Nauka dyscypliny w 7 kluczowych punktach. Warto przeczytać!

Nauka dyscypliny w 7 kluczowych punktach. Warto przeczytać!

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2018

Jako rodzice powinniśmy wiedzieć, że nauka dyscypliny opiera się na kilku kluczowych punktach. Oczywiście nie wszystkie dzieci są takie same i możemy nie być w stanie zastosować wszystkich rekomendacji, o których usłyszymy lub przeczytamy. Jednak pamiętajmy, że wszystkie te porady są użyteczne, godne refleksji i otwarte na własną interpretację.

Powszechnie wiadomo, że dzieciństwo jest skomplikowanym etapem, na który składa się rozwój fizyczny i psychiczny. Najwcześniejsze lata dziecka kształtują także osobowość, dobre nawyki i zachowanie.

W tym czasie istotną rolę odgrywa również nauka dyscypliny, która jest niezbędna w każdym etapie życia.

7 porad, aby nauka dyscypliny była owocna i satysfakcjonująca

Jako rodzice mamy wyzwanie promowania optymalnego rozwoju naszych dzieci. Musimy zrównoważyć nasze relacje z nimi i wychować szanowaną, uczciwą i dobrze wychowaną osobę.

Nauka dyscypliny dla naszych pociech jest głównym narzędziem, które jest odpowiedzialne za ich zachowanie w rodzinie, szkole, czy na ulicy. Jednak nie jest to wcale łatwe zadanie.

Jeśli chcemy uczyć dyscypliny, możemy zacząć od rozważenia mądrych zaleceń od specjalistów. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wszelkie rady, które pochodzą od naszych najbliższych przyjaciół.

Aby rozpocząć to żmudne, ale jakże ważne zadanie, rozważmy te pomocne wskazówki:

Kluczowy punkt #1: Bądź uczciwy

Szacunek jest jedną z głównych lekcji, które dzieci powinny mieć na swojej liście przekonań. Uznanie i równość to wartości, które powinniśmy zaszczepić w naszych dzieciach od samego początku. Traktowanie dzieci jako równych, a nie gorszych zachęca ich do tego, by wnieść większy wkład w każdą wykonywaną przez nie czynność.

Nie zaleca się, aby dziecko okazywało posłuszeństwo zamiast szacunku. Nie będąc zbyt despotycznymi, pozwalamy im zrozumieć, że czasami można się poddawać.

Rozmowa dziecka z samym sobą

Kluczowy punkt #2: Bądź ostrożny

Będąc ostrożnym możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, na przykład nakładania nadmiernych kar. Ważne jest, aby przekazać powody, dla których dziecko jest karane, aby nasze działania go nie zmyliły.

Kluczowy punkt #3: Pozwól na wolność

Częścią relacji rodzinnej jest umożliwienie każdej osobie w grupie posiadania tych samych praw i uczestniczenie w życiu rodzinnym z całkowitą swobodą.

Aby tak się stało, ważne jest, aby dać dzieciom możliwość wyrażenia swojej opinii swoim rodzicom. To zwiększa zaufanie w rodzinie i pozwala im zrozumieć, że są słyszane.

Kluczowy punkt #4: Daj im przestrzeń

Ważnym punktem tworzącym dyscyplinę jest indywidualna wolność. Gdy dzieci uznają, że mają własną przestrzeń osobistą do wyboru swoich działań, łatwiej im będzie zaakceptować zasady i autorytet.

Ważne jest, aby pozwolić dzieciom działać z własnej wolnej woli i móc negocjować i komunikować się z rodzicami. Ma to kluczowe znaczenie przy ustalaniu zasad i limitów.

Kluczowy punkt #5: Ustal standardy

Jeśli zasady rodzinne są jasne i dobrze znane, nie powinny być powodem do nieporozumień i kłótni.

Nauka dyscypliny u dzieci jest bardzo specyficzna przy ustalaniu zasad w domu. Stanowi pierwszy krok do osiągnięcia celu.

Kluczowy punkt #6: Unikaj niezapowiedzianych nagród

Kiedy uczymy nawyków lub zachowań, ważne jest, aby dziecko było poinformowane od samego początku, że otrzyma nagrodę za dobre zachowanie.

Na przykład, jeśli chcemy, aby wykonało zadanie, a my nagrodzimy je za to, bardzo ważne jest, aby dziecko wiedziało o tym wcześniej.

W ten sposób, jeśli dziecko zrealizuje cel, nauczy się dyscypliny na dwa sposoby: jeden- ponieważ jest posłuszne, a drugi – ponieważ spełniło swoje osobiste zamierzenie. Oznacza to, że zadowoliło zarówno siebie, jak i swoich rodziców.

Poważna rozmowa matki z córką

Kluczowy punkt #7: Słuchaj swoich dzieci

Nauka dyscypliny ma jedną zasadniczą podstawę: słuchanie. Jest to powiązane z innymi, równie ważnymi kwestiami, takimi jak szacunek, równość, wolność i przestrzeganie zasad.

Pamiętaj, że słuchanie tego, co chcą nam przekazać nasze pociechy nie boli. Pozwala nam to, by dowiedzieć się, w jaki sposób myślą, a dzięki temu lepiej reagować na ich zachowania i postawy.

Słuchanie jest również przydatnym narzędziem, które pozwala im zobaczyć, że mogą nam zaufać i że mają możliwość obrony samych siebie i negocjacji z nami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calvete, E., Gámez-Guadix, M., & Orue, I. (2010). El Inventario de Dimensiones de Disciplina (DDI), Versión niños y adolescentes: Estudio de las prácticas de disciplina parental desde una perspectiva de género. Anales de psicología, 26(2).
  • Hart, C.H. y Robinson, C.C. (1994). Comparative study of maternal and paternal disciplinary strategies. Psychological Reports, 74, 495-498.
  • Socolar, R., Savage, E., Devellis, R. F. y Evans, H. (2004). The discipline survey: A new measure of parental discipline. Ambulatory Pediatrics, 4, 166-173.
  • Wells, K.C. (1997). Title: The death of discipline: is the requiem premature? Aggression and Violent Behavior, 2, 337-341.
  • Zervides, S. y Knowles, A. (2007). Generational change in parenting styles and the effect of culture. E-journal of applied psychology, 31, 65-75.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.