Nieobecny ojciec – 5 cech charakterystycznych
Dzisiejszy artykuł dotyczy niektórych z najczęstszych cech tzw. nieobecnych ojców i ich zachowaniu wpływającym na zdrowie psychiczne ich dzieci. Miłość, wsparcie, autorytet i przykład ojca są naprawdę niezastąpione i niezbędne. Pojęcie nieobecny ojciec to problem o którym coraz więcej się mówi.
To dlatego dorastanie bez ojca tworzy pustkę i rany, które dziecko zabiera ze sobą w dorosłe życie. Blizny te wpływają na emocje, relacje, osobowość i poczucie własnej wartości. Nieobecny ojciec to potencjalny problem na całe życie.
Ojcowie mylnie otrzymali drugorzędną rolę w wychowywaniu rodziny i dziecka. Ich rola w rodzicielstwie opiera się zwykle na zapewnieniu wsparcia finansowego. Uważamy jednak, że ten sposób widzenia ojców powinien się zmienić.
Badanie wykonane przez Międzynarodowy Ruch Ojcostwa przedstawia negatywne skutki nieobecności ojca u dzieci. Dorastanie bez ojca może wpływać na przyszłe związki, czynniki ekonomiczne, a nawet zdrowie fizyczne i psychiczne.
Organizacja uważa to za kwestię interesu publicznego, która kosztuje Amerykę 100 miliardów dolarów rocznie w programach społecznych i edukacyjnych.
Należy pamiętać, że czasami ojcowie nie uczestniczą w życiu córki czy syna, nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że inne czynniki zabraniają im bycia częścią życia ich dziecka.
Na przykład mogą nie mieć zdrowych relacji z byłą żoną, mogą być w wojsku lub często podróżować do pracy.
Matki i społeczeństwo powinny dawać ojcom większą rolę w wychowywaniu swoich dzieci. Promowałoby to ojcostwo z odpowiedzialnością i kompromisem.
Ważne jest, aby każdy ojciec zaczął postrzegać siebie jako istotną osobę w życiu swoich dzieci. Tata jest niezbędny w życiu każdego maluszka.
Nieobecny ojciec – 5 cech które go charakteryzują
Pracoholizm
Jest obecny ale jakby go nie było. Zwykle pracuje po 12 godzin dziennie a z dziećmi spędza tylko kilka minut.
Żegna się z dziećmi rano, kiedy wychodzą do szkoły. Wraca do domu z pracy, gdy dzieci już śpią i nie może się z nimi bawić ani rozmawiać.
Ten rodzaj nieobecności jest bardzo częsty w dzisiejszych czasach. Materialne pragnienia i potrzeba rozwoju zawodowego sprawiają, że rodzina i więź z dziećmi jest zagrożona i schodzi na drugi plan.
Równowaga jest tutaj kluczem. Jakość spędzonego czasu może zrekompensować ilość. Jeśli identyfikujesz się z tą cechą, spróbuj zrekompensować swoją nieobecność przez kontakt wirtualny.
Zadzwoń, wyślij e-mail, wiadomość na czacie, bądź aktywny w mediach społecznościowych razem z rodziną. Te metody pozwolą Ci na interakcję z nimi.
Podczas wieczorów i weekendów spróbuj odciąć się od pracy, telefonu komórkowego, e-maila i poświęć 100% uwagi swoim dzieciom.
Brak empatii
Nieobecny uczuciowo lub fizycznie ojciec to taki, który nie odczuwa empatii. Ma on bardzo słaby związek emocjonalny z dziećmi i ludźmi wokół niego. Taki człowiek skupia się na sobie i utrzymuje powierzchowne relacje bez dogłębnej znajomości.
Tego typu ojca w ogóle nie ma w pobliżu swoich dzieci, ponieważ nie chce tam być. Ojcostwo jest im obce i pełne kompromisów. Nie działa, myśląc o innych. Nie stawia się w sytuacji drugich.
