Edukacja outdoor: czy wiesz, na czym polega nauka w terenie?

Edukacja outdoor: czy wiesz, na czym polega nauka w terenie?

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2019

Edukacja outdoor zapewnia kontakt z naturą i umożliwia naukę wszystkich przedmiotów na raz, a nie oddzielnie. Co więcej, uczy dzieci współpracy i wykształca w nich szacunek dla środowiska.

Nie ma wątpliwości, że każde pokolenie jest inne. W dzisiejszych czasach tradycyjne metody nauczania szybko nudzą dzieci. Właśnie dlatego edukacja outdoor staje się coraz bardziej popularna w wielu szkołach i pośród wielu rodziców.

Chcesz się dowiedzieć, o co chodzi w takim sposobie kształcenia? W takim razie przeczytaj nasz artykuł.

Na czym polega edukacja outdoor?

Jeszcze kilka lat temu wiele osób uważało, że kształcenie może odbywać się jedynie w klasach. Dzieci musiały uważać i koncentrować się na wiszącej przed nimi tablicy. Jednak od tego czasu zaszło wiele zmian. Chociaż nadal istnieją klasy, coraz więcej szkół decyduje się na wprowadzenie edukacji outdoor.

To sposób kształcenia, w którym kluczową rolę odgrywają natura i troska o środowisko naturalne. Poza tym lepiej rozwija kreatywność w maluchach. Dzieci mogą oddychać świeżym powietrzem i uprawiać sport nawet tego nie zauważając.

Edukacja outdoor może odbywać się w parku, na podwórku szkolnym, w sadzie, na plaży, na wsi, w lesie, na górze – gdzie tylko zapragniesz!

Taki model kształcenia może okazać się nowatorski w niektórych krajach. Jednak w rzeczywistości wiele państw już wprowadziło go w życie. Znajdziesz go między innymi w Niemczech, Norwegii, Finlandii i Szwecji, zarówno w szkołach prywatnych, jak i publicznych.

Cel edukacji outdoor

Główny cel tej metody kształcenia jest prosty: zapewnienie dziecku kontaktu z naturą od jak najmłodszych lat. Można to osiągnąć nawet w dużym mieście.

Taki związek ze środowiskiem naturalnym wspomaga rozwój fizyczny i mentalny malucha. Wszystko dzięki stymulacji, którą zapewnia to, co widzi wokół siebie. Nie odbija się negatywnie na jego “tradycyjnej” nauce, czyli przyswajaniu wiadomości z zakresu matematyki, literatury czy historii.

Chłopiec oglądający drzewo przez lupę - edukacja outdoor

W dzieciństwie, które stanowi kluczowy okres w życiu człowieka, uczniowie powinni zbudować podwaliny, które pomogą im w dorosłości.

Edukacja outdoor nie odrzuca nauki standardowych przedmiotów, ale dodaje do nich również inne elementy. Stawia nacisk na kreatywność, poczucie własnej wartości, samodzielność, przedsiębiorczość, pracę w grupie, pewność siebie, szacunek i ochronę zasobów naturalnych.

Jak stosuje się edukację outdoor

To prawda, że dzieci mieszkające w dużych miastach mają bardzo ograniczony kontakt z przyrodą. Z tego powodu łatwiej wpadają w sidła uzależnienia od technologii. Poza tym mają mniej rozbudowane więzi ze swoimi rówieśnikami. Właśnie dlatego edukacja outdoor to doskonały sposób na poznanie natury. Daje możliwość nawiązywania interakcji w o wiele większych przestrzeniach niż klasy.

Niektóre dzieci wybierają się na obozy poza miasto i wracają z nich całkowicie odmienione – na lepsze. Chociaż takie wyjazdy stanowią doskonałe uzupełnienie kształcenia, to same w sobie nie wystarczą. Kiedy dzieci są małe, potrzebują przestrzeni, by cały czas być w ruchu. Szkoły, które wykorzystują edukację outdoor, dają taką możliwość swoim uczniom.

Jak wyglądają zajęcia w takich szkołach?

Placówki stosujące edukację outdoor zakładają, że “natura to klasa”. Tym samym starają się, aby dzieci spędzały większość dni na świeżym powietrzu. Mogą wykorzystywać ogród, podawać drugie śniadanie w cieniu dużego drzewa, badać owady, oglądać ptaki, uczyć się o rolnictwie i hodowli zwierząt oraz ćwiczyć na trawniku.

Istnieją również klasy outdoor prowadzone w przestrzeniach z dachami i ścianami, podczas których dzieci uczą się innych rzeczy. Zapewniają również schronienie, gdy jest bardzo gorąco lub zimno oraz gdy pada deszcz lub śnieg.

Dzieci siedzące w kółku na łące

Jeśli chcesz zapisać dziecko do szkoły, która oferuje edukację outdoor, ale nie jesteś pewna, czy to dobry wybór, zawsze możesz ją najpierw odwiedzić. W klasach znajduje się niewiele dzieci, nie więcej niż 25, i są w różnym wieku. Uczą się różnych przedmiotów, które łączą się ze sobą.

Oznacza to, że nie ma oddzielnych zajęć z matematyki, biologii ani literatury. Wszystkie przedmioty uczone są w sposób holistyczny, łącząc wszystkie koncepcje.

Oczywiście jest również wolny czas przeznaczony na zabawę, przygody, naukę języków, muzykę, sztukę i wszystko, czego dzieci potrzebują, by uczyć się i rozwijać. Podsumowując, edukacja outdoor stanowi bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnego modelu kształcenia i zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.