Książki kształtujące silne dziewczynki: kilka propozycji
Nadszedł czas, aby zamienić te stare historie o damach w niebezpieczeństwie na opowieści o dzielnych dziewczynach i kobietach, które potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji. Oto wybrane książki kształtujące silne dziewczynki.
Czasy się zmieniają, a sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, również musi się zmienić. Dotyczy to także historii, które im opowiadamy. Role związane z płcią mają wpływ na rozwój tożsamości dzieci. Mając to na uwadze, spójrzmy na znaczenie, jakie mają książki kształtujące silne dziewczynki.
Książki kształtujące silne dziewczynki: role związane z płcią i tożsamość
Przez wieki nasze społeczeństwo promowało różnice w edukacji chłopców i dziewcząt. Ci pierwsi uczą się, jak być silnymi, tłumić swoje emocje, stać się liderami i być niezależnymi. Tymczasem dziewczęta są zachęcane do tego, by były posłuszne, słodkie i emocjonalne, a także do biernej i wspierającej roli wobec innych.
Te seksistowskie idee wciąż istnieją w naszym społeczeństwie, choć w mniejszym stopniu niż w przeszłości. Jednak nadal stanowią przeszkodę w ogólnym rozwoju osobistym chłopców i dziewcząt. Standardy te świetnie sprawdzają się, by tłumić i hamować ich potrzeby i pragnienia, jeśli nie pasują one do przypisanych im ról.
W związku z tym rodzina ma obowiązek edukować dzieci i chronić je przed tego typu krzywdzącymi informacjami, które otrzymują od świata. To rodzice i najbliższa rodzina musi dostarczyć narzędzi niezbędnych do stawienia czoła doświadczeniom życiowym. Rodzice i bliscy powinni oferować dzieciom jasne wskazówki, które zapobiegną wpływowi tych stereotypów na rozwój osobowości młodych ludzi.
Literatura jako narzędzie edukacyjne
Literatura może być potężnym narzędziem, które pomoże zaszczepić u dzieci odpowiednie wartości. Opisane w nich historie mogą wyjaśnić maluchom, jak działa świat. Śledząc losy postaci, dzieci poznają różne sposoby radzenia sobie w ważnych sytuacjach. Zaznajamiają się także z następstwami, które z nich wynikają. Dlatego warto znać najlepsze książki kształtujące silne dziewczynki.
Dzieci identyfikują się z bohaterami opowieści, co pozwala im wyrazić swoje obawy i wątpliwości, ucząc się nowych sposobów radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach.
Mając to na uwadze, musimy uważać, jakie historie wybieramy, by przedstawić je naszym dzieciom. Musimy pamiętać, że dzieciństwo to czas, kiedy kształtuje się tożsamość i budują się nasze najgłębsze przekonania.
Dlatego musimy wybrać historie przekazujące informacje i wartości, które są istotne i zgodne z tym, czego chcemy nauczyć nasze dzieci.
Wybrane książki kształtujące silne dziewczynki
W tym artykule omówimy książki kształtujące silne dziewczynki. Przedstawione w nich historie pomagają dziewczętom poczuć się potężnymi i zdolnymi. Pomagają podjąć inicjatywę w swoim życiu i naprawdę kochać siebie.
Te książki nie są przeznaczone wyłącznie dla dziewcząt. Pamiętaj, że równie ważne jest uczenie chłopców, że role związane z płcią są narzucone. Nasi synowie muszą wiedzieć, że mogą płakać, kiedy tego potrzebują, nie martwiąc się o bycie osądzanym. Powinni nauczyć się, że dziewczęta mogą być sportowcami czy pracować na innych stanowiskach, które dotąd przez lata były postrzegane jako typowo męskie.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Elena Favilli i Francesca Cavallo
Ta księga bajek dla dziewcząt o silnej woli to zbiór 100 krótkich opowiadań o prawdziwym życiu niezwykłych, odważnych i zdeterminowanych kobiet. To kobiety, które stworzyły historię i są przykładem nieograniczonego potencjału, jaki drzemie w każdej kobiecie z pasją. Jest to idealny sposób na zakończenie dnia z myślą o wielkich celach i marzeniach.
Ja… Jane, Patrick McDonnell
Kontynuując temat inspirujących historii z prawdziwego zdarzenia, nie przegap tego hołdu dla badaczki Jane Goodall.
Oto historia młodej Angielki, która marzy o podróżach do Afryki i spotkaniach ze zwierzętami. Jej marzenie się spełnia, gdy dorasta, by zostać światowej sławy prymatologiem.
Twice Upon a Time, Belén Gaudes i Pablo Macías
Ta seria przepisuje niektóre z najbardziej znanych historii dla dzieci. W nowych wersjach księżniczki to już nie tylko dziewczęta w niebezpieczeństwie, a czarne charaktery nie są wyłącznie złe. Wszystkie postacie wykazują silną motywację do tego, by być sobą.
Yo voy conmigo, Raquel Díaz Reguera
To urocza opowieść, niestety dostępna tylko w języku hiszpańskim, opowiada o tym, jak ponownie poznać siebie. Jest to historia młodej dziewczyny, która zmienia siebie, aby polubił ją pewien chłopak. Jednak zanim chłopiec zwróci na nią uwagę, dziewczyna nie rozpoznaje już sama siebie. Postanawia więc odbudować swoją prawdziwą osobowość, ucząc się, że nie powinniśmy się zmieniać, by pasować czy podobać się innym.
Żyrafy nie mogą tańczyć (giraffes Can’t Dance), Giles Andreae
Ta słodka historia to oda do wytrwałości i wiary w siebie. Podążając za główną bohaterką, Chufą, dziewczęta mogą dowiedzieć się, że pomimo swoich ograniczeń są bardziej zdolne, niż może im się wydawać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zapata Díaz, A. (2012). Influencia de los estereotipos de género en la construcción de la identidad del niño. Recuperado de http://bibliotecadigital.academia.cl/bitstream/handle/123456789/701/ttraso%20374.pdf
- Olmo Salazar, G. A. (2020). Trabajar los roles y estereotipos de género a través de los cuentos infantiles. https://riull.ull.es/xmlui/bitstream/handle/915/21382/Trabajar%20los%20roles%20y%20estereotipos%20de%20genero%20a%20traves%20de%20los%20cuentos%20infantiles..pdf?sequence=1
- Ochoa, D., Parra, M., & García, C. T. (2006). Los cuentos infantiles: niñas sumisas que esperan un príncipe y niños aventureros, malvados y violentos. Revista Venezolana de Estudios de la mujer, 11(27), 119-154. http://ve.scielo.org/scielo.php?pid=S1316-37012006000200009&script=sci_arttext&tlng=pt