Problemy ze snem, które dręczą świeżo upieczonych rodziców
Problemy ze snem to największa zmora osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami. Śpią o wiele za mało albo nawet wcale. Pierwsze kilka dni po przyjścia na świat nowego członka rodziny to trudny i wyczerpujący czas, zwłaszcza ze względu na brak pewności odnośnie tego, czy wszystko jest w porządku, i związany z tym odwieczny niepokój.
Wszyscy wiedzą, że noworodek przesypia wiele godzin w ciągu dnia, ale trzeba go również karmić. Jego nawyki są takie same zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Właśnie dlatego pierwsze tygodnie oznaczają konieczność przystosowania się do nowego rozkładu dnia i związane z tym problemy ze snem.
Znaczenie snu w codziennym życiu
Najważniejsze, by zarówno rodzice, jak i dziecko mieli zapewnioną odpowiednią ilość odpoczynku. Chociaż na początku sen z niemowlakiem wydaje się niemożliwy, to można go osiągnąć.
Zarówno osoby, które po raz pierwszy zostały rodzicami, jak i te, którym urodziło się kolejne dziecko, zderzają się na każdym kroku z nowymi i zaskakującymi rzeczami. Należy przede wszystkim zrozumieć, że każde dziecko jest inne, ma własną osobowość, potrzeby i nawyki.
Problemem nie jest to, czy dziecko śpi, ale raczej czy jesteśmy w stanie dostosować swój harmonogram snu do jego i wykorzystać chwilę na odpoczynek. Powiedzieliśmy już, że niemowlę dużo śpi, dlatego postaraj się zmrużyć oko razem z nim. Czasem jednak może być to niemożliwe, a rodzice zaczynają mieć problemy ze snem.
Czy mama śpi więcej od taty?
Z niektórych badań wynika, że mamy śpią więcej od ojców. Często śpią parę godzin w nocy i ucinają sobie drzemkę w ciągu dnia, gdy dziecko śpi. Ojcowie często muszą pracować w ciągu dnia, mimo tego, że w nocy nie zaznali zbyt wiele odpoczynku.
Wiadomo, że niemowlęta przesypiają większość dnia, budząc się jedynie na karmienie lub gdy coś im dolega. Dlatego mamy mogą spać więcej, ale w sposób bardzo przerywany. Taki odpoczynek może doprowadzić do jeszcze większego wyczerpania.
Problemy ze snem rodziców: jak im zaradzić?
- Wykorzystuj wszystkie możliwości odpoczynku. Śpij zawsze, kiedy masz taką możliwość, nawet jeśli to tyko parę minut. Zawsze możesz odpocząć, kiedy dziecko śpi. Niedobór snu prowadzi do zwiększenia uczucia zmęczenia, wahania nastrojów i rozdrażnienia. Dlatego powinnaś wykorzystywać każdą chwilę na odpoczynek.
- Zachowaj cierpliwość. Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia niemowlęta często mają już wyrobiony rytm dobowy. W niektórych przypadkach potrafią przespać nawet całą noc albo kilka godzin z rzędu. Z czasem nie będzie trzeba ich także tak często karmić. Musisz być cierpliwa. Pierwsze kilka miesięcy życia dziecka może dać Ci w kość, ale dasz radę je przetrwać. Pamiętaj, że w końcu będziesz miała więcej wytchnienia. Kiedy niemowlę znajdzie swój rytm dobowy, będziesz mogła w końcu odpocząć i wyspać się.
- Bądźcie zgraną drużyną. Jedna z zalet bycia w związku i wspólnego mieszkania to możliwość współpracy. Podział obowiązków między dwie osoby to bardzo dobry pomysł. Jedna z najczęściej stosowanych strategii to wstawanie na zmianę w nocy, by zająć się maluchem. Oznacza to, że jednej nocy do dziecka wstaje mama, kolejnej – tata. Dzięki temu będziecie odrobinę mniej zmęczeni. Jednak sen często jest niemożliwy, jeśli dziecko głośno płacze.
Problemy ze snem – co jeszcze można zrobić?
- Pomóż dziecku odpocząć. Są dwa rodzaje dzieci: takie, które śpią dobrze i takie, które płaczą w nocy. Ciągłe uspokajanie maluszka może być trudne, ale istnieją techniki, które Ci w tym pomogą. Zalecamy śpiewanie, wspólne słuchanie muzyki lub bujanie się na krześle. Dzieci, które śpią porządnie, będą budziły się tylko wtedy, gdy będą głodne lub trzeba im będzie zmienić pieluszkę. W takim przypadku rodzice mogą pospać odrobinę lepiej.
- Zadbaj o lepszą dietę. Musisz spożywać pokarmy, które pomogą utrzymać organizm w dobrym stanie i zapewnią odpoczynek. Unikaj kawy, coli, a nawet czekolady, bo znajduje się w nich teobromina i kofeina. Czasem niewłaściwa dieta może zakłócać odpowiedni odpoczynek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Betancourth, C. (2020, 6 enero). 10 alimentos que ayudan a dormir mejor. Recuperado de https://mejorconsalud.as.com/10-alimentos-que-ayudan-dormir-mejor/
- Escaño, A. (2017b, 17 abril). Cuando nace el hijo, también nacen los padres. Recuperado de https://lamenteesmaravillosa.com/cuando-nace-el-hijo-tambien-nacen-los-padres/