Pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu - dlaczego jest ważne?

Dlaczego rodzice powinni pożegnać się z dzieckiem przed wyjściem z domu? Jakie pozytywne rezultaty może przynieść poświęcenie czasu na pożegnanie, przytulenie i danie buziaka? W dzisiejszym artykule rozwiejemy kilka powszechnych mitów w tej kwestii. 
Pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu - dlaczego jest ważne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu to tak bardzo ważny element dnia? Wielu rodziców postanawia pominąć ten krok, prosząc kogoś innego o zajęcie czymś dziecka do czasu, gdy oni ukradkiem szybko opuszczą dom. Pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu nie jest jednak czynnością, którą należy pomijać.

W momencie gdy rodzice opuszczają dom, dzieci zaczynają płakać na cały głos. Dzieje się tak dlatego, że nie chcą rozłąki z rodzicami. Płacz nastąpi niezależnie od tego, czy pożegnamy się z dzieckiem czy nie. Jest to tylko kwestia czasu, ponieważ maluch prędzej czy później zauważy brak rodzica.

Pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu nie sprawi oczywiście, że dziecko nie będzie płakać, wręcz przeciwnie… Niesie ze sobą jednak liczne korzyści, o których opowiemy Ci w dzisiejszym artykule.

Pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu – dlaczego należy to robić?

Moment rozstania z rodzicami zawsze jest dla dziecka chwilą trudną. Przywiązanie jakie do istnieje między rodzicami a dziećmi jest tak silne, że czasami nawet kilkugodzinna rozłąka wywołuje głębokie uczucie smutku zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Istnieje jednak pewna istotna różnica między dziećmi a dorosłymi – maluchy nie są w stanie ukrywać ani tłumić swoich emocji, dlatego w bardzo wyraźny i zdrowy sposób okazują swoje rozczarowanie, żal czy smutek. Płaczą – i to na cały głos!

Oczywiście, rodzice nie mają ochoty oglądać swoich dzieci w takim stanie. Dlatego bardzo często decydują się na pominięcie kroku jakim jest pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu. Możliwie jak najszybciej wymykają się z domu, żeby nie wywołać w dziecku całej fali negatywnych emocji jakie wiążą się choćby z chwilowym rozstaniem z rodzicami.

Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że choć dziecko nie będzie płakać w momencie opuszczenia domu przez rodziców, ich nieobecność odczuje jeszcze bardziej. Dlaczego? Gdy uświadomi sobie, że rodziców nie ma w pobliżu, poczuje się porzucone i opuszczone, co jeszcze pogłębi jego lęk przed rozstaniem i wzmocni przywiązanie.

Mama całuje dziecko

Negatywne konsekwencje wychodzenia ukradkiem

Jak już wykazaliśmy w powyższej części artykułu, więź jaka istnieje między rodzicami i dziećmi w pierwszych miesiącach i latach życia jest naprawdę bardzo silna. To właśnie rodzice uczą dzieci o tym, na czym polega wychowanie, ochrona i prawdziwa miłość.

Gdy dziecko jest oddzielone od rodziców, oczywiste jest, że za nimi tęskni. Niezależnie od tego, jak dobrze zajmuje się nim niania lub inni członkowie rodziny, dziecko traci swoje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ nie ma przy nim najważniejszych osób w jego życiu.

Oczywiście, w młodym wieku dzieci nie są w stanie zrozumieć, dlaczego nie ma przy nich rodziców i dlaczego muszą oni wyjść. Co jednak podkreślają naukowcy, sytuacja taka budzi w nich uczucie osamotnienia, porzucenia, niepokoju, złości i braku poczucia bezpieczeństwa.

Te negatywne uczucia nie tylko nawarstwiają się, ale też za każdym razem, gdy rodzice znów pojawią się przy dziecku, będzie ono do nich jeszcze bardziej przywiązane – z czasem więź ta stanie się wręcz niezdrowa. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w ich umyśle zaczyna się utrwalać wiadomość, że rodzice w każdej chwili mogą porzucić dziecko pozostawiając je samemu sobie.

“Czasami kilkugodzinne rozstanie powoduje smutek nie tylko u dzieci, ale również u rodziców.”

Pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem z domu – jak powinno wyglądać

Pytanie jakie naturalnie się rodzi w tej sytuacji to: co zrobić? Oczywiste jest, że rodzice nie chcą widzieć, jak ich dziecko płacze. Istnieją jednak dwie kwestie, o jakich należy w tym kontekście pamiętać. Po pierwsze, dzieci płaczą, ponieważ jest to jedyny i najskuteczniejszy sposób komunikacji. Po drugie, jest to sposób na uwolnienie się od stresu i napięć.

Gdy dziecko płacze, oświadcza nam, że czuje się smutne, ponieważ wychodzimy z domu. Z czasem jednak zrozumie, poprzez rytuały pożegnania i przywitania, że każde wyjście rodziców będzie mu wcześniej zapowiedziane. Nie będzie więc niespodziewanych chwil porzucenia. Zrozumie też, że rodzice zawsze wracają.

Płaczące dziecko

Może pomysł ten wydaje Ci się abstrakcyjny. Jak jednak zapewniają psychologowie, nie należy sądzić, że nasze dzieci rozumieją niewiele. W rzeczywistości postrzegają i odbierają więcej niż by się nam mogło wydawać. Ucz zatem swoje dziecko poprzez: “Witaj” i “Do widzenia”.

Można również bawić się z dzieckiem – na przykład w chowanego. Będzie to dobra zabawa przydatna do przyzwyczajania malucha do nieobecności rodziców. Stanie się ona zwykłym elementem dnia, a nie czymś, czego należy się bać.

Co więcej, rodzice muszą zrozumieć, że pożegnanie z dzieckiem przed wyjściem pomaga mu lepiej rozumieć swoje otoczenie. To z kolei przyczyni się do ukształtowania u niego zrównoważonego zdrowia psychicznego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.