, aby zaspokoić naturalne (i normalne) potrzeby dziecka.
Przeszkody utrudniające rodzicielstwo bliskości
Żyjemy w społeczeństwie konkurencyjnym, w którym majątek i pozory są ważniejsze niż szczęście. Kiedy wybierasz rodzicielstwo bliskości, decydujesz się oderwać od tego wypaczonego systemu wartości.
Pochwalamy Cię za Twoją decyzję, ale chcemy również dać Ci znać o niektórych trudnościach, z którymi prawdopodobnie będziesz musiała się zmierzyć w przyszłości:
Ścisłe protokoły szpitali
Po pierwsze, zrób wywiad w szpitalu, w którym planujesz urodzić dziecko. Zapytaj szczególnie o wsparcie, jakie zapewniają przy karmieniu piersią. Ważne jest, aby szanowali Twoje pragnienie, aby otrzymać dziecko zaraz po jego urodzeniu.
Ponadto szpital powinien umożliwiać spanie w tym samym pokoju, w którym znajduje się dziecko. Personel medyczny nigdy nie powinien podawać dziecku preparatów bez Twojej zgody.
Innymi słowy, szpital nie powinien decydować o tych sprawach za Ciebie.
Krótkie urlopy macierzyńskie
Wiele matek decyduje się na odejście z pracy w celu pozostania z dziećmi w domu. Coraz więcej spośród nich musi jednak powrócić do świata pracy, aby wspierać swoje rodziny finansowo.
Niestety istnieje wiele przeszkód, które nie pozwalają nam zrównoważyć naszego czasu tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
Pozostawienie dziecka pod czyjąś opieką jest bardzo trudną decyzją. Czasami jednak jest to jedyna opcja, jaką mamy.
Pamiętaj, że Twoje dziecko również odczuje separację. Po powrocie do domu nie należy spieszyć się prosto do kuchni lub do pralni aby zrealizować obowiązki domowe. Poświęć ten czas dziecku, aby zrekompensować mu miniony czas bez Ciebie.
Utrata zaufania do własnych umiejętności
Prawdopodobnie usłyszysz wiele negatywnych opinii na temat tego, jak wychowuje się dziecko: “Nie masz wystarczającej ilości pokarmu, zbyt często trzymasz dziecko na rękach, dziecko płacze, bo jest rozpieszczone, jeśli nadal pozwalasz dziecku spać z Tobą, nigdy nie będzie ono niezależne”.
Przyjaciele, rodzina i obcy mają skłonność do wyrażania własnych opinii na temat tego, co należy robić inaczej. Czasami komentarze te mogą sprawić, że stracisz zaufanie do siebie i swoich decyzji.
Ale pomyśl o tym! Czy ludzie naprawdę potrzebują formuły, butelek, smoczków, fotelików i kojców, aby przeżyć? Czy też przedmioty te zostały stworzone po prostu po to, by zastąpić to, czego naprawdę potrzebują dzieci? Ich mamy?
Jeśli masz trudności, poszukaj informacji. Szukaj pomocy, jeśli jej potrzebujesz. Podążaj za instynktami matki i prawdopodobnie znajdziesz najlepsze rozwiązanie tego, co dręczy Twojego malucha.
Własne wątpliwości i niepewność
Nawet jeśli jesteś posłuszna instynktowi macierzyńskiemu i zachowujesz pewność siebie, wszyscy jesteśmy skłonni mieć wątpliwości.
Przecież bycie matką nie jest łatwe. To ogromna odpowiedzialność, więc to normalne, że zastanawiasz się, czy robisz rzeczy właściwie.
Te same wątpliwości pomogą Ci ocenić siebie i spróbować ulepszyć niektóre obszary.
“Nikt nie jest doskonały. Rodzicielstwo jest szkołą, w której nauka nigdy się nie kończy”.
Społeczna dezaprobata dla metod wychowywania dzieci
Nawet przy najlepszych intencjach opinie z zewnątrz mogą być dość przytłaczające. Przyjaciele i rodzina często nasycają młode matki informacjami i sugestiami, które kończą się obniżeniem ich pewności siebie.
Nie zwracaj zbyt dużej uwagi na wszystkie te głosy. Skoncentruj się na poznawaniu dziecka i naucz się rozumieć jego sygnały.
Ludzie mogą Ci powiedzieć, że Twoje techniki rodzicielskie osłabią Twoje dziecko. Prawda jest jednak taka, że rodzicielstwo daje mu emocjonalne bezpieczeństwo bycia niezależnym dorosłym. Wychowujesz dziecko, które ma zdrową samoocenę.
Twoje rany z dzieciństwa
W zależności od własnego dzieciństwa, rodzicielstwo może spowodować przywołanie ran z przeszłości, którym bardzo trudno jest stawić czoła. Zostanie matką daje niepowtarzalną możliwość odkrycia siebie i odkrywania swojego wewnętrznego dziecka.
Zabliźnij rany, przebacz i ruszaj dalej. Wychowując dziecko z szacunkiem i zrozumieniem, wyrażasz również zgodę na jego akceptację, szacunek i zrozumienie.
“Wybierając drogę szacunku i niestosowania przemocy wobec dziecka, wybierasz tak bardzo potrzebną zmianę w naszym społeczeństwie”.
Nie zapominaj, że bycie rodzicem to codzienna nauka i że wszyscy popełniamy błędy.
Rodzicielstwo bliskości to rodzicielstwo z miłością. I nic, co jest robione z miłością i poświęceniem, nigdy nie może być złe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barudy, J., & Dantagnan, M. (2005). Los buenos tratos a la infancia: Parentalidad, apego y resiliencia. Editorial Gedisa.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Mosquera D, Gonzalez, A (2009) Escala de Apego y Patrones Relacionales.
- Mosquera, D., & González, A. (2013). Del apego temprano a los síntomas del trastorno límite de personalidad. Revista Digital de Medicina Psicosomática y Psicoterapia, 3(3), 1-33. http://www.psicociencias.com/pdf_noticias/Apego_y_TLP.pdf
- Shaffer, D. R., & del Barrio Martínez, C. (2002). Desarrollo social y de la personalidad. Madrid: Thomson.