Język obcy - jak nauczyć dziecko nowego języka
Już od najmłodszych lat można uczyć dziecko drugiego języka. Nie tylko sprzyja to rozwojowi jego mózgu i ośrodka mowy, ale też jest najłatwiejsze we wczesnych etapach życia. Aby dziecko poznało język obcy, warto przestrzegać kilku prostych wskazówek, które ułatwią to zadanie.
Czytaj dalej i dowiedz się jak uczyć swoje dziecko!
Język obcy – proste wskazówki pozwalające uczyć swoje dziecko
Bycie dwujęzycznym nie musi być wcale trudne. Chociaż dzieci dość łatwo uczą się nawet kilku języków jednocześnie, nie bardzo wiemy, jako rodzice, jak im w tym procesie pomóc. Jednak nauka innego języka jest w rzeczywistości dość prosta, jeśli wykonamy z dzieckiem określone kroki.
Wiele osób ma błędne przekonanie, że dzieci mogą stać się dwujęzyczne tylko wtedy, gdy zaczną mówić w obu językach w tym samym czasie, już od urodzenia – na przykład mając rodziców pochodzących z dwóch innych krajów. Jednak to tylko mit.
Jill Stribling, absolwentka psychologii i pedagogiki oraz magisterium z wczesnej edukacji na Uniwersytecie w Kalifornii, mówi:
„To mit, że dziecko nie może stać się dwujęzyczne po osiągnięciu pewnego wieku”.
Twierdzi, że każde dziecko może stać się dwujęzyczne.
„Dzieci dwujęzyczne są bardziej kreatywne, ich mózgi rozwijają się inaczej i mają one większą samoocenę niż ich jednojęzyczni rówieśnicy”.
–Jill Stribling–
Ważne jest, aby nie zamęczać dziecka gramatyką, testami i formalnymi lekcjami – w taki sposób szybko się ono zrazi. Początek nauki języka obcego powinien skupiać się na zabawie i radosnym spędzaniu czasu.
Piosenki, gry, kolorowe czytanki i bajki – nie tylko pozwoli to dziecku zapoznać się i osłuchać z językiem, ale również sprawi, że z nauki będzie czerpało samą przyjemność. Dzięki temu nowe informacje przyjmie w sposób naturalny, tak jak uczyło się języka ojczystego.
Poniżej podamy Ci kilka wskazówek pozwalających łatwo i naturalnie nauczyć dziecko innego języka.
Proste wskazówki pozwalające nauczyć dziecko języka obcego
Słuchajcie muzyki i piosenek w docelowym języku
Wystawianie dziecka na osłuchanie się z muzyką i piosenkami śpiewanymi w języku obcym, to jeden z najłatwiejszych sposobów na wprowadzenie go w ten nowy świat. Jak wiemy, dzieci uczą się poprzez interakcję, słuchanie i oglądanie oraz powtarzanie. Kiedy gramy muzykę w innym języku, dzieci oswajają się z dźwiękiem, akcentem i rytmem tego języka.
Słuchanie muzyki pomoże dzieciom poznać ton, melodię, odmiany i niuanse języka, którego się uczą.
Nawet jeśli na początku nie rozumieją piosenek, będą rozwijać umiejętności niezbędne do przyszłej komunikacji. Słuchanie i powtarzanie piosenek w innym języku pomoże twojemu dziecku rozwinąć naturalną więź z tym językiem. Ponadto jeśli dziecko będzie śpiewać i powtarzać słowa, nastąpi automatyczne zapamiętywanie i przyswajanie.
Oglądaj z dzieckiem filmy lub seriale w innym języku
Zachęcanie dzieci do oglądania filmów lub programów telewizyjnych w innym języku jest jednym z najlepszych sposobów, aby nauczyły się nowego języka. Ważne jest, aby znaleźć dobre płyty lub kanały z programami lub serialami dla dzieci, które można z nimi obejrzeć. Wiele znanych i lubianych bajek ma też kilka wersji językowych – wystarczy tylko włączyć tą opcję.
Oglądanie bajek i filmów obejmuje aż dwa sposoby skutecznej nauki: oglądanie i słuchanie. Chociaż muzyka to bardzo dobry sposób na naukę innego języka, filmy mogą dać dzieciom wizualną reprezentację słów, których słuchają, emocji i uczuć bohaterów.
Przeczytaj dziecku bajkę
Wiemy, że czytanie dzieciom jest bardzo istotnym elementem nauki i wychowania. Czytanie książek w języku obcym to jeszcze jeden sposób na zwiększenie korzyści płynących z codziennej lektury dla naszych dzieci. W ten sposób przyzwyczajają się do struktury języka i poznają nowe słówka.
Rozumienie poszczególnych słów bardzo różni się od czytania i rozumienia całych zdań. Na początek powinniśmy poszukać prostych ilustrowanych książek, które moglibyśmy wspólnie przeglądać i omawiać z dzieckiem. Książki dwujęzyczne są również świetnym pomysłem, ponieważ można je czytać w innym języku, a mimo to twoje dziecko nadal zrozumie historię.
Język obcy – wykorzystaj fiszki i pomoce, aby nauczyć dziecko słówek
Fiszki to zabawne, interaktywne i skuteczne pomoce naukowe, które musisz wykorzystać. Możesz kupić te karty językowe lub stworzyć własne razem z dzieckiem w ramach projektu. Aby stopniowo uczyć dziecko języka obcego, zacznij używać tych kart kilka razy dziennie, już od samego początku.
Warto wkomponować je w zabawę, tak aby dziecko nawet nie wiedziało, że jest to element “lekcji”.
Możesz schować je w różnych miejscach w domu, lub powiesić w widocznych miejscach tak, aby dziecko widziało je w ciągu dnia. Bardzo skuteczną opcją jest przyklejenie kart do ścian w różnych częściach domu. Gdy spotkasz je ze swoim dzieckiem, możesz pokazać mu karteczkę ze słowem i powtórzyć je kilka razy.
Fiszki to bardzo dobry sposób na łatwe nauczenie dziecka języka obcego.
Proste wskazówki dotyczące nauki języków
Inną metodą jest wybranie od 10 do 15 słów i powtarzanie ich z dzieckiem kilka razy dziennie, podczas codziennych czynności. Zamiast czytać w kółko te same bajki i książeczki, możesz znaleźć w Internecie bajki w docelowym języku.
Ćwiczcie język obcy z native speaker’ami
Ostatnim i prawdopodobnie najważniejszym krokiem jest praktyka z innymi ludźmi – native speaker’ami- na przykład rówieśnikami naszej pociechy. Dzieci mogą nauczyć się nowego języka, po prostu rozmawiając z innymi, którzy mówią w docelowym języku.
Dzięki tej interakcji bardzo szybko nauczą się owych słówek i zwrotów. Możesz zapisać dziecko do przedszkola lub szkoły oferującej na przykład grupy integrujące dzieci obcokrajowców prowadzone po angielsku. Po przełamaniu nieśmiałości dziecko będzie chciało komunikować się i szybko przeskoczy barierę językową.
Dobrym pomysłem jest organizowanie wyjazdów wakacyjnych za granicę i angażowanie dziecka w, na przykład zakupy czy zamawianie w restauracji. Pomoże mu to osłuchać się z językiem.
Konsekwencja z naszej strony jest tutaj kluczowa, a dzieci mogą się uczyć bardzo szybko i bez wysiłku. Więc wykorzystajmy wczesne lata naszych dzieci, kiedy chłoną one języki jak gąbka, aby pomóc im stać się wręcz dwujęzycznymi!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Holme, Randal. (2003). Carrying a baby in the back: Teaching with an awareness of the cultural construction of language. Languages for intercultural communication and education.
- Brown, H. D. (2000). Principles of language learning and teaching. Pearson.