Nauka sztuki w domu: dlaczego warto ją wspierać?
Sztuka pozwala dziecku rozwijać się nie tylko pod względem motorycznym, ale także umożliwia zrozumienie samego siebie i lepsze wyrażanie własnych uczuć. Co więcej, sztuka to doskonałe narzędzie do poszerzania wiedzy. Właśnie dlatego nauka sztuki w domu odgrywa tak znaczącą rolę.
Twórczość to sposób wyrażanie siebie i świata, a sposób, w jaki jest odbierana, również stanowi formę ekspresji. Tworzenie sztuki to działanie, które pomaga wyrazić pomysły, przeprowadzać doświadczenia, pokazywać uczucia lub marzenia. Właśnie dlatego nauka sztuki w domu jest tak istotna – bo pomaga nam odczuwać możliwość eksperymentowania i wchodzenia w interakcje ze światem.
W okresie dzieciństwa maluch powinien mieć możliwość rozwijania wyobraźni w ramach jednej lub kilku dziedzin: malowania, rysowania, rzeźbienia, muzyki, teatru lub tańca.
Sztuka w mózgu człowieka
Na poziomie fizjologicznym mózg człowieka składa się z dwóch półkul: lewej i prawej.
- Lewa półkula odpowiada za myślenie logiczne, wyciąganie wniosków i inne procesy analityczne. Dlatego też jest związana z działaniami matematycznymi, czytaniem i nauką.
- Prawa półkula jest wykorzystywana w postrzeganiu emocji, intuicji i kreatywności. Ta część mózgu jest używana przez osoby zaangażowane w działania kreatywne, na przykład tworzenie sztuki.
Stymulacja i ćwiczenie prawej półkuli sprawiają, że połączenie między oboma częściami mózgu staje się silniejsze. Z tego powodu nauka sztuki w domu od jak najmłodszego wieku odgrywa tak ważną rolę. W końcu wspomaga rozwój umiejętności umysłowych maluszka. Dzięki temu dziecko będzie w stanie jak najlepiej wykorzystać drzemiący w nim potencjał, nie tylko w szkole, ale i w późniejszym życiu.
Technika nie jest najważniejsza
Jeśli chodzi o nauczanie sztuki w domu, techniki nie są najważniejsze; powinnaś zwracać uwagę na komfort malucha i dać mu możliwość swobodnego tworzenia. Nie narzucaj wykonywania skomplikowanych zadań, ale daj mu pole do skorzystania z wielu możliwości.
Narzędzia, jakich będzie używać Twoja pociecha, powinny być łatwe do opanowania, abyś Ty mogła nauczyć dziecko, jak się nimi posługiwać, a maluch był w stanie korzystać z nich samodzielnie. Nie oznacza to, że ma wykonać arcydzieło. Przede wszystkim powinien cieszyć się procesem tworzenia. To pomoże mu w rozwoju myślenia lateralnego.
Nauka sztuki w domu i jej znaczenie
Dziecko jest w stanie nauczyć się wielu rzeczy za pomocą sztuki, jeśli będzie ona traktowana jako zabawa. Pomoże mu odkrywać otaczający go świat, zadawać pytania i obserwować, jak różne rzeczy działają.
Sztuka pozwala maluchowi być sobą, podejmować decyzje, zastanawiać się nad pomysłami i eksperymentować z wyobraźnią.
- Sztuka pomaga dziecku wyrażać siebie.
- Dobrze przyciąga uwagę.
- Wspomaga rozwój umiejętności umysłowych.
- Pomaga w rozwoju motoryki małej i dużej (w zależności od wybranej dziedziny).
- Doceniając kreatywność dziecka sprawisz, że będzie czuło się ważne i akceptowane, co przekłada się na wyższy poziom poczucia własnej wartości.
W jaki sposób sztuka pomaga dziecku?
1. Rozwój fizyczny
Tworzenie sztuki wspiera rozwój mięśni dziecka oraz koordynacji ręka-oko. Dotyczy to zwłaszcza dziedzin, które wymagają wykorzystania umiejętności z zakresu motoryki małej.
2. Rozwój społeczny
Kiedy dzieci współpracują tworząc sztukę, uczą się dzielić, wchodzić w interakcje z innymi i ponosić odpowiedzialność za sprzątanie i odkładanie na miejsce materiałów. To z kolei odbija się pozytywnie na nauce życia w społeczeństwie.
3. Rozwój umysłowy
Maluchy mogą nauczyć się wielu rzeczy eksperymentując. Mogą na przykład odkryć, że gdy połączą dwa kolory podstawowe, otrzymają nowy kolor pochodny.
4. Rozwój emocjonalny
Sztuka pomaga dziecku wyrażać jego pomysły w inny sposób niż tylko za pomocą mowy. Może rysować obrazki o zaburzonych proporcjach, akcentując to, co jest dla niego istotne.
Na co zwrócić uwagę?
Zazwyczaj w szkołach nie poświęca się wystarczająco dużo czasu na kreatywną naukę i wykonywanie projektów z dziedziny sztuki.
Czas poświęcony na zajęcia artystyczne jest dość ograniczony, bo są one uznawane za coś, co odciąga uwagę i pozwala się zrelaksować, a nie są jako narzędzie do nauki. Właśnie dlatego nauka sztuki w domu odgrywa tak dużą rolę.
Kładzenie nacisku na sztukę nie oznacza, że należy zrezygnować z innych rodzajów nauki, ani tego, że maluch powinien poświęcić jej cały swój czas. Chodzi o to, by odpowiednio wykorzystać to doskonałe narzędzie i osiągnąć zrównoważony rozwój.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Silva, E. A. da, Oliveira, F. R., Scarabelli, L., Costa, M. L. de O., Oliveira, S. B., & Vera Lúcia Lins Sant’Anna. (2010). Fazendo arte para aprender : A importância das artes visuais no ato educativo. Pedagogia Em Ação.
- Camargo, D., & Finck, S. C. M. (2010). A dança inserida no contexto educacional e sua contribuição para o desenvolvimento infantil. InterMeio.
- Orellana Alvarado, F. L. (2018). El arte en el desarrollo integral del niño. Realidad y Reflexión, 2018 Año. 18, N° 47, p 86-91. http://ri.ufg.edu.sv/jspui/handle/11592/9113
- Alvarado, F. L. O. (2018). El arte en el desarrollo integral del niño. Realidad y Reflexión, 86-91. https://www.camjol.info/index.php/RyR/article/view/6277
- Rodriguez Carrera, K. E. (2013). Las artes plásticas como medios de desarrollo de la motricidad fina en los niños y niñas de 4 y 5 años de la sección pre-escolar del Colegio Johannes Kepler año lectivo 2012-2013 (Bachelor’s thesis, UNIVERSIDAD TECNOLOGICA EQUINOCCIAL. FACULTAD: EDUCACIÓN A DISTANCIA). http://192.188.51.77/handle/123456789/10933