Lenistwo u dzieci – 6 podpowiedzi, jak z nim walczyć
Poniższe wskazówki pomogą Ci stawić czoła problemowi, jaki stanowi lenistwo u dzieci.
Nuda i lenistwo u dzieci powinny zawsze zwracać uwagę każdego rodzica. Te problemy są bezpośrednio związane ze sposobem wychowywania i nauczania malucha.
Wszyscy rodzice ponoszą odpowiedzialność za kierowanie i motywowanie dzieci oraz wyznaczanie im granic. Aby zwalczyć lenistwo u dzieci musimy pokazać im, jak dużą rolę w osiąganiu celów odgrywa ciężka praca i wysiłek.
Twoim celem nie powinno być ułatwianie dziecku każdej rzeczy. Wręcz przeciwnie – takie postępowanie może wywołać lenistwo u dziecka.
Póki funkcjonuje komunikacja między dzieckiem a rodzicem, takie zachowanie można uznać za normalne. W dialogu nie powinno pojawiać się potępienie ani nadmierne zaniepokojenie.
Jeśli pozwalasz dziecku na stałe używanie zdobyczy technologicznych, przyzwyczai się do natychmiastowego spełniania życzeń przy wkładaniu minimalnego wysiłku. To może prowadzić do powstania problemów.
Zdobycze technologii zbyt łatwo zajmują i bawią dzieci, a tym samym przyczyniają się do występowania lenistwa.
Możliwe skutki
Lenistwo u dzieci może mieć poważne skutki, na przykład:
- Problemy z nauką.
- Utrata nawyku pracowania.
- Brak zainteresowania studiami.
- Problemy ze snem.
Lenistwo u dzieci – 6 pomysłów na jego zwalczanie
Mamy kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne w zwalczaniu tego problemu. Poniższe wskazówki pomogą Ci uniknąć niektórych leniwych zachowań dziecka.
1. Oceń samą siebie
Jeśli Ty sama jesteś leniwa, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko też będzie leniwe. Oceń swoje nastawienie do pracy. Twoje nawyki związane z pracą stanowią przykład, na którym dziecko bazuje swoje zachowanie.
2. Pracuj z dzieckiem
Praca z dzieckiem to najlepszy sposób, by nauczyć dziecko odpowiedniego podejścia do pracy. Naucz dziecko, jak robić rzeczy w fajny sposób. Pokaż mu poprawny sposób na osiągnięcie celu, a z pewnością odczuje satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.
Naucz dziecko wartości, jaką ma ciężka praca. Takie podejście do pracy z pewnością będzie przynosiło mu korzyści przez całe życie.
Znalezienie czasu, by pokazać dziecku jak pracować i pomóc mu wykonać jego zadania odgrywa ogromną rolę.
3. Wspieraj zaangażowanie dziecka
Uczucie zaangażowania to bardzo cenna cecha charakteru. Kiedy dziecko angażuje się w coś, na przykład cel, zadanie lub pracę, będzie wkładało w to więcej wysiłku.
Brak zaangażowania to pierwszy krok do pracy, którą wykonuje się źle lub częściowo. To z kolei stanowi objaw lenistwa.
4. Nie dawaj dziecku wszystkiego, czego chce
Jedna z najważniejszych rzeczy, jakich możesz nauczyć swoje dziecko, to fakt, że powinno wkładać wysiłek w osiągnięcie tego, czego chce. Wiąże się to z tym, że często będziesz musiała mówić nie, gdy o coś prosi.
Oczywiście odmawianie dziecku bywa często trudne, zwłaszcza w sytuacjach, w których prosi o coś pozytywnego.
Pamiętaj, że nie możesz spełniać każdej zachcianki i życzenia malucha, jeśli nie widzisz zaangażowania i wysiłku z jego strony.
Czasem odmowa jest najlepszym wyjściem. Jeśli dziecko naprawdę czegoś chce, pozwól mu włożyć wysiłek w osiągnięcie upragnionego celu. W rezultacie dziecko należy się doceniać osobiste poświęcenie.
5. Wyznaczaj obowiązki
Pomaganie w obowiązkach domowych to jeden z najlepszych sposobów, by nauczyć dziecko znaczenia ciężkiej pracy od jak najmłodszych lat.
Wybieraj zadania dostosowane do wieku dziecka, które maluch będzie w stanie wykonać. Może to być ścielenie łózka, nakrywanie do stołu, mycie naczyń, wynoszenie śmieci, zamiatanie podłogi, itp.
Jeśli będziesz robić wszystko za dziecko, nie pozwalasz mu nauczyć się wykonywania podstawowych czynności. Jednocześnie pokazujesz mu, że nie jest w stanie niczego samodzielnie zrobić.
“Leniwi ludzie zawsze mówią o tym, co mają zamiar zrobić i o tym, co zrobią; ci, którzy naprawdę coś robią, nie mają czasu nawet o tym mówić.”
—Goethe—
6. Cierpliwość i rozwaga
W obliczu braku motywacji dziecka musisz wykazać rozwagę i stanowczość. Jeśli zobaczysz, że maluch odpływa i nie znajduje rozwiązań problemu, bądź stanowcza i zaoferuj pomoc, nie okazując obawy.
Motywacja
Czasem błędnie myślimy, że dziecko jest leniwe, a w rzeczywistości brakuje mu jedynie właściwej motywacji.
Stworzenie systemu nagród i konsekwencji związanych z wysiłkami dziecka może wywrzeć natychmiastowy wpływ na zachowanie Twojej pociechy.
Pamiętaj jednak, że nagrody zazwyczaj nie pomagają stworzyć szczerego zainteresowania w długoterminowym osiąganiu celów.
Co możesz zrobić, by motywować dziecko?
- Wspieraj jego zainteresowania.
- Przekonaj je, że wkładanie wysiłku stanowi konieczność.
- Zachęcaj dziecko i doceniaj jego osiągnięcia.
- Broń mocnych cech dziecka.
- Bądź cierpliwa.
Jak widzisz, aby uniknąć lenistwa u dziecka należy je wychowywać w odpowiedni sposób.
Wspierając złe nawyki lub zbytnio ułatwiając życie dziecka wychowujesz osobę, która nie będzie w stanie włożyć wysiłku w osiągnięcie tego, czego pragnie.
Twoja obecność i porady sprawią, że Twoje dziecko będzie miało motywację i będzie umiało ciężko pracować.