Taki typ osoby ogólnie rzecz biorąc, ucieka przed odpowiedzialnością jaka idzie za faktem bycia rodzicem. Utrzymuje słabe więzi emocjonalne z dziećmi. Zostawia ciężar wychowywania ich na matce.
Niedojrzałość emocjonalna
Ta cecha związana jest z brakiem empatii. Jest to kolejny powód, dla którego ojciec może być nieobecny i nie podekscytowany obowiązkiem bycia rodzicem.
Emocjonalnie niedojrzali ludzie mają trudności z relacjami z innymi ludźmi. Boją się zobowiązań i tworzą toksyczne związki.
Niedojrzałość emocjonalna może być skutkiem traumy z dzieciństwa lub wieku nastoletniego. Taki człowiek może replikować rolę, jaką jego bezinteresowny ojciec grał w opiece nad swoimi dziećmi.
Dojrzałość emocjonalna oznacza bycie szczęśliwym i bezpiecznym oraz posiadanie zdrowych i zrównoważonych relacji. Człowiek który nie ma dojrzałości emocjonalnej, boi się rozwijać.
Żyje tak, jakby nadal był nastolatkiem i nie potrafi skutecznie wyrażać swoich emocji.
Nieodpowiedzialność
To typ ojca, który nie zwraca uwagi na rozwój swoich dzieci. Nie ma go w pobliży gdy są chore lub gdy celebrują jakieś osiągnięcie. Po prostu go nie ma.
To człowiek który postanawia zignorować fakt, że jest ojcem. Próbuje uciec przed odpowiedzialnością wychowywania dziecka.
Egocentryzm
Ojciec skoncentrowany na sobie, zapomina o swoich dzieciach. Robi plany na życie, nie biorąc pod uwagę swoich dzieci. Stawia na pierwszym miejscu inne rzeczy nad rodziną, takie jak wyjście z przyjaciółmi lub praca nad projektami. Nieobecny ojciec tego typu mimo, że fizycznie przebywa z dziećmi to tak jakby go nie było.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Torres Arellano, E. V. (2015). Ausencia de la madre y su incidencia en el desarrollo socio-educativo en niños y niñas de 4 años (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil Facultad de Filosofía, Letras y Ciencias de la Educación). http://repositorio.ug.edu.ec/bitstream/redug/14516/1/Torres%20Arellano%2c%20Elizabeth.pdf
- Cartuche Cajamarca, Z. X., & Cacay Cacay, M. C. (2009). La ausencia de la figura paterna o materna y su incidencia en el comportamiento socio-afectivo de niños y niñas de primer año de educación básica de la escuela ‘18 de Noviembre’y Jardín de Infantes ‘José Miguel García Moreno’, de la ciudad de Loja, periodo 2008–2009” (Bachelor’s thesis). https://dspace.unl.edu.ec/jspui/bitstream/123456789/3443/1/CARTUCHE%20ZOILA%20-%20CACAY%20MAYRA.pdf
- Cabrera Arguello, A. (2014). Importancia de la figura materna en el desarrollo de una personalidad segura durante la etapa escolar temprana. Conexion, 2.
- Stern, D. (2014). Vinculo afectivo madre e hijo. Cosas de la Infancia.
- Rodríguez Martínez, N. C. (2010). Los efectos de la ausencia paterna en el vínculo con la madre y la pareja (Master’s thesis, Facultad de Psicología). https://repository.javeriana.edu.co/handle/10554/1281
- Gordon Coca, M. G. (2013). La ausencia de la figura paterna y su influencia en el desarrollo emocional de los niños/as de pre kinder del centro de estimulacion y desarrollo infantil bilingüe gymbore garden de la ciudad de ambato en el periodo trimestral enero marzo 2011 (Bachelor’s thesis). https://repositorio.uta.edu.ec/handle/123456789/3968