Mamo dziękuję że nie byłaś moją najlepszą przyjaciółką
Mamo dziękuję, że nigdy nie byłaś moją najlepszą przyjaciółką. Nie jesteś nawet świadoma jaką zrobiłaś mi tym przysługę. To właśnie dzięki Tobie jestem dzisiaj sobą. Nie traktuj poważnie ludzi, którzy krytykują Cię za Twoje metody wychowawcze, same usiłując stać się przyjaciółką swoich dzieci.
Mama powinna wytyczać dziecku granice. Zawsze szukałaś we mnie tego co najlepsze, mimo iż czasami podzielały nas różne zdania na dany temat. Czasami wydawało mi się to bardzo denerwujące. Dziś wiem, że był to błąd. Wszystko co robiłaś pochodziło z Twojej miłości. Wychowałaś silną córkę, która wie jak sobie radzić w życiu. Jestem dziś bardzo dumna ze swojej matki. Za to wszystko chciałabym Ci podziękować.
Dziękuję, że byłaś ze mną w trudnych chwilach
Pamiętam dokładnie, gdy byłam mała i nie miałam wielu przyjaciół. Być może wynikało to z mojej nieśmiałości. Inne dzieci nieustannie się ze mnie śmiały. To Ty jako pierwsza powiedziałaś mi, że nie powinnam ich słuchać, gdyż nie mają powodu aby ze mnie szydzić.
Powiedziałaś, że jestem dobra i wyjątkowa, a Ci którzy sprawiają, że inni czują się źle, nie są warci mojej uwagi. Dziękuję ci za wszystkie noce, kiedy czytałeś mi historie przed snem. Nigdy nie zapomniałaś mi powiedzieć, jak bardzo mnie kochasz.
Twoje wsparcie było tak wielkie, że pewnego dnia powiedziałam Ci, że jesteś moją najlepszą przyjaciółką. Odpowiedziałaś mi wtedy, że nie możesz nią być. Robisz dla mnie znacznie więcej: jesteś moją matką. Wtedy nie rozumiałam znaczenia Twoich słów, lecz dziś wiem że miałaś rację.
Dziękuję za wszystkie chwile kiedy mi odmawiałaś, pokłóciłaś się ze mną lub mnie ukarałaś. Za to wszystko Ci dziękuję, ponieważ dzięki Twojej sile wiem już jak uczyć się na błędach. Dzięki Tobie wiem jak bardzo kosztowny jest ten telefon oraz jak ciężko należy pracować żeby go zdobyć.
Dziękuję za wszystkie godziny spędzone w szpitalu. Za operacje, upadki i momenty grozy przez które musiałaś przejść. A także za pomoc w pokonaniu ospy wietrznej i zapaleniu gardła oraz za wydawanie dużej ilości pieniędzy na krople na kaszel.
Matka – najpiękniejsze słowo wypowiedziane przez ludzkość
-Khalil Gibran-
Dziękuję za Twoje ramię, gdzie mogłam wypłakać się z powodu moich pierwszych rozczarowań miłosnych. Za nauczenie mnie szacunku dla innych ludzi jak i siebie samego. Pokazałaś mi jak nie ulegać i dostosowywać się do ludzi, którzy udają że są mi bliscy.
Matka nie jest moją przyjaciółką – jest kimś znacznie więcej
Dziękuję za te wszystkie dobre chwile
Doceniam wszystkie wspaniałe chwile. Z Tobą nie tylko dzielę smutki, ale także i radości. Zawsze byłeś moim największym autorytetem. Nauczyłeś mnie, jak wstać i walczyć z ciosami życia oraz jak świętować moje mniejsze i większy sukcesy.
Zaufałaś mi bez chwili wahania. Nigdy nie wątpiłaś w moją odwagę, wiedząc doskonale że jestem przecież zwykłym człowiekiem i tak jak każdy popełniam błędy. Od zawsze zachęcałaś mnie abym była niezależna. Nigdy mnie nie okłamałaś ani nie oszczędziłaś mi zasłużonej krytyki. Teraz nie wyobrażasz sobie jak bardzo to doceniam.
Mamo – zawsze miałeś rację. Ty mnie wychowałaś i wykształciłaś, a potem pozwoliłaś mi iść własną drogą. Zrobiłaś to ze łzami w oczach, wiedząc że następnym razem gdy zobaczysz swoją córkę, będzie już ona dojrzałą kobietą.
Nie smuć się mamo. Gdyby nie Ty, nigdy nie posunęłabym się tak daleko. Przekonałaś mnie, abym uwierzyła że jestem odważna. Jeszcze raz dziękuję za Twoją mądrość. Jeśli kiedyś będę matką, mam nadzieję że mogę wychować swoje dziecko tak samo jak Ty. Kocham Cię Mamo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.