Jak nauczyć dziecko dobrych manier?
Mamy często chcą, aby ich dzieci były grzeczne i zachwycały dobrym zachowaniem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak nauczyć dziecko dobrych manier. Przeczytaj go uważnie!
Każdy rodzic ma przed sobą istotne zadanie: musi nauczyć dziecko dobrych manier. Nie ma wątpliwości, że rozumienie i wykorzystywanie dobrych manier rozwija w dziecku takie pozytywne cechy jak uprzejmość i empatia wobec innych ludzi.
Dobre maniery wyrabiają w maluszku poczucie własnej wartości i sprawiają, że zaczynają doceniać swoje otoczenie. Rodzice powinni nauczyć dziecko dobrych manier od jak najmłodszych lat, dbając o to, by były obecne w życiu codziennym rodziny.
Nauka manier odgrywa jeszcze większą rolę w dzisiejszym środowisku przepełnionym technologią. Nie ma wątpliwości, że przekazanie dziecku umiejętności umożliwiających życie w społeczeństwie to jedno z najistotniejszych zadań, jakie stoi przed rodzicami.
Dziecko musi wiedzieć, jak traktować innych z grzecznością, szacunkiem i wyrozumiałością.
5 trików, które pomogą Ci nauczyć dziecko dobrych manier
Oto kilka podpowiedzi dla rodziców, którzy chcą nauczyć dziecko dobrych manier:
1. Przykłady dobrego zachowania
Pierwsza rada dotycząca nauki dobrych manier wiąże się z przypomnieniem, że dziecko powinno widzieć, że zachowujesz się w sposób, w jaki ono ma postępować. Dzieci często naśladują postępowanie osób, które są dla nich autorytetami, dlatego powinnaś dawać dobry przykład.
Powinnaś także używać przyjemnego tonu głosu zwracając się do dziecka i innych. Jeśli poprosisz malucha, by coś zrobił, nie uciekaj się do gróźb.
Nie zawsze jest łatwo zachować cierpliwość. Jednak jako osoba dorosła musisz stanowić wzór.
2. Wrażliwość
Dobre maniery rodzą się z szacunku wobec innych. Do szacunku prowadzi z kolei wrażliwość. Jeśli będziesz w stanie nauczyć dziecko wrażliwości i wyrozumiałości wobec innych, przekażesz mu niesamowity dar.
Podstawę dobrych manier stanowi szacunek, a jego podstawą jest wrażliwość. Wrażliwość to jedna z najważniejszych cnót, jakie możesz zakorzenić w małym dziecku. Wrażliwe dziecko będzie miało na względzie uczucia innych i naturalnie nabędzie dobre maniery.
“ Edukacja jest twoim najlepszym przyjacielem. Wykształcona osoba jest wszędzie szanowana. Edukacja jest ważniejsza od piękna i młodości.”
—Chanakya—
3. “Proszę” i “dziękuję”
Nauczenie dziecka, by mówiło “proszę” i “dziękuję” to podstawa nauki dobrych manier. Oczywiście te słowa współtworzą dobre maniery. Gdy dziecko będzie dorastało, możesz zachęcać je do tego pisząc notatki z podziękowaniami, najlepiej odręcznie.
To oczywiste, że dziecko powinno nauczyć się dziękować za otrzymane prezenty. Ale powinnaś również postarać się pokazać mu, jak być grzecznym i dziękować osobom, które mu pomagają lub coś podają.
Do grona takich osób zaliczamy kelnerów i kelnerki, kasjerów, kierowców, itp. Dziecko powinno także dziękować członkom rodziny, którzy zazwyczaj mu pomagają.
4. Mówienie na zmianę
Naucz dziecko, by nie przerywało komuś, kto mówi, ale cierpliwie czekało na swoją kolej. To częsty problem wielu maluchów. Wchodzenie komuś w słowo ma miejsce, gdy chcą powiedzieć coś od razu, gdy przyjdzie im do głowy.
Dzieci są z natury egocentryczne i trzeba im przypominać, by nie przerywały innymi. Należy nauczyć je, by czekały, aż druga osoba skończy mówić.
Aby ułatwić naukę możesz używać pomocy wizualnych. Na przykład wskazywać pluszakiem lub magiczną różdżką na osobę, która może teraz mówić.
5. Nie bądź namolna ucząc manier
Stosowanie odpowiedniego języka powinno stanowić przyjemność, a nie narzucony obowiązek. Owszem, czasem dobrze jest przypomnieć dziecku, by powiedziało “proszę”, zanim spełnisz jego prośbę. Powinnaś jednak unikać namolności.
Przede wszystkim musisz uważnie obserwować dziecko. Dzieci często nudzą grzeczne słowa, nawet zanim poznają ich znaczenie. Lepiej od czasu do czasu delikatnie je przypomnieć i zachowywać się w taki sposób, byś stanowiła wzór. To o wiele skuteczniejsze od ciągłego nagabywania.
Nie pozwól, by słowo “proszę” stało się warunkiem spełniania próśb dziecka. Innymi słowy, powiedzenie “proszę” nie może magicznie dać dziecku wszystkiego, co chce, ale stanowi raczej ważną część bycia grzecznym.
Dzięki takiemu nastawieniu skutecznie i naturalnie wprowadzisz miłe zwroty do słownika dziecka, a jednocześnie nie zbudujesz w nim przekonania, że ich używanie zasługuje na nagrodę.
Na koniec chcemy Ci przypomnieć, że aby nauczyć dziecko dobrych manier musisz wykazać się dużą cierpliwością. Nie ma wątpliwości, że będziesz musiała codziennie pracować z maluchem, by osiągnąć oczekiwany rezultat.
Mimo tego jesteśmy pewni, że będziesz zadowolona, gdy Twoja praca przyniesie owoce!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dweck, C. S. (2007). The Secret to Raising Smart Kids. Scientific American Mind. https://doi.org/10.1038/scientificamericanmind1207-36
- Guerra, N. G., Graham, S., & Tolan, P. H. (2011). Raising Healthy Children: Translating Child Development Research Into Practice. Child Development. https://doi.org/10.1111/j.1467-8624.2010.01537.x