Przestępstwa cybernetyczne wśród nastolatków

Przestępstwa cybernetyczne wśród nastolatków
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przestępstwa cybernetyczne wśród nastolatków to w dzisiejszych czasach prawdziwy problem. Dlatego też należy wiedzieć na czym polegają. Dzięki temu będziemy w stanie je rozpoznać i zgłosić na policję.

Nie ma wątpliwości, że zetknęłaś się kiedyś z takimi terminami jak nękanie w Internecie lub cyberbullying. Jednak to nie jedynie przestępstwa cybernetyczne, które wiążą się z niewłaściwym wykorzystywaniem Internetu, komórek i innych nowych technologii. Czytając ten artykuł dowiesz się więcej na temat przestępstw w Internecie.

W ostatnich latach technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) stały się kluczową częścią naszego codziennego życia. Jesteśmy stale podłączeni do jakiegoś elektronicznego urządzenia, bez względu na to, czy jest to smart TV, telefon komórkowy, tablet, czy komputer.

Taka sytuacja odbija się zwłaszcza na nastolatkach, którzy czasem naużywają nowych technologii. Niestety każdego dnia odnotowuje się coraz więcej przestępstw cybernetycznych popełnianych przez nastolatków.

Przestępstwa cybernetyczne pośród nastolatków

W dzisiejszych czasach życie nastolatków kręci się wokół różnych rodzajów technologii. Młodzież jest często uzależniona od komórek i różnych mediów społecznościowych.

Płacząca dziewczynka patrząca na telefon
Może się to okazać niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z niewłaściwym wykorzystywaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

Niestety, ciągłe korzystanie z ICT może sprawić, że u niektórych nastolatków rozwinie się poczucie bezkarności i anonimowości. Z tego powodu wielu z nich może zacząć przejawiać zachowania antyspołeczne w Internecie, a nawet popełniać przestępstwa cybernetyczne.

Przestępstwa cybernetyczne i ich rodzaje

Większość przestępstw cybernetycznych popełnianych przez nastolatków wiąże się z poniżaniem, groźbami, seksem, szantażowaniem, itp. Dzielimy je na następujące kategorie:

Nękanie w Internecie - przestępstwa cybernetyczne
  • Sextortion: Odnosi się do szantażowania i dręczenia, którego doświadcza dana osoba, gdy ktoś grozi, że wykorzysta jej zdjęcia natury erotycznej w niewłaściwy sposób. Osoba popełniająca to przestępstwo mogła wejść w posiadanie takich zdjęć w sposób legalny lub nielegalny. Ten rodzaj przestępstwa zakłada zazwyczaj stosowanie gróźb dotyczących upowszechnienia zdjęć lub wysłania ich do określonej osoby (na przykład rodziców pokrzywdzonego).
  • Sexting: Ten termin odnosi się do wysyłania wiadomości, zdjęć lub filmów o treści erotycznej na e-mail, media społecznościowe czy telefon danej osoby. Sexting sam w sobie nie jest przestępstwem. Jednak staje się nim w momencie, gdy ktoś wysyła materiał erotyczny bez zgody osoby, która jest na nim widoczna (lub adresata).
  • Cyberstalking: Stalking to ciągłe i natarczywe prześladowanie danej osoby wbrew jej woli. Cyberstalking odnosi się zwłaszcza do prześladowania kogoś za pomocą nowych technologii.

Więcej rodzajów przestępstw cybernetycznych

  • Grooming: Grooming to działanie podejmowane przez dorosłych za pośrednictwem Internetu, które ma na celu oszukanie nieletnich i nawiązanie z nimi relacji opartej na fałszywym zaufaniu oraz przyjaźni. Jednak w rzeczywistości dorosły chce doprowadzić do czynności natury seksualnej. W którymś momencie dorosły zaczyna prosić nieletniego o zrobienie sobie pornograficznych i erotycznych zdjęć oraz ich przesłanie.
  • Cracking: Cracking to wprowadzanie zmian w programach, aby kontrolować urządzenia elektroniczne innej osoby. Dzięki temu można odkryć z kim rozmawia dana osoba, z kim się spotyka, gdzie się znajduje, itp. To przestępstwo cybernetyczne występuje bardzo często pośród młodych par w wieku nastoletnim.
  • Cyberbullying/nękanie w InternecieCyberbullying odnosi się do ciągłego i powtarzającego się poniżania i zastraszania kogoś przez Internet, telefon komórkowy i z wykorzystaniem innych nowoczesnych technologii. Dochodzi do tego nie tylko podczas godzin lekcyjnych, ale w każdym momencie dnia i nocy. Ten rodzaj nękania może łączyć się z innymi przestępstwami cybernetycznymi, na przykład sextorion, cyberstalkingiem, itp.

Różne przykłady nękania w Internecie

Cristobal Torres, José Manuel Robles i Stefano de Marco wymieniając różne rodzaje nękania w Internecie zwracają uwagę na następujące działania:

  • Zamieszczanie w sieci kompromitujących zdjęć lub filmików przestawiających ofiarę (mogą być prawdziwe lub powstać w wyniku edycji).
  • Umieszczanie na stronie internetowej zdjęcia ofiary w celu narażenia jej na ostracyzm społeczny i wystawienia na pośmiewisko.
  • Tworzenie fałszywych profili na portalach społecznościowych, forach internetowych, itp. z wykorzystaniem imienia i nazwiska ofiary.
  • Podszywanie się pod ofiarę na czatach i zachowywanie się w sposób agresywny.
  • Podawanie adresu e-mail ofiary na stronach internetowych, aby otrzymywała spam i/lub wiadomości od nieznajomych itp.
  • Wykradanie haseł do konta e-mail, profili na portalach społecznościowych, itp. w celu naruszenia prywatności ofiary.
  • Rozsiewanie plotek w mediach społecznościowych, oskarżając kogoś o podejrzane, obraźliwe lub nielojalne zachowanie.
  • Wysyłanie ofierze wiadomości z groźbami za pomocą urządzeń elektronicznych.
  • Prześladowanie ofiary na stronach i portalach społecznościowych, które często odwiedza.

Rodzice muszą konieczne rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat takich przestępstw i kontrolować sposób, w jaki ich pociechy korzystają z Internetu. Dzięki temu będą w stanie ochronić je przed znalezieniem się w roli ofiary oraz nie dopuścić, aby stały się agresorami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Betancourt, A. (2014). Prevención del acoso escolar: Bullying y Ciberbullying. Costa Rica: Instituto Interamericano de Derechos Humanos.
  • Calmaestra, J., Escorial, A., García, P., Del Moral, C., Perazzo, C., y Ubrich, T. (2016). Yo a eso no juego. Bullying y cyberbullying en la infancia. Madrid: Save the Children.
  • Pérez de Miguel, P. (2014). La violencia de género a través de las nuevas tecnologías (Trabajo de fin de grado). Universidad de Jaén, Jaén.
  • Torres, C., Robles, J. M., y De Marco, S. (2013). El ciberacoso como forma de ejercer la violencia de género en la juventud: un riesgo en la sociedad de la información y del conocimiento. Madrid: Delegación del Gobierno para la Violencia de Género.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.