Organizacja - jak nauczyć dzieci porządku

Organizacja swojej przestrzeni i czasu to niezwykle ważna umiejętność. Warto jest pomóc dziecku ją opanować jak najszybciej.
Organizacja - jak nauczyć dzieci porządku
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Z wielu powodów bardzo ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat nauczyły się organizować swoje otoczenie i swoje zadania. Dobra organizacja jest niezbędna do rozwijania poczucia odpowiedzialności, pewności siebie oraz innych pozytywnych cech.

Zdolności planowania będą dla nich ważne także w życiu dorosłym. Jednak to w dzieciństwie musimy opanować podstawowe zasady i nauczyć się reguł. W rzeczywistości jest to niezbędne narzędzie do prawidłowego rozwoju i asymilacji w świecie, który młodzi ludzie dopiero zaczynają odkrywać. Jak możemy nauczyć dzieci organizacji i porządku?

Wszyscy wiedzą, że dzieci same w sobie nie są zorganizowane. W rzeczywistości często są źródłem chaosu, ponieważ lubią wyjmować i rozrzucać wokół wszystkie swoje zabawki i nawet przedmioty dorosłych. Dlatego ważne jest, aby tworzyć techniki organizacyjne już od najmłodszych lat i zachęcać dzieci do organizowania swojej przestrzeni.

Dowiedz się, dlaczego organizacja jest tak ważna i jak możesz nauczyć dzieci, jak planować swój czas i przestrzeń! W tym artykule pokażemy ci kilka porad i wskazówek jak tego dokonać.

Nauczanie zorganizowania dzieci: organizacja czasowa i przestrzenna

Organizacja jest ważna w życiu dziecka, ponieważ pomaga mu uporządkować swoją przestrzeń i czas do nauki. Stwarza również poczucie bezpieczeństwa i pozwala dziecku zebrać myśli i je zrozumieć. W rezultacie konieczne jest, aby ich świat był zorganizowany czasowo i w przestrzeni.

8 pomysłów, jak nauczyć dzieci organizować przestrzeń i czas wolny

 

Niewłaściwa organizacja

Organizacja przestrzeni

Kiedy mówimy o organizacji przestrzeni, mamy na myśli potrzebę zrównoważenia środowiska dziecka. Co to oznacza w praktyce? To niekoniecznie oznacza piękną i estetyczną przestrzeń jak z żurnala, ale raczej praktyczną i funkcjonalną.

Najlepiej jest tak układać rzeczy, aby dzieci mogły łatwo korzystać z zabawek i rzeczy dla nich przeznaczonych. Ważne, aby nie  miały na przykład dostępu do chemikaliów, elektroniki czy ostrych przedmiotów.

Organizacja ich przestrzeni da im pewną autonomię. Wiedza, gdzie się znajdują określone przedmioty, pomoże im rozwinąć niezależność. Aby to zrobić, jako rodzic, możesz pomóc dziecku samodzielnie organizować i przechowywać rzeczy.

Jeśli w środowisku nie ma organizacji przestrzennej, twoje dziecko nie nauczy się samodzielnie sprzątać. Jeśli jednak wszystko jest zorganizowane, łatwiej im będzie wiedzieć, jak uporządkować swoje rzeczy i utrzymać je w czystości.

 

Organizacja czasowa

Możesz ustanowić organizację poprzez harmonogramy i rytuały już od pierwszych dni, kiedy twoje dzieci są jeszcze małe. Pozwoli to uniknąć marnowania czasu. Na przykład tworzenie określonych rutyn i pór jedzenia, kąpieli i spania jest ważne dla ich rozwoju i poczucia bezpieczeństwa.

Znajomość rutyny pomaga zapewnić dzieciom poczucie, że wiedzą co powinno się w ciągu dnia wydarzyć. Dlatego muszą wiedzieć, że jest czas na jedzenie, zabawę, spanie i wychodzenie na spacery, oraz że powinny przestrzegać czasu tych określonych czynności.

Pomysły na nauczenie dzieci organizacji

Oto kilka pomysłów, które możesz wprowadzić w życie, aby nauczyć maluchy organizacji. Zwróć na nie uwagę!

Daj im osobistą przestrzeń

Jeśli masz jedno dziecko, będzie to stosunkowo łatwe zadanie. Pokój dziecięcy może być jego osobistą przestrzenią – swoistą świątynią. Jeśli jednak dzieci dzielą pokój z rodzeństwem, ważne jest, aby zarezerwować choćby jeden kącik po części dla każdego dziecka.

Na przykład możesz dać każdemu dziecku osobną szafkę, własne łóżko i schowek na jego rzeczy. W ten sposób mogą szanować swoje rzeczy, dbać o nie i poczują się odpowiedzialne za przestrzeń, która się im należy.

 

Sporządź harmonogram posiłków, pory snu, zabawy i kąpieli

Każdy tydzień jest inny, a rodziny zwykle mają różne harmonogramy w weekendy i w dni robocze. Warto jest być elastycznym, ale i zorganizowanym. Ważne jest, aby nie wprowadzać żadnych nagłych zmian, ponieważ może to być dezorientujące dla dzieci. Raczej stopniowe zmiany i drobne kroki, pozwolą im powoli się przyzwyczaić.

Niech dzieci także uczestniczą w pracach domowych

Możesz pozwolić swoim dzieciom współpracować przy zadaniach, które są już zdolne wykonać samodzielnie. Na przykład, dając im ubrania, które mogą powiesić na wieszaku, pomóc w ścieleniu łóżka, odkładaniu butów i wkładaniu brudnych ubrań do prania.

8 pomysłów, jak nauczyć dzieci dobrej organizacji

Bałagan

Sortuj zabawki według kategorii

W pokoju dziecięcym możesz ułożyć zabawki w szufladach lub pojemnikach w zależności od rodzaju zabawki. Ułatwi to szukanie określonej gry. Dzieci będą dokładnie wiedzieć, gdzie szukać i nie będą robić bałaganu we wszystkich szafkach.

To samo możesz zrobić w przypadku książek i przyborów szkolnych. Później trzeba dopilnować, aby dziecko odkładało wszystko na swoje miejsce.

Organizacja przestrzeni tak, aby wszystko było na wyciągnięcie ręki

Wszystkie przedmioty i gry, które są najczęściej używane, należy zorganizować tak, aby były dla dzieci łatwo dostępne. W ten sposób nie będą musiały prosić o pomoc za każdym razem, gdy czegoś potrzebują. To pomoże im się  usamodzielnić i dać więcej wytchnienia rodzicom.

Organizacja zabawek i gier

Od czasu do czasu przejrzyjcie razem wszystkie gry i zabawki – być może część jest już popsuta lub dziecko już nich wyrosło. Warto zrobić miejsce na te, którymi dziecko rzeczywiście się bawi. W ten sposób wszystko nie jest spiętrzone w pokoju lub na podłodze.

Porządkowanie i organizacja ubrań

Jeśli Twoje dziecko od dłuższego czasu nie porządkuje swoich ubrań – czas to zmienić. W zależności od wieku i dojrzałości można przydzielać coraz trudniejsze zadania. Młodsze dzieci mogą sortować skarpetki, a starsze – całą szafę. Tylko do czystej i uporządkowanej szafy odkładamy uprane i poskładane ubrania.

Możesz pomóc dziecku posortować odzież letnią i zimową oraz wyrzucić zniszczoną. Jest to ważne – w przepełnionej szafie, nie ma miejsca na czyste i poskładane ubrania.

Zaniedbania w tym obszarze mogą prowadzić do uciążliwych stosów ubrań na podłodze. W rezultacie najlepiej jest upewnić się, że ubrania są na odpowiedniej wysokości, aby dziecko miało do nich dostęp i mogło samo je schować. Jest to ważna umiejętność – kiedy dziecko pojedzie na obóz lub kolonie, będzie musiało samo sobie radzić i ważne wtedy będą umiejętności porządkowania swoich ubrań.

Naucz je, że przed przejściem do następnej czynności muszą posprzątać po wcześniejszej

Twoje dziecko musi zrozumieć, że musi posprzątać i poukładać swoje zabawki, zanim przejdzie do następnej czynności, takiej jak zjedzenie kolacji, obejrzenie filmu lub wyjście do parku. W ten sposób żadne rzeczy nie zgubią oraz nie będą mu utrudniać innych zabaw.

Korzyści z nauki organizacji dzieci

Kiedy poznaliście już kilka ważnych aspektów organizacji w życiu dzieci oraz tego, jak kilkoma prostymi wskazówkami możemy je jej nauczyć- czas wdrożyć teorię w praktyczne zadania. Nie wahaj się i zacznij pracować nad tym ze swoimi dziećmi jak najszybciej.

Im wcześniej dziecko nauczy się organizacji tym szybciej odkryje jak wiele korzyści może mu ona przynieść! Począwszy od odnajdowania i dbania o swoje ulubione przedmioty i zabawki, aż po  uzyskanie lepszych ocen w szkole.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.