Jak nauczyć dziecko mówić prawdę – praktyczne wskazówki

Prawdomówność to kluczowa wartość w życiu. Aby nauczyć dziecko mówienia prawdy, musisz zrozumieć dlaczego dzieci kłamią.
Jak nauczyć dziecko mówić prawdę – praktyczne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2018

Rodzice często nie wiedzą jak nauczyć dziecko mówić prawdę. Kary i złość to nie jest odpowiednia strategia by oduczyć dziecko kłamania. Jako rodzice, musimy nauczyć pociechy jak wielką wartość ma szczerość, a naukę tę najlepiej zacząć już od najwcześniejszych lat.

Jeśli będziemy próbowali zmienić zachowanie dziecka przez karanie go, będzie ono po prostu wybierało kłamstwo by uniknąć kary.

Jednym z naszych podstawowych rodzicielskich obowiązków jest znanie odpowiedzi na pytanie jak nauczyć dziecko mówić prawdę. Koniec końców, od tego czy dziecko pozna wartość szczerości w dużej mierze zależy jego przyszłość.

Odpowiedź na pytanie o to jak nauczyć dziecko mówić prawdę nie jest tak prosta, jak może się początkowo wydawać. Nauka szczerości nie jest tak samo oczywista jak nauka wiązania butów. W grę wchodzi wiele czynników, które wpływają na to jak dziecko uczy się podstawowych wartości.

Uczenie dzieci podstawowych wartości którymi należy kierować się w życiu to zadanie, które wymaga od rodziców uruchomienia pokładów cierpliwości. Istnieje kilka przydatnych wskazówek, które pomogą rodzicom zrozumieć jak nauczyć dziecko mówić prawdę i przygotować się do tego wyzwania jakie niesie ze sobą wychowywanie małego człowieka.

Dlaczego dzieci kłamią?

Jako rodzice, na początek musimy zrozumieć że dzieci kłamią z innych powodów niż te, które kierują nieszczerymi dorosłymi. Specjaliści zajmujący się dziecięcą psychologią odkryli najczęstsze powody, dla których dzieci kłamią.

Kłamanie w celu otrzymania przedmiotów i uzyskania uwagi to dwa kluczowe powody. Kolejną motywacją kierującą niemówiącymi prawdy dziećmi jest chęć uniknięcia kary – rodzice powinni być szczególnie świadomi istnienia tego mechanizmu. Jeśli będziemy zbyt surowi, dzieci będą kłamały częściej.

Ponadto, dzieci często kłamią ponieważ mieszają rzeczywistość z fantazją. Kolejny powód to naśladowanie. Jeżeli osoba, którą dziecko traktuje jako wzór zacznie kłamać, maluch niewątpliwie zacznie robić to samo.

Dzieci kłamią z innych powodów, niż dorośli.

Kiedy jest najlepszy moment by zacząć uczyć dziecko różnicy pomiędzy prawdą i kłamstwem?

Koniecznie pamiętaj o tym, że naukę wartości należy rozpocząć po osiągnięciu przez dziecko trzeciego roku życia. Dzieci poniżej trzeciego roku życia nie są w stanie zrozumieć znaczenia takich koncepcji jak wartości życiowe.

Jak tylko maluch osiągnie odpowiedni wiek, zacznijcie być bardzo uważni. Nie wystarczy jedynie uczyć malucha i rozmawiać z nim. Sekret tego jak nauczyć dziecko mówić prawdę tkwi w obserwowaniu jego zachowania.

To pozwoli Wam odkryć, co sprawia że pociecha kłamie i w jakich sytuacjach to robi. Pełne zrozumienie problemu sprawi, że będziecie w stanie go dokładnie przeanalizować.

Nagradzanie prawdomówności jest ważniejsze od karania za kłamstwo

Nagradzanie dzieci może okazać się skutecznym sposobem stymulowania ich potencjału do nauki. Kiedy nagradzamy malucha, zaczyna on kojarzyć prawdomówność z czymś pozytywnym. To pomoże stworzyć atmosferę zaufania w domu.

Powinniśmy także strofować dzieci kiedy kłamią i stosować umiarkowane, dobrze przemyślane kary. Nazywanie dziecka kłamczuchem może przynieść negatywne skutki. W końcu chodzi nam o to, by pociecha nam zaufała.

Cała ta kwestia to coś więcej niż tylko posłuszeństwo i moralność. Chodzi tu o budowanie zaufania i wzajemnego wsparcia, na które dziecko może liczyć. Jako rodzina, musicie razem stawiać czoła wyzwaniom.

To ważne, by dzieci nauczyły się najważniejszych wartości w domu.

Jak nauczyć dziecko mówić prawdę?

Kiedy dzieci dorastają, powinny zrozumieć jaką wartość niesie ze sobą mówienie prawdy. Przede wszystkim, muszą wiedzieć że kiedy kłamią, rodzice nie mogą im pomóc w pełni.

Kluczem jest tu zaufanie. Jeśli okażemy dumę kiedy dziecko nam zaufa i kiedy nagrodzimy je za prawdomówność, zrozumie ono przesłanie.

Kiedy my mówimy prawdę, dziecko również będzie mówiło prawdę. Wartości wynosi się najczęściej z domu. Dlatego nie pozwól by dziecko słyszało, jak kłamiesz. Rodzice są dla dzieci wzorami do naśladowania, a więc dużo zależy od naszego zachowania.

Nikt nie mówił, że nauczenie dziecka prawdomówności będzie łatwym zadaniem. Tolerancja, cierpliwość, dokładna analiza i zaufanie to narzędzia, które pozwolą Ci osiągnąć szczerość w rodzinie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